Кърмата оказва положително въздействие върху когнитивното развитие на новородените

Ново проучване на Детската болница в Лос Анджелис в сътрудничество с Калифорнийския университет в Сан Диего, САЩ, показва, че кърмата оказва положително въздействие върху когнитивното развитие на новородените. Констатациите са публикувани в списанието „PLOS ONE“ на 12 февруари 2020 г.
Когнитивното развитие засяга паметта, езиковото развитие, интелигентността, обработката на информация, разсъжденията. След като се родят, бебетата веднага започват да се учат да прилагат различните си сетива за изследване на заобикалящия ги свят. Повечето новородени могат да следват обекти, които се движат, да различават силата на звука, да виждат всички цветове.
Известно е, че майчиното мляко благоприятства развитието на бебето, а предишни проучвания, включващи различни видове бозайници, показват, че олигозахаридът 2'FL, открит в кърмата, влияе положително върху невроразвитието.
Новото изследване обхваща 50 майки и техните деца. За целите на проучването учените анализират състава на кърмата и честотата на хранене при бебета на възраст между 1 и 6 месеца. На всеки 24 часа изследователите проследяват когнитивното им развитие с помощта на скалата Bayley-III – стандартизиран тест за развитие на бебета и малки деца.
„Чрез нашата аналитична платформа с висока пропускателна способност можем да изчислим количеството на олигозахариди като 2'FL и много други в стотици проби от кърма за кратък период от време“, казва Ларс Боде, директор на Центъра за научни постижения „Mother-Milk-Infant”. “Тази технология ни позволява да свързваме различията в състава на майчиното мляко със специфични резултати за бебето, като когнитивно развитие, валидиране на съществуващи данни от предклинични модели или генериране на изцяло нови хипотези“, добавя Боде.
Много проучвания съобщават за положителен ефект от кърменето върху когнитивното развитие на новородените. „В нашето изследване искахме да идентифицираме причината за благоприятния ефект.“, казва Майкъл Горан, директор на Програмата за диабет и затлъстяване в „The Saban Research Institute“ към Детската болница в Лос Анджелис и старши автор на изследването.
По време на проучването изследователите успяват да оценят ефектите на кърмата като цяло и отделните ползи от олигозахарида 2'FL, използвайки статистическа техника, наречена медиационен анализ.
Анализите показват, че при бебетата, които от едномесечна възраст са хранени с кърма с високо съдържание на 2'FL, се наблюдават значително по-високи резултати на развитието на когнитивните процеси при навършване на 2-годишна възраст. Съвсем различни се оказват резултатите при бебетата, които на по-късен етап са хранени с майчино мляко. При тях количеството 2'FL в кърмата не е свързано с благоприятни ефекти за невроразвитието, което показва, че ранната консумация може да бъде много по-полезна.
Според изследователите подобрените когнитивни умения, които се наблюдава през първите две години от живота, дължащи се на ранното кърмене, е възможно да имат дългосрочно въздействие върху детето и на по-късен етап. Тези наблюдения позволяват на екипа да заключи, че засиленото когнитивно развитие при новородените се дължи на количеството на 2'Fl в кърмата.
medicalxpress.com, pixabay.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
УИ БЕЙБИ КОМПЛЕКТ ЗА НОВОРОДЕНО EVIL EYE BEAD
БИОДЕРМА АТОДЕРМ ПРЕВЕНТИВ ПОДХРАНВАЩ И ВЪЗСТАНОВЯВАЩ КРЕМ ЗА СУХА И АТОПИЧНА КОЖА 200 мл
МУСТЕЛА SENSITIVE ИЗМИВАЩ ГЕЛ 300 мл
МОКРИ КЪРПИ БЕБО * 64 БЕЗ КАПАК
ЛОВИ КОМПЛЕКТ ЗА НОВОРОДЕНО БОТАНИК ЗА МОМИЧЕ
КАНПОЛ КОМПЛЕКТ ЗА НОВОРОДЕНО РОЯЛ БЕЙБИ РОЗОВ
НовСТАТИЯТА е свързана към
- Грижа за детето
- Запек при бебета и деца - лечение у дома
- Запушен слъзен канал при бебе - какво може да направим у дома
- Диария при кърмени бебета
- Кърмене след стоматологични процедури
- Адаптирано или краве мляко - кое е по-полезно за бебето?
- Глухарче, Радика
- Необичаен цвят на кърмата
- Кърмене на бебе с къса юздичка на езика
- Алтернативни приложения на кърмата
- Процедура по регистрация на новородени
Коментари към Кърмата оказва положително въздействие върху когнитивното развитие на новородените