Грешките, които допускаме, когато сме настинали
Когато настинем, е нормално да искаме да се възстановим максимално бързо. Понякога в старанието си да не позволим на настинката да промени ежедневието ни, пренебрегваме неразположението и не прекратяваме някои свои навици, които обаче биха могли не само да забавят оздравяването, но и да влошат симптомите, които вече изпитваме. А това крие риск от усложнения.
Колкото и да не ни се иска, по-добре е да намалим ежедневното темпо и да отделим време за почивка и възстановяване. Някои от най-честите грешки, които допускаме, когато сме настинали, са:
Прикриваме или пренебрегваме симптомите
Не трябва да се преструваме, че се чувстваме добре и да се опитваме да вършим всичко така, както когато сме здрави. Настинката не може да се скрие, особено ако имаме треска. Освен това неразположението и изтощението със сигурност ще се отразят на крайния резултат, независимо с какво се занимаваме.
Ако пренебрегваме симптомите на настинката и не си останем вкъщи, за да се лекуваме, рискуваме не само да забавим оздравителния процес, за който почивката е от съществено значение, но и да разпространим микроби сред приятелите и колегите си. Затова най-доброто решение е да подходим отговорно както към себе си, така и към околните.
Не спим достатъчно
Недоспиването отслабва имунната система, което затруднява преборването на инфекцията. Ако спим по-малко от 7 часа в денонощието, рискът от настинка се увеличава. В случай че симптомите ни държат будни през нощта, може да опитаме да си лягаме по-рано или да спим през деня.
» Какво се случва с тялото, когато не спим достатъчно
Приемаме твърде малко течности
Когато сме болни, е препоръчително да приемаме повече течности – вода, сок, чай, супа. Те помагат за освобождаване на секрета, натрупан в горните дихателни пътища. При възпалено гърло течностите допринасят за по-лесно преглъщане, освен това може да помогнат да се почувстваме по-добре, ако изпитваме главоболие и умора.
» Какво се случва с организма при обезводняване (дехидратация)
Отказваме да се храним
Нормално е да нямаме апетит, когато не се чувстваме добре, но е важно да хапваме по малко, защото калориите и хранителните вещества, които приемаме с храната, помагат за по-бързото ни възстановяване. Добре е да заложим на леки, но питателни храни.
» Лекува ли пилешката супа простуда и настинка
Консумираме алкохол
Не е добра идея да пием алкохолни напитки, когато сме болни. От една страна алкохолът може да повлияе върху действието на лекарствата, които приемаме, от друга – може да дехидратира тялото и да влоши симптомите.
» Употреба на алкохол и прием на лекарства
Пушим, когато сме болни
Известен факт е, че тютюнопушенето уврежда белите дробове, а по този начин се затруднява борбата на тялото с настинката. Освен това вредният навик дразни гърлото, в състояние е да увеличи възпалението в организма и понижава имунитета. Отслабената имунна система е причина пушачите да боледуват по-често и по-дълго, а настинката при тях да протича по-тежко, отколкото при хората, които не пушат. Затова, когато сме болни, е по-добре да забравим за цигарите, както и да не позволяваме около нас да се пуши.
» Полезни трикове за отказване на цигарите
Приемаме антибиотици
Не е необходимо да приемаме антибиотици, когато сме настинали, защото те убиват бактериите, а настинката и грипът се причиняват от вируси. Освен че са ненужни, тези лекарства може да доведат до странични ефекти, като диария и алергични реакции.
Неподходящото или ненужното антибиотично лечение, както и прекомерната употреба на тази група лекарства са причина за развитие на антибиотична резистентност – сериозен здравен проблем с глобален мащаб. При нея бактериите привикват към антибиотиците и спират да реагират на лечението.
» СЗО: Тревожно нарастват данните за антибактериална резистентност
Прекаляваме с употребата на спрейове за отпушване на носа
Не трябва да прекаляваме със спрейовете за отпушване на носа. Те са ефективни през първите дни от лечението, но, ако ги използваме повече от три дни, състоянието ни ще се влоши, след като спрем употребата им.
Освен всичко изброено, добре е да се опитаме да елиминираме или поне да намалим стреса в ежедневието си, защото високите нива на хормона на стреса (кортизол) могат да попречат на имунната система да функционира нормално, а резултатът е повече дни, прекарани в леглото.
- Seven Mistakes That Will Make Your Cold Worse: https://www.affinitydrs.com/blog/seven-mistakes-that-will-make-your-cold-worse
- 8 Mistakes People Make When They’re Getting Sick: https://symptoms.webmd.com/cold-flu-map/catching-cold-things-to-stop-doing-now
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Алтернативно лечение на задна хрема при деца и възрастни
- Как да свалим температурата в домашни условия
- Лечение на настинка и грип при бременни
- Деконгестанти
- Естествени методи и средства облекчаващи остра хрема
- Как да се преборим с настинките и грипа без лекарства
- Активни точки, използвани в китайска медицина при грип и простудни заболявания
- Сложете тампони с ракия в ноздрите си за отпушване на носа при хрема
- Ливански кедър
- Лечение с ибупрофен
Коментари към Грешките, които допускаме, когато сме настинали