Д-р Марияна Кирилова: Лекарски грешки е имало и винаги ще има
Д-р Марияна Кирилова е шеф на филиала за спешна помощ в Горна Оряховица и е специалист по ревмокардиология. Вече четвърти мандат е начело на Регионалната колегия на Български лекарски съюз във В. Търново и твърди, че с помощта на колегите си са изградили добра съсловна организация с отлични комуникации към останалите здравни служби. Д-р Кирилова обаче е неудовлетворена от начина на провеждане на националните съвети на БЛС, тъй като на срещите почти не се водят дискусии, на поставени въпроси често няма отговори, няма прозрачност и подкрепа на националното ръководство по повод на регионални събития. Това й даде повод да се кандидатира за председател на БЛС на 54-ия отчетно-изборен събор на съсловната организация, който се проведе в Плевен в края на миналата седмица.
Д-р Кирилова, вашата кандидатура на председател на националното ръководство на БЛС беше изненада за всички. Стигнахте до балотаж, при който отпаднаха кандидатури на д-р Андрей Кехайов, бивш председател на Съюза, и шефа на МВР болницата в София. Това обмислян ход ли беше, след като ви подкрепи великотърновската лекарства колегия, или всичко стана спонтанно?
Всичко стана спонтанно, след като видях, че на събора лекарите мълчат, никой не се изказва по доклада на председателя д-р Цветан Райчинов, в който нямаше конкретни данни и отчет за свършеното през мандата. Тогава взех своето решение да се кандидатирам за национален председател, за да предложа нещо ново и да приложа опита на великотърновската колегия. На последното заседание на Националния съвет в София, когато определяхме дневния ред на събора, аз предложих преди избора на председателство да направим дискусия за бъдещето на организацията през следващите три години. Започнахме спорове дали кандидатурите трябва да имат своя платформа за управление на съюза, или не. За мен такива предложения са недопустими, тъй като за нас платформата са уставът и законът на БЛС. В тази връзка са немислими и свободни изявления от страната на кандидатите за управленските постове. Ние запазихме една демократична структура и според мен не е необходимо да я променяме, както напоследък се заговори БЛС да прерасне в лекарска камара. Освен това ние имаме и сдружения по специалности, а това е еталон на една организация. И вместо да надграждаме този модел, мои колеги искат да променят структурата на един стогодишен съюз, създаден със закон, вместо да се възползваме от дадените ни нормативни правомощия. За мен беше крайно необходимо да се обсъди какво се случва в момента със здравеопазването, тъй като ситуацията е трагична както за лекарите, така и за пациентите и затова настоявах за дискусия. И тъй като моето предложение беше отхвърлено, аз поисках чрез кандидатурата си за председател да изложа вижданията си за развитието на съсловната организация. Пък и трябваше да си кажем открито какви са ни проблемите и как може да се справим с тях.
Ако бяхте спечелили в балотажа, уставът не ви дава право вие да си избирате екип, а съборът го гласува. И тъй като в него има противници на вашата идея да се придържате към закона и устава на организацията, смятате ли, че щяхте да устоите на този натиск?
Зная много добре, че за да успее един човек, той трябва да има доверен екип, а това съм го постигнала на регионално ниво като председател. Наистина двамата зам.-председатели се избират от събора, но БЛС сме всички ние, които трябва да се обединим и подкрепяме. Въпреки че загубих на балотажа, аз съм доволна от подкрепата на колегите. 114 души ме подкрепиха от 340 гласували, а всеки един делегат представлява гласовете на още 75 лекари. Това показва, че една трета от лекарите са приели моята теза за развитие на съсловната организация. Тогава в каква насока трябва да има промени в организационното състояние и политика на БЛС, след като твърдите, че платформи не са необходими, а трябва да се спазва уставът и законът за съсловните организации.
Да, така е, но сега не се използва потенциалът на регионалните колегии и националният съвет все още не е консултативен орган. Според мен, преди да се взимат решенията в София, е необходимо те да се обсъждат по места на общо събрание на колегията.
Ние настояваме да бъдат изградени постоянни комисии за взаимодействие с Парламента, МЗ, НЗОК и др., които да участват в дебати при обсъждане на закони, наредби и стратегии. Освен това БЛС трябва да представя и свои проекти за закони, а не само да твърдим, че този или онзи закон не ни харесва. Трябва да покажем алтернатива.
Как може да предложите свои проектозакони, след като още няма здравна стратегия за развитие на здравеопазването у нас, върху която да стъпят нормативите?
И това е големият проблем, защото държавата още няма ясна визия да затваря ли болници, да замени ли клиничните пътеки с нов начин на финансиране, да увеличи ли здравната вноска, за да има повече средства за лечение и профилактика. Какво стана в нашата област? Има вече три затворени болници в Елена, П. Тръмбеш, белодробната болница във В. Търново още няма договор с РЗОК. Свищовската лечебница е на ръба на оцеляването. В същото време в Еленския балкан хората останаха без лечение. Някой може ли да каже, какво ще стане през следващите няколко години. От много време чакаме да бъдат разкрити лечебни заведения за долекуване. Най-големият парадокс е, че здравната каса ще преценява с коя точно болница да сключи договор и с коя – не. Та нали по конституция всеки българин има право на равен достъп до лечение?! Следдипломното ни обучение е под всякаква критика, специалистите намаляват, много български лекари напускат страната и отиват да работят в чужбина. Не се провежда обучение и работа по европроекти, правят се някакви псевдо реформи. И всичко това е заради липсата на здравна стратегия, за която ние от години настояваме. А и напоследък зачестиха и скандали заради лекарските грешки, от което никой не печели. Лекарите са уплашени, страхуват се да действат адекватно.
Липсата на здравна стратегия оправдава ли лекарските грешки?
Лекарски грешки е имало и винаги ще има. Но къде е вината? По-добре да се спрат всички реформи в здравеопазването, отколкото промените да са на парче. Те задълбочават още повече проблемите и от там се получават грешките. Повече от 1,9 млн. българи са здравнонеосигурени и час от тях се лекуват за сметка на здравноосигурените. 1,4 млрд. лв. от фонда за здравеопазване бяха прехвърлени в общия бюджет, вместо да се използват за лечение. Вземете Спешна помощ, където вече са изградени добри структури, а сега ние искаме да ги разрушим и реформираме отново. И утре пак ще бъдем обвинени за лекарски грешки. И още нещо. Имахме много добра система за следдипломно обучение на лекарите, разработена с хабилитирани медици от медицинските университети. След това грубо се намесиха фармацевтичните фирми с техните форуми и организация и нивото падна. А лекарят трябва да се учи цял живот.
Според вас трябва ли шефовете на болници да получават всеки месец и големи суми за извънреден труд, след като имат доста високи заплати?
На фона на това, че работещите в Спешна помощ получават по 50 стотинки на час за нощен труд, бонусите, които си раздадоха в НЗОК и МЗ са кощунство. С тези пари можеше да се инвестира в държавните болници и спешна помощ. Крайно време е да спре тази комерсиализация и по изпълнение на проектите. Дават ни някакви пари, те не се използват изцяло по предназначение, а част от тях се разпределят между вносителите на проектите. А и защо са тези бордове в болниците. Членовете им получават допълнителни заплати, вместо средствата да бъдат използвани за подобряване на лечението. Крайно време е да се спре с политическите назначения в болниците, за шефове да се търсят мениджъри. В същото време в системата още нямаме правилата за добра медицинска практика, с изключение на тези по обща медицина и образна диагностика, които здравният министър още не е подписал. Къде е Законът за правата на пациентите? Впрочем отдавна го има като проект, но депутатите не го приемат. Но здравните ведомства не забравят да си раздават бонуси като награда за труда им, независимо че правят безумни наредби, които противоречат на законите.
И знаете ли какъв е парадоксът сега у нас? За кокошките и прасетата изградихме ферми по европейски образец и модел при отглеждането животните да не се стресират, а да се забавляват с балони и други, а не помислихме за този дядо в Еленския балкан, който си е счупил крака и няма кой да му окаже медицинска помощ и да го гледа, защото в Елена вече няма болница. За мен това е демагогия, от която страдаме всички.
Д-р Кирилова, загубихте балотажа за председател на БЛС, дотук ли спирате, или амбициите остават?
Аз съм поела ангажимент да ръководя регионалната колегия вече четвърти мандат и ще го изпълня докрай. След това ще видим. Но нашата колегия ще продължи да дава предложения за промени в лекарската организация и ще търсим отговорност какво е изпълнено и какво не. Затова предлагаме да се организират по два събора в годината. Първият да бъде през март-април и на него да се определят задачите за годината, като бъде отчетено изпълненото през предходната. И да се потърси отговорност защо решенията не са изпълнени и кой е виновен. Вторият събор е задължителен, той се провежда есента и е свързан с подписването на новия рамков договор.
- Доц. Златица Петрова: Хората очакват, че зад всяка смърт в болница има грешка
- Д-р Милчо Костурков: Хората трябва да започнат да се оплакват и да търсят правата си, да не се страхуват
- Д-р Пламен Цеков: Няма лекар или аз лично не познавам лекар, който умишлено ще навреди на своя пациент
- Ген. Стоян Тонев: Процентът на лекарските грешки не се увеличава, но се увеличава чувствителността на обществото към тях
ИНТЕРВЮТО е свързано към
- Лекарите говорят
- Ген. Стоян Тонев: Процентът на лекарските грешки не се увеличава, но се увеличава чувствителността на обществото към тях
- Д-р Пламен Цеков: Няма лекар или аз лично не познавам лекар, който умишлено ще навреди на своя пациент
- Били ли сте някога жертва на лекарска грешка?
- Д-р Милчо Костурков: Хората трябва да започнат да се оплакват и да търсят правата си, да не се страхуват
- Мрежите за обмяна на информация между лекари могат значително да намалят броя на лекарските грешки
- Доц. д-р Владимир Пилософ: Медицинската грешка трябва да се изучава и анализира
- Доц. Златица Петрова: Хората очакват, че зад всяка смърт в болница има грешка
Коментари към Д-р Марияна Кирилова: Лекарски грешки е имало и винаги ще има