Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Здравна медиа Любопитно Грижа за детето Една история за остър вял миелит, много трудности и не по-малко надежда

Една история за остър вял миелит, много трудности и не по-малко надежда

от 13 окт 2020г., обновено на 20 окт 2020г.
Редактор: Даниела Пройчева
Една история за остър вял миелит, много трудности и не по-малко надежда  - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Една сутрин преди 3 години Максфорд Браун се събужда със странно усещане. Тогава нито той, нито семейството му подозират, че това е началото на едно дълго пътуване, което ще промени живота им из основи. Живот с рядкото, но и сериозно неврологично състояние, наречено остър вял миелит (ОВМ).

Майка му си спомня: „Предложих да му помогна да легне. Когато отидох да го събудя, той не можеше да помръдне.“ Изпаднала в шок, Трейси Браун звъни на педиатъра на сина си, за да опише случващото се с него.

„Попитах дали може да си запазим час за преглед. По време на прегледа ни казаха, че трябва да заведем Максфорд веднага в спешното отделение на Сиатълската болница."

Диагнозата и дългият път към възстановяването

Когато постъпва там, лекарите правят на Максфорд няколко изследвания, включително ЯМР на гръбначния мозък. Докато екипът в болницата опитва да разбере какво се случва с него, детето изпитва все по-големи затруднения при дишане. Настанен е в детското интензивно отделение.

Седмица по-късно лекарите потвърждават диагнозата: остър вял миелит. Семейството се среща с д-р Катрин Отън, невролог в Детския център за невронауки в Сиатъл, за да обсъдят по-нататъшното му лечение.

Д-р Отън споделя: „Като всички деца с остър вял миелит, и Максфорд имаше нужда от болнична помощ, докато траеше острата фаза на заболяването. Няма доказано и ефективно лечение за острия вял миелит (ОВМ), но въпреки това малките пациенти се нуждаят от нашата грижа, защото слабостта се отразява на дишането, храненето и подвижността им. По-късно болните провеждат интензивни курсове на физиотерапия и трудова терапия, за да възстановят, доколкото е възможно, нормалните си функции.

След като прекарва 3 седмици в интензивното отделение, където отпразнува и 13-я си рожден ден, Максфорд се включва в рехабилитационна програма, осигурена от болничното заведение. Скоро след това успява да се прибере у дома.

При изписването си момчето е все още в инвалидна количка. Семейството отнася със себе си много въпроси без отговори. Родителите му се фокусират изцяло върху неговата терапия в продължение на една година. Отплатата за положените от всички усилия идва, когато той прохожда. След това Максфорд се придвижва с шини. За съжаление все още не може да използва лявата си ръка и усеща слабост в левия крак.

Надеждата никога не умира

Майката е благодарна на целия екип в болницата в Сиатъл, който е бил неотлъчно до сина им през тези трудни месеци.

Трейси Браун разказва: „Острият вял миелит настъпи внезапно и без никаква връзка с друго нарушение при Максфорд – синдром на Даун. Имах притеснението, че няма да получи същата грижа като останалите пациенти или пък, че ще подценяват ситуацията заради синдрома. Не е нещо, което да не ни се е случвало преди. В случая обаче бях приятно изненадана от екипа. Отношението и грижите надминаха очакванията ни.“

Тя си спомня, че сестрата в интензивното отделение е бдяла постоянно над Максфорд и че един от физиотерапевтите му, Сара Олсен, винаги е подхождала с въображение, когато е трябвало да го мотивира по време на заниманията им.

Вместо да повтаря всеки ден колко мрази болестта си, Максфорд е амбициран да се възстанови. Трейси признава, че всеки негов успех или малка крачка напред я изумяват. Благодарение на позитивизма и радостта, с които той подхожда по време на лечението си, майката намира сили да продължи и да не загуби вяра.

Какво представлява острият вял миелит (ОВМ)?

Максфорд е един от над 600 регистрирани пациенти със заболяването само в САЩ от 2014 г. до днес. Приблизително на всеки 2 години се забелязва увеличаване на броя им. През август 2020 г. Центровете за контрол и превенция на заболяванията предупредиха лекарското съсловие и родителите да очакват ръст в заболеваемостта с ОВМ през текущата година.

Д-р Отън признава, че родителите се страхуват най-вече от многото неизвестни и сериозността на болестта, но подчертава, че тя все пак се среща рядко. Според нея родителите трябва най-малкото да са запознати с ранните признаци на остър вял миелит.

Симптоми на остър вял миелит

Неврологът призовава: „Не искам родителите да изпадат в паника при всяко покашляне или настинка, но искам да бъдат наистина нащрек, ако забележат слабост в крайниците. Миелитът се характеризира именно с отслабване на крайниците, но може да причини и отпускане на лицевите мускули, затруднения при преглъщане и говор, както и болки във врата. Това са предупредителните знаци, които да подскажат на родителите, че трябва незабавно да отидат в болница.“

Много деца се разболяват от настинка или грип, преди да се отключат симптоми на остър вял миелит. През последните години учени и експерти от институции по опазване на общественото здраве откриха връзка между случаи на ОВМ и ентеровируса D68 (EV-D68).

„Не всеки пациент с ОВМ ще е носител на ентеровируса D68, а повечето пациенти, които го носят, никога няма да страдат от остър вял миелит. Колегите продължават изследването на зависимостта между двете“, уточнява д-р Отън.

Според нея мерките за ограничаване разпространението на въпросния ентеровирус EV-D68 са същите като мерките срещу новия коронавирус и не само.

За да се предпазим от вирусни инфекции, асоциирани с острия вял миелит, специалистите препоръчват добра лична хигиена, редовно миене на ръцете, ограничаване на физическите контакти и редовно ваксиниране.

Какво се промени?

Д-р Отън и детската болница в Сиатъл си сътрудничат с Центровете за контрол и превенция на заболяванията и Вашингтонския департамент по здравните въпроси, за да намерят отговорите на всички въпросителни, свързани с болестта. С общи усилия те проследяват всички случаи на ОВМ, за да установят кога се отключва болестта и каква е връзката й с различните вирусни инфекции.

Екипът взема проби и събира информация за деца с диагноза остър вял миелит, за да изработи добра стратегия за превенция. Хората, които са ангажирани дългосрочно в грижите за малките пациенти постепенно добиват увереност при разпознаване на широкия диапазон от първоначални симптоми и възможните сценарии.

Близо половината от децата с остър вял миелит са с толкова тежки симптоми, че се налага да бъдат приети в интензивно отделение. Някои от тях се възстановяват по-бързо от други. Целта на изследването е не само специалистите да разполагат с инструменти и информация за предсказване на тежко протичащите случаи, но и как да се подобри възможно най-бързо състоянието на всяко дете.

Психиатърът от болницата в Сиатъл д-р Кели Пам отговаря за началната рехабилитация на деца с остър вял миелит.

Децата с неврологичното заболяване могат да бъдат много различни от останалите. Някои се придвижват само с инвалидна количка, докато при други последиците са леки и се наблюдава само един по-сериозен проблем. По време на рехабилитация се обръща внимание както на леко засегнатите, така и на децата с тежки форми на остър вял миелит. Рехабилитаторите лекуват нарушени функции и правят всичко възможно да дарят детето със самостоятелност.

Дълго проследяване на състоянието

Максфорд сега е на 16 години, но продължава да се лекува в Детската клиника за брахиален плексус в Сиатъл. Тя предлага както възстановяващ тип терапия, така и хирургични интервенции за децата с по-сериозни неврологични проблеми или усложнения. Острият вял миелит засяга нервите, поради което клиниката обръща специално внимание на възстановителния процес в дългосрочен план.

Д-р Мариса Осорио, която е физиотерапевт в клиниката, изтъква едно от предимствата на здравното заведение, а именно предлаганата комплексна оценка от хирург, рехабилитатор, физиотерапевт и трудов терапевт.

Физиотерапията и трудовата терапия са най-търсени от родителите. В някои случаи лекарите претеглят необходимостта от оперативна намеса, когато нервите са сериозна засегнати и се налага тяхната реконструкция.

Д-р Реймънд Це, медицински директор и хирург в клиниката, споделя: „Трудността идва от това, че трябва да преценим какво би могло да се възстанови само и какво – не. Понякога има повече от една опция за възстановяване функциите на пациента. Заедно, като екип, обсъждаме и анализираме всяка от тях, за да я нагодим към отделното дете.“

Д-р Це се среща с Максфорд и майка му, за да обсъдят как биха могли да възстановят движенията и функционалността на лявата му ръка. Лекарят е убеден, че най-големият принос към възстановяването е от страна на самия Максфорд. Тепърва заедно те ще разглеждат всички възможни варианти, които да го направят пълноценен млад човек. 

Източник:

newswise.com/ Seattle Children's Hospital, "On the Pulse"
Снимка: freepik.com

Още по темата:
  • Съществува човек, алергичен към вода Съществува човек, алергичен към вода
  • Хората с редки заболявания имат по-лошо качество на живот от останалите Хората с редки заболявания имат по-лошо качество на живот от останалите
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

СТИКС ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ НАЙОЛИ 10 мл.
39.10лв.

СТИКС ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ НАЙОЛИ 10 мл.

Коментари към Една история за остър вял миелит, много трудности и не по-малко надежда

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Една история за остър вял миелит, много трудности и не по-малко надежда
    www.framar.bg 
    на 20 January 2021 в 14:56
    Коментирайте "Една история за остър вял миелит, много трудности и не по-малко надежда "

СТАТИЯТА е свързана към

  • Грижа за детето
  • Алтернативна терапия при загуба на кост
  • Полиомиелитна ваксина
  • Създаване на първата ваксина срещу полиомиелит
  • Лечение при остеомиелит
  • Създаване на живата ваксина срещу полиомиелит
  • Полиомиелитни вируси
  • Джонас Солк: създателят на ваксината против полиомиелит
  • През есента зачестяват случаите на рядкото неврологично заболяване остър вял миелит
  • Хранене при остеомиелит
  • Клинична патология на полиомиелит

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Маски от хидрофобиран плат - цена 2 лева за една маска

преди 294 дни, 19 часа и 50 мин.

Колко време е актуална една панорамна снимка ???

преди 344 дни, 15 часа и 29 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Белези по задните части и бедрата

преди 3 дни, 6 часа и 27 мин.

Полезно ли може да бъде прането на дивани и матраци?

преди 9 дни, 16 часа и 44 мин.

Препоръки за препарат за премахване на петна и миризма от котешка и кучешка урина

преди 9 дни, 17 часа и 33 мин.

Занимания по време на криза :)

преди 13 дни, 21 часа и 24 мин.
Всички

АНКЕТА

Ще се ваксинирате ли срещу COVID-19?

Виж резултатите

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах