Упражненията удължават живота на пациентите с рак на дебелото черво

Акценти
|
Упражненията могат да удължат живота на пациентите, диагностицирани с рак на дебелото черво, сочи проучване на учени от Центъра за биомедицински изследвания на Луизианския държавен университет в Батън Руж, САЩ. Констатациите, публикувани на 24 февруари 2025 г. в Cancer – списанието на Американското онкологичното дружество, могат да бъдат от полза както за хората, подложени на лечение, така и за тези в ремисия.
„Въпреки че много пациенти с рак сега живеят по-дълго, отколкото преди десетилетия, преживяемостта им все още остава по-ниска в сравнение с хората без онкологично заболяване.“, коментира водещият автор на изследването д-р Джъстин Браун, доцент в Луизианския държавен университет. „Проучването предполага, че ангажирането с физическа активност може да помогне на пациентите с рак на дебелото черво да живеят по-дълго. Продължителността на живота на някои дори може да достигне тази на хората без раково заболяване.“
Въпреки че изследователите са запознати с факта, че редовните упражнения могат да увеличат преживяемостта, липсват данни дали пациентите, които са физически активни, могат да живеят толкова, колкото хората без рак.
Упражненията могат да намалят способността на раковите клетки да се разпространяват
За целите на проучването учените анкетират приблизително 3000 души, диагностицирани с рак на дебелото черво, относно нивата на физическа активност по време и след химиотерапия. Екипът проследява участниците в продължение на шест години и анализира преживяемостта им въз основа на възраст, пол и година на поставяне на диагнозата.
Констатациите от проучване сочат, че участниците, които тренират редовно, живеят значително по-дълго от тези, които не са физически активни. Учените откриват също, че упражненията намаляват риска от повторна поява на рак (рецидив).
>>> Физическите упражнения могат да намалят риска от рак на червата
„Ползите от упражненията при рак на дебелото черво са многостранни. Физическата активност подобрява здравето на сърцето, психическото състояние и чревното здраве, като всички те играят важна роля за дългосрочното оцеляване.“, споделя Кийт Диас, доцент по поведенческа медицина в Медицинския център на Колумбийския университет.
Въпреки че точните механизми все още не са ясни, физическата активност изглежда има положително въздействие както върху средата, в която се развива рака, така и върху самите ракови клетки. Според учените упражненията могат да намалят възпалението и нивата на инсулин, които позволяват на раковите клетки да растат и да се разпространяват. Физическата активност също така подсилва имунната система, подпомагайки тялото да открива и елиминира раковите клетки.
Малките промени в начина на живот са от огромно значение
„Диагнозата рак може да бъде много обезпокоителна, но констатациите от настоящото проучване дават на пациентите и техните близки известна утеха, тъй като показват, че някои неща са под тях контрол.“, споделя Браун. „Показахме, че физическата активност може да допринесе за подобряване на преживяемостта. Малките промени в начина на живот са от огромно значение.“
>>> Сутрешната физическа активност е свързана с понижен риск от сърдечни заболявания и инсулт
Данните показват, че пет до шест часа физическа активност седмично, като например бързо ходене, са полезни, но колкото повече, толкова по-добре, категорични са изследователите.
Все още обаче остават въпроси относно какъв вид физическа активност и каква интензивност оказват най-голямо въздействие върху преживяемостта на пациентите с рак на дебелото черво.
Проучване, проведено през юли 2023 г., показва, че само минута-две енергични движения – бързо ходене, домакинска работа или игра с децата – може да намали риска от развитие на рак. Друго проучване, публикувано през март 2023 г., предполага, че 11 минути умерена до интензивна активност (танци, бягане, колоездене или плуване) всеки ден може да намали риска от хронични заболявания, включително рак.
Exercise may help patients with colon cancer live as long as those who never had it, study suggests: https://edition.cnn.com/2025/02/24/health/colon-cancer-exercise-wellness/index
-
Физическата активност в средна възраст предпазва жената от болести на старини
-
Децата в предучилищна възраст са по-малко активни през горещите дни
-
Физическата активност в напреднала възраст е ключът към по-щастлив живот и по-добра когнитивна функция
-
Според учени специфични видове чревни бактерии са свързани с повишен риск от колоректален рак
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КОНСКИ ГЕЛ БАЛСАМ С АЛПИЙСКИ БИЛКИ 500 мл
ОСТРОВИТ РЕЙШИ капсули * 60
СИБИРСКИ ЖЕНШЕН капки 50 мл
НовДАБЪЛ УУД АЗОТЕН БУСТЕР капсули * 180
Нов ПРОМОСТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Компютърно-томографска колонография (Виртуална колоноскопия)
- Лечение при рак на дебелото черво (колоректален карцином)
- Черимоя
- Вещество в нара помага на имунните клетки да се борят с рака
- CA 19-9 туморен маркер
- Промени в организма при редовна физическа активност
- Биомаркер прогнозира ползата от химиотерапия при рак на дебелото черво
- Използването на устройства, отчитащи дневните крачки, понижава риска от хронични заболявания
- Физическа активност и спорт според възрастта
- Как да убедите своя съпруг или баща да посети лекар
Коментари към Упражненията удължават живота на пациентите с рак на дебелото черво