Д-р Антония Първанова: Кризата COVID-19 показа изкривяванията в здравната система след 30 години некомпетентно управление и корупция!
Настоящата криза, породена от поредната пандемия OCVID-19, показа изкривяванията в здравната ни система, които са резултат от три десетилетия некомпетентно управление и корупция. Това казва д-р Антония Първанова, бивш евродепутат, лекар и специалист по обществено здраве. Тя е категорична, че човечеството е преживяло много по-страшни епидемии от настоящата, но имунната ни система се е справила. В същото време пандемията, като всяка криза, изважда на светло проблемите. Проблемите в здравеопазването са безспорен факт, епидемията ги показа, но тя няма да ги реши, ще го направят точният анализ, основан на факти, и политическата воля за промяна, убедена е жената, която вярва в науката и доказателствата както вярва и в това, че управляващите трябва да понесат своята отговорност.
Д-р Първанова, какъв е Вашият коментар за мерките, които предприе държавата?
Мерките, предприети в България, са съизмерими с тези в други европейски страни, но това не ги прави адекватни. Първо, те не са научно обосновани. В началото мерките бяха продиктувани от паническо желание да се направи нещо. След това се появиха математически модели, които показваха, че без мерки ще се разболеят около 5 милиона българи и ще загинат около 500 000, а ако се вземат мерки, ще се разболеят 650 000 и ще загинат 50 000. Най-оптимистичният "математически" сценарий беше за 12 000 починали. Добре, че не се изпълниха. А е логично да се запитаме, тези харвардски възпитаници дали изобщо някога са правили модели на епидемии? Второ, на 4 април 2020 г. премиерът ни обяви, че след 2-3 седмици влизаме в ада. А на 14 април от Националния оперативен щаб ни уведомиха, че според новите "математически" модели, може би сме достигнали пика и сега предстои платото на болестта. Трето, би било научно необосновано да се вземат решения на базата на абсолютни стойности за брой заразени и починали, а не на базата на процентното съотношение. Четвърто, със сигурност един ден епидемията ще свърши. Също така, със сигурност няма да сме влезли в ада. Тогава ще трябва да се направи обстоен анализ на щетите както здравни, така и икономически. Някой ще трябва да понесе отговорност за щетите върху здравето на всички българи, което се е влошило заради липса на достъп поради мерките. Но ще трябва да понесе отговорност и за финансовите загуби, за фалитите на фирми, за безработните, за похабената продукция на производителите, за срива на малките предприятия, за нарасналите случаи на домашно насилие, за криминалните престъпления заради изолацията, за психичното здраве на децата и възрастните хора.
А как оценявате действията за ограничаване на пандемията COVID-19 в Европа и света?
Има различни модели и виждаме, че въздушно-капковата инфекция не се ограничава с изолация. За епидемиолозите това е известен от хилядолетия факт. Все пак, първата епидемия от инфлуенца е описана от бащата на медицината Хипократ през 412 г. пр. н. е. Може единствено да се предпазят от претоварване здравните системи, но не и хората от заразяване и преболедуване. Това вече е неоспорим факт. Когато епидемията приключи ще стане ясно кой как се справил. През 2009 г., след епидемията от свински грип, СЗО отчита около 1,5 милиарда заразени и 575 400 починали, но прави заключение, че дори и страните с най-слаби здравни системи са се справили добре. Предвид факта, че в момента и отчетените заболели, и починалите са в пъти по-малко, не виждам основание за някоя страна да не се справи.
Колко сме заплашени от коронавирусната инфекция според Вас?
Заплашени сме да се заразим колкото от всеки друг вид сезонен грип или въздушно-капкова инфекция. Това е неизбежно и непредотвратимо докато вирусът циркулира и в обществото все още не е изработен имунитет или не е намерена ваксина. Всяка година в света се заразяват около 1,5 милиарда души. Тежко протичащите случаи на грип А, Б и С са между 3-5 милиона души, от тях загиват около 500 000. В България през 2017 г. от грип са починали 1482 души. Тези вируси циркулират с години след първата епидемия и се активират периодично. Да не забравяме, че това е шестата епидемия в света от коронавирус. И тук ще си позволя да ги изредя. Първата е HCoV - NL63, 1100 г.- 1200 г, от прилеп, идентифициран през 2004 в Холандия у дете, установена първа за човека епидемия чрез проследяване на геномната конфигурация. Втората е от 1800 г. HCoV - 229E (alpha), отново от прилеп през междинен гостоприемник камила. Следва HCoV - OCH3 (beta), годината е отново 1800-а, а щамовете са А, В, С и Д. Четвъртата е вече познатата на всички SARS, от прилеп през невестулка от 2003-а, следва 2012 г. MERS отново от прилеп, но през камила. Шестата е от 2019 г. от прилеп през люспест броненонсец (пандолин) - SARS - CoV-2 (втори по ред от този щам в човешката популация). Друг е въпросът какво следва за преболедувалите, дори и безсимптомните. Това предстои да разберем. Не трябва да се страхуваме прекалено, защото човечеството е преживяло много по-страшни епидемии и имунната ни система се е справила.
Възможността да бъдат тествани повече хора разгоря сериозни дискусии в България. Според Вас трябва ли да се тества масово и ако трябва, защо?
Тестването е от изключително важно значение, за да се определи степента на разпространение на инфекцията. Това е важно сега, но и в последствие ще е важно заради късните последици. Би трябвало да се обърне внимание на всички преболедували с грипоподобни симптоми през януари и февруари. Имаше седмици, когато 34% от учениците и 75% от децата в детските градини отсъстваха поради болест. По данни на НЦЗПБ в периода 20-26 януари 2020 г. от грип са боледували 7000 души, от тях 2602 в София. Аз бих тествала преболедувалите деца в училищна възраст, учителите, медицинския персонал, работещите в градския транспорт, в супермаркетите, изобщо хората в затворени групи, които са боледували преди официалното обявяване на извънредно положение. Това ще даде яснота за реалното състояние на разпространение на коронавируса, с достатъчно малък брой изкривявания. Не е научно да се представят числа всеки ден, без да се съпоставят и интерпретират. Дори и НОЩ признаха, че на двама открити с COVID-19 съответстват 11 неоткрити. Въпреки това здравната ни система, заради която сме в социална изолация, е много далеч от срив. Имаме 40 000 легла за активно лечение и 2000 за интензивно, оборудвани с апарати за обдишване.
Защо се оказа, че нито една държава не е готова за пандемията? Задавам въпроса в контекста на съществуващия у нас национален план за противодействие при избухване на епидемия от 2006-та, за който не се говори.
Няма такова нещо като "абсолютно подготвена" здравна система. Никога не можем да знаем какъв вид епидемия ни предстои, нито кога това ще се случи. Затова има препоръки. През 2009-а Франция се запаси с 90 милиона ваксини и дози Тамифлу (при население от 67 милиона души). Епидемията от свински грип премина, повече от половината дози останаха неизползвани, а населението отказа да се ваксинира ненужно. Единствено министърът на здравеопазването се наложи да си подаде оставката. Подготовка за пандемия означава създаване на протокол за организация в болниците, икономически мерки, социална изолация и информационна кампания. И не означава затваряне на граници, отмяна на пътувания със самолет и поставяне на населението на цели държави под карантина за неопределено време.
Показа ли кризата кои са недостатъците на здравната система?
Поне това излезе наяве и се видя колко важни са работещите в здравеопазването и общото състояние на лечебните заведения. Сега се появиха много дарители, но лекари и сестри не се набавят за един ден и с една заповед. Квалифицирани кадри в здравеопазването се създават и подготвят с години. Ние си позволихме да неглижираме важността на хората, които се грижат за здравето и живота ни. Загубихме хиляди лекари и десетки хиляди сестри, акушерки, лаборанти. Има цяло поколение липсващи специалисти между най-младите и тези в пенсионна възраст. Това и още много изкривявания в българското здравеопазване са последиците от 30 години некомпетентно управление, а да не забравяме и корупционните практики.
Много преди COVID-19 да изправи света на нокти и да се превърне в единствена тема, у нас вреше и кипеше от протести. Ще се съгласите ли с мнението на медицинските сестри, които повече от една година протестират, че системата не работи и трябва да бъде променена?
Проблемите в здравеопазването са безспорен факт. Епидемията го потвърди, но няма да ги реши. Системата е пропита от пороци и корупция. Трябва изключително точен анализ, решения, основаващи се на фактите, и добрата практика, но и политическа воля за промяна. В противен случай ще стане както в момента - няма реални реформи и финансово обезпечаване, но има щедри панически дарения. Не съм запозната паниката да е довела до подобряване на която и да е ситуация, освен на корупцията.
Какви ще бъдат последствията от продължителната социална изолация според Вас?
Те вече започват да се манифестират. Домашното насилие нараства. За цялата 2018 г. помощ са потърсили 1755 души. Средно жертва на насилие стават около 1200-1400 души годишно, а сега само за 3 месеца те са 555. Над 96% от тях са жени. Твърде показателно е. Възрастните хора и децата също трудно понасят изолацията. Още по-тежки ще са последиците за хората, които са останали без работа и без доходи.
В последните дни започна все по-често да се чува, че социалните и икономически последици ще бъдат много по-тежки от заболяването. Вие как мислите?
Няма нужда от обяснения. Бизнесът се срива. Фалитите са неизбежни. Безработните са факт и те са десетки хиляди. Според социалния министър се очаква до края на годината броят на безработните да надмине 400 000 души. Това са съдби - семейства, деца, възрастни хора, болни, социално слаби. Държавата има отговорност за своя народ и трябва да се погрижи адекватно. Щом е въведено извънредно положение, което ограничава голяма част от конституционните ни права, особено правото ни на труд, то това изисква нанесените щети да бъдат адекватно компенсирани. Виждаме как правителствата в цял свят подкрепят хората. Не може да се разчита само на дарители и благотворителност, макар че е прекрасно колко много хора показаха щедрост и съпричастност. Водещата роля в защита на хората и бизнеса е на държавата и кредитът не е помощ. Има добри практики в Европа, хайде да ги видим и у нас. Все пак бяха гласувани 10 милиарда лева заем. След като всички ще го плащаме, би трябвало той да послужи за защита на най-уязвимите в обществото ни.
Независимо колко много се говори и обяснява, хората в България продължават да се страхуват, но и да са паникьосани. Защо?
Защото интензивно биват ежедневно и ежечасно облъчвани с една и съща стряскаща информация. Социалните мрежи изобилстват от фалшиви новини. Показват се трупове по масмедиите. Водещи политици, лекари, математици, известни личности, журналисти и кой ли не се надпреварват да развиват драматични сценарии. Накрая на всички им писва и след като се достигне предела на поемане на ужаси и насаждане на страх, всички стават безчувствени и твърдите мерките биват тотално пренебрегнати. Сега очаквам правителството да направи бърз план за разхлабване на социалната изолация, след като няма да е в състояние да я удържи. Разбира се, веднага ще се появят някакви аргументи, почиващи на поредния математически сценарий.
На кого трябва да се доверят хората в критична ситуация като сегашната?
Хората нямат избор в действията си и при такива обстоятелства трябва да се подчинят, защото в противен случай ще бъдат санкционирани. Важно е всеки да пази себе си и близките си от заразяване. Да спазва хигиена и дистанция. Доверието е съвсем различно нещо от подчинението. Аз вярвам на науката, на фактите и на подхода, който почива на доказателства. Всичко друго е политика и интереси. За мен времето е най-безупречният арбитър. Рано или късно тази епидемия ще премине. Тогава ще се види каква е равносметката и на дневен ред ще дойде въпросът: Кой носи отговорност, каква е тя и как ще я понесе?
снимка: Личен архив
- Д-р Велислава Петрова: Битката с COVID-19 ще бъде поредната победа на човечеството, но и тест за нашия хуманизъм!
- Проф. Радостина Александрова: В битката срещу COVID-19 науката се надпреварва с времето в името на живота!
- Проф. Радостина Александрова: За да победим коронавируса, първо да победим вируса на собствения си страх!
- Д-р Лиана Уен: Рискът от Омикрон за напълно ваксинираните (и с бустерна доза) е много малък
Продукти свързани с ИНТЕРВЮТО
ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
Безплатна доставка за България!СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
Безплатна доставка за България!КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
ИНТЕРВЮТО е свързано към
- Лекарите говорят
- Коронавирус COVID-19
- COVID-19, идентифициран вирус COVID-19, идентифициран вирус
- Антитялото AZD3152 се бори успешно с всички известни до момента варианти на SARS-CoV-2
- Нови 83 души са заразени с COVID-19, най-много положителни проби има в област Смолян
- Възможност за използване на L-лизин в терапията на болни с Covid-19
- Германия отменя всички мерки срещу COVID-19 до 20 март 2022 г.
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Кардиологът д-р Бойчо Бойчев и приносът му в битката с новия коронавирус
- Кога трябва да приключат мерките срещу COVID-19 в България?
- За какъв период от време човек, инфектиран с варианта Омикрон, може да разпространява вируса
Коментари към Д-р Антония Първанова: Кризата COVID-19 показа изкривяванията в здравната система след 30 години некомпетентно управление и корупция!
Нашата здравна система не може да обслужи болните които обикновено се разболяват по това време на годината от сезонния грип, камо ли при нещо по-сериозно. С ръкопляскане и dms-чета не се поддържа истинска здравна система!