Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини COVID-19 предизвиква свиване на мозъка и увреждане на мозъчните тъкани

COVID-19 предизвиква свиване на мозъка и увреждане на мозъчните тъкани

от 11 март 2022г.
Редактор: Даниела Пройчева
COVID-19 предизвиква свиване на мозъка и увреждане на мозъчните тъкани - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Скенерни снимки разкриват, че при хората, прекарали COVID-19, се наблюдава по-сериозна загуба на сиво вещество и увреждане на тъкани в мозъка, основно в областите, които отговарят за нашето обоняние.

Мащабното проучване е публикувано на 7 март 2022 г. в списание „Nature“. Участниците в него са подложени на образна диагностика както преди заразяването им с коронавирус, така и няколко месеца по-късно. Независими невролози смятат, че, макар изследването да е полезно и уникално по своя характер, изводите от него не са достатъчно категорични. Според тях не е задължително хората, прекарали COVID-19, да получат трайни увреждания, които засягат мисленето, паметта и други мозъчни функции.

Най-засегнатите области в мозъка са тези, свързани с обонянието

Доброволците са на възраст между 51 и 81 години. Експертите установяват, че свиването на мозъка и увреждането на тъканите е най-вече в области, свързани с обонянието.

Д-р Сирина Спудич, ръководител на катедрата по неврологични инфекции и обща неврология в медицинско училище „Yale“, отбелязва: „Смятам, че колегите ми са намерили достатъчно силни научни доказателства, че при всички пациенти, прекарали COVID-19, настъпват промени в мозъка.“

Все пак според нея е твърде рано да се каже, че измененията са дълготрайни. „Целта не е да се всява страх в хората, че ще страдат от влошена памет и нарушени когнитивни функции“, добавя Спудич.

коронавирус молекула

Етапи на проучването

Изследването се базира на данни за 785 души от британската „Biobank“, която съхранява медицинска и друг вид информация за близо половин милион граждани на страната. Освен скенерни снимки, които са направени през почти 3 години, участниците са подложени и на основни когнитивни тестове. 401 от доброволците се заразяват с коронавирус в периода март 2020 г. – април 2021 г. Останалите 384 души сформират контролната група, тъй като не са се заразили с коронавирус и имат сходни характеристики с тези на заразените доброволци – възраст, пол, медицинска история и социално-икономически статус.

Всяка година в процеса на стареене човек губи незначителна част от сивото мозъчно вещество. В зоните, които отговарят за паметта например обикновено загубата е между 0,2%-0,3%.

Изменения в мозъка на пациенти, прекарали COVID-19

Пациентите с COVID-19 в изследването, на които е направена скенерна снимка средно 4 месеца и половина след заразяването, са загубили по-голяма част от сивото си вещество, в сравнение с представителите на контролната група. Според учените коронавирусът е довел до свиването на допълнителни 0,2%-2% от мозъка, при това в различни негови зони за периода от 3 години между двете снимки. Друга промяна, която откриват те, е, че е намалял общият обем на мозъка и е настъпило по-сериозно увреждане в някои мозъчни тъкани.

Д-р Спудич признава, че е била изненадана от значителните разлики в загубата на мозъчно вещество в двете групи участници. Възможно е една от причините за това да се крие в големия брой доброволци, които са преболедували COVID-19 леко и не са имали нужда от хоспитализация.

Мозъчната атрофия при пациенти, боледували тежко от коронавирус, е по-голяма

Водещият автор на проучването Гуинел Дуо, професор по клинични невронауки в Оксфордския университет, споделя, че, макар настанените в болница пациенти от проучването да са били едва 15, резултатите показват, че мозъчната атрофия при тях е по-голяма, отколкото при онези, които са прекарали коронавирус без усложнения.

Когнитивни функции

Разлики между двете групи участници се наблюдават и по отношение на резултатите от когнитивния тест, който всеки от тях трябва да реши. Преболедувалите COVID-19 се съсредоточават по-трудно и са по-малко ефективни при справянето със сложни задачи. Въпреки това независими експерти, както и самият автор д-р Дуо смятат, че той е бил твърде елементарен, за да се направят заключения, че свиването на сивото мозъчно вещество и увредените тъкани са довели до когнитивни нарушения.

Според професора по неврологични инфекции в Университета на Ливърпул д-р Бенедикт Майкъл, който изучава нверопсихиатричните ефекти от коронавируса, когнитивният тест трябва да бъде много по-задълбочен, за да се потвърди връзката между свиването на мозъка и по-слабата концентрация. Той е скептичен доколко качеството на живот на пациента би се повлияло от установените по време на изследването промени.

Макар част от загубите на сиво мозъчно вещество да са в зони, свързани с обонянието, там все пак протичат и процеси, които отговарят за запаметяването и някои други функции. Пациентите, прекарали COVID-19, не се представят по-лошо от неинфектираните участници на задачите за памет.

Основното когнитивно упражнение, на което боледувалите се справят по-трудно, е свързването на точки на непрекъснато сменящи се букви и цифри. Те се нуждаят от повече време, което вероятно се дължи на затруднена концентрация. Д-р Дуо уточнява, че неспособността да се фокусират е свързана със свиването на сиво мозъчно вещество в малкия мозък. Според Спудич обаче не е открита причинно-следствена връзка, а основната функция на малкия мозък по-скоро е свързана с баланса и координацията на движенията. С други думи, тя не вярва, че промените в него определят как ще се справят участниците на когнитивния тест.

Едно от най-сериозните ограничения на изследването е, че екипът не е проучил предварително какви симптоми на коронавирусна инфекция са проявили доброволците, както и дали са загубили обоняние. Не става ясно също така дали някой от тях е боледувал дълго от COVID-19.

мозък лупа

Възрастовият фактор

Колкото по-възрастни са участниците, толкова по-големи са разликите в представянето им. Например, и двете групи се справят почти еднакво със задачата по свързване на точки, ако възрастта им е до 60 години. Д-р Дуо споделя: „Може би по-младите хора се възстановяват по-бързо или просто са прекарали инфекцията много леко.“

Д-р Майкъл не изключва възможността свиването на част от сивото мозъчно вещество да е кратковременно състояние, което отшумява с възстановяването на пациентите.

Учените са заинтригувани от разнообразието от области в мозъка, където се наблюдава свиване. Д-р Дуо допълва още: „Промените, в която и да е област, никога не са еднозначни. Има части в мозъка на преболедувалите COVID-19, където се наблюдава допълнителна загуба на сиво вещество и това няма нищо общо с обонянието. А тези, които отговарят за обонянието пък, изпълняват и много други функции.“

Не е ясно на какво се дължат промените в мозъка. Според авторите две от възможните причини са възпаление или „загуба на усещания“.

Д-р Авиндра Нат, ръководител в направление инфекции на нервната система в Националния институт по неврологични нарушения, повдига друг интересен и много важен въпрос: Дали пациентите, прекарали коронавирус, не са по-застрашени от деменция и други дефицити с напредване на възрастта, вследствие на промените в техния мозък? Той препоръчва да се изследват и хора, боледували от друг коронавирус или грип, за да се установи дали въпросните мозъчни промени са резултат само от SARS-CoV-2 или не. 

Източник:

Covid May Cause Changes in the Brain, New Study Finds: https://www.nytimes.com/2022/03/07/health/covid-brain-changes

Още по темата:
  • Зеленият сертификат отпада от 20 март 2022 г., обяви премиерът Кирил Петков Зеленият сертификат отпада от 20 март 2022 г., обяви премиерът Кирил Петков
  • Кирил Петков: От януари 2022 г. всеки пенсионер, който се ваксинира срещу COVID-19, ще получи добавка от 75 лв. Кирил Петков: От януари 2022 г. всеки пенсионер, който се ваксинира срещу COVID-19, ще получи добавка от 75 лв.
  • Nimbus – „облачният“ вирус, който отново разбуни духовете Nimbus – „облачният“ вирус, който отново разбуни духовете
  • Установиха значителни разлики в смъртността между ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и Moderna Установиха значителни разлики в смъртността между ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и Moderna
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани с НОВИНАТА

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
490.00лв.

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W

Безплатна доставка за България!
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
1090.00лв.

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W

Безплатна доставка за България!
ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
15.00лв.

ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА

КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
12.00лв.

КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE

КОМБИНИРАН АНТИГЕНЕН ТЕСТ 6 В 1 * 1 ADVENT LIFE
17.00лв.

КОМБИНИРАН АНТИГЕНЕН ТЕСТ 6 В 1 * 1 ADVENT LIFE

БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС/COVID-19 Ag (ТАМПОН) * 1 PROGNOSIS BIOTECH
10.50лв.

БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС/COVID-19 Ag (ТАМПОН) * 1 PROGNOSIS BIOTECH

Коментари към COVID-19 предизвиква свиване на мозъка и увреждане на мозъчните тъкани

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте COVID-19 предизвиква свиване на мозъка и увреждане на мозъчните тъкани
    www.framar.bg 
    на 12 July 2025 в 12:36
    Коментирайте "COVID-19 предизвиква свиване на мозъка и увреждане на мозъчните тъкани"

НОВИНАТА е свързана към

  • Компютърна томография (КТ) на глава
  • Зеленият сертификат отпада от 20 март 2022 г., обяви премиерът Кирил Петков
  • Все по-екстремни горещини: Какви са последиците за мозъка и как да го защитим
  • Кирил Петков: От януари 2022 г. всеки пенсионер, който се ваксинира срещу COVID-19, ще получи добавка от 75 лв.
  • Електроенцефалограма (ЕЕГ)
  • Възстановяване след сътресение на мозъка
  • КП № 56 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА БОЛЕСТИ НА ЧЕРЕПНО-МОЗЪЧНИТЕ НЕРВИ (ЧМН), НА НЕРВНИТЕ КОРЕНЧЕТА И ПЛЕКСУСИ, ПОЛИНЕВРОПАТИЯ И ВЕРТЕБРОГЕННИ БОЛКОВ И СИНДРОМИ
  • Функционална асиметрия на мозъчните хемисфери
  • д-р Александър Францов Босилков
  • Асоциативни корови зони
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Конвертирайте Ratio към Bau/ml в COVID тест за антитела

преди 1328 дни, 16 часа и 46 мин.

Може ли да се пие Респивакс след ваксина срещу COVID-19

преди 1441 дни, 3 часа и 43 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 1 дни, 2 часа и 41 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 3 дни, 2 часа и 18 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 8 дни, 38 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 14 дни, 20 часа и 47 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

РИВАНА БАЗОВО МАСЛО ОТ КОКОС 55 мл

РИВАНА БАЗОВО МАСЛО ОТ ШЕА 55 мл

СИЙСТАРС СОЛИЛУГ ЧЕРНОМОРСКА ЛУГА разтвор 950 мл

АЦЕТА БИО ОРГАНИЧЕН СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН БЕБЕШКИ ЛОСИОН 50 мл

МАНХАЕ ИНТИМА капс.*30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

Завръщането на ирисовата диагностика

Коментар на: Стоян от 11 юли 2025г. в 16:54:11

ДИАЗЕПАМ ректална туба 5мг/2.5мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 15:24:45

ДИАЗЕПАМ ректална туба 5мг/2.5мл

Коментар на: Tania Nikolova от 11 юли 2025г. в 15:03:39

ТИНКТУРА КАСТЕЛАНИ - ХЕФЕ 50 мл ХИМАКС ФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 14:39:29

ДОПЕЛХЕРЦ ВИТАЛ ТОНИК 750 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 14:33:03
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival