Цитомегаловирусната инфекция през бременността крие риск за новородените
Акценти
|
Всяка година цитомегаловирусът (CMV) заразява 3400 бебета във Франция, от които 500 оглушават. Обществото знае малко по темата, а проблемът е сериозен. Това е причината Фондацията за слуха, педиатри, неонатолози и специалисти по УНГ да предприемат кампания. Целта е не само да насочат вниманието по темата и предоставят подробна информация, но и да направят така, че на всички бременни французойки да се прави ранен скрининг за цитомегаловирусна инфекция.
Цитомегаловирусът
Цитомегаловирусът е част на семейството на херпесните вируси. Засяга между 60% и 70% от възрастните при първична инфекция и значително по-малко (до 3%) при вторичната.
Предава се лесно при контакт с телесни течности като кръв, урина, кърма, сълзи, семенна течност и влагалищен секрет, както и чрез заразена храна и предмети. След първото заразяване и преминаването на инфекцията, цитомегаловирусът преминава в латентна форма и остава до края на живота. Вирусът е безвреден при здрави хора, но може да бъде опасен за плода.
Пораженията, които цитомегаловирусът нанася на децата
Данните от Националната академия по медицина показват, че ако инфекцията е първична, се предава от майката на ембриона в 30% от случаите. Затова и най-застрашени от заразяване са жените под 35 години, които се заразяват за първи път.
Във Франция на всеки 1000 новородени четири се заразяват вътреутробно. За 20% от тях последиците са сериозни. Става дума за глухота, нарушения на равновесието, двигателни дефицити, умствени увреждания.
Проф. Наташа Тесие, специалист по УНГ в парижката Университетска болница за майчино и детско здраве „Робер Дьобре“ споделя: „Съществува сериозен риск новороденото да има увреждане на слуха и дори на ретината, да има аномалии в развитието на мозъка. Това е вирус, който не е толкова невинен и е добре да се знае.“
„Цитомегаловирусната инфекция е най-честата, която се предава от майката на плода. Тя може да остане незабелязана или просто да прилича на леко заболяване подобно на грип. Данните, с които разполагаме, показват, че една от две жени в детеродна възраст във Франция, се е сблъсквала с вируса. Това е сериозен проблем, защото въпреки това, не са предприети мерки за ефективна борба с цитомегаловируса“, казва вирусоложката д-р Мариан Льорюи-Вил, която е ръководител на отделението по бактериология, вирусология и паразитология в Университетската болница за детски болести Necer в Париж.
От своя страна проф. Ив Вил, директор на отделението по акушерство и фетална медицина в болница Necer и специалист по цитомегаловирусните инфекции, уточнява, че вроденото заболяване възниква най-често след първична инфекция през първия триместър на бременността, а дългосрочните последици са за 57% от новородените. Тежестта на последствията от вътреутробното заразяване с вируса варира значително. От глухота до тежка церебрална парализа.
CMV е водещата причина за вродената глухота при деца и основен източник на невросензорни увреждания.
В някои от случаите слухът изчезва на по-късен етат. Проучване от 2019 г., което обхваща 255 жени и децата им, показва, че 27,73% от децата са загубили слуха си след първична инфекция на майката.
>>>Генна терапия възстанови слуха на пет деца с наследствена глухота
Канадското педиатрично дружество документира основните последици от вродената цитомегаловирусна инфекция при деца, които имат симптоми при раждането:
- тежки двигателни дефицити при 15% - 25%
- микроцефалия в 40% от случаите
- разстройство на неврологичното развитие при 42%
- когнитивни дефицити – от 50% до 70%
- епилептични припадъци – 20%
- загуба на слуха при 27% до 69%
- очни аномалии – от 25% до 50%
Скринингът в ранна бременност
Скринингът на бременните жени е начин да бъдат избегнати сериозните последици при новородените. Затова и Фондацията за слуха и лекарите настояват бременните французойки да бъдат изследвани за наличието на цитомегаловирусна инфекция.
„Лечението по време на бременност е най-доброто, защото лекуваме още преди вирусът да премине и да достигне до плода и така ограничаваме инфекцията“, категорична е проф.
>>>Изследват всички новородени във Франция за сърповидно-клетъчна анемия
От Фондацията за слуха подчертават: „Науката показва, че скринингът, придружен от подходящо лечение, може да намали значително вътреутробното предаване на вируса и последиците от него за детето и въпреки това във Франция скринингът за вродена цитомегаловирусна инфекция все още не се препоръчва.“
От Медицинската академия публикуват два доклада – първият през 2019-а, а вторият през 2024-а, резултатите от които дават основание да настояват скринингът за цитомегаловирусни инфекции при бременни да стане част от здравната политика на страната.
До момента има два отказа от страна на здравните власти. Предстои трето по ред обсъждане на темата. Решението трябва да бъде взето в началото на 2025 г.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЛОВИ КОМПЛЕКТ ЗА НОВОРОДЕНО БОТАНИК ЗА МОМИЧЕ
БУБА БЕБЕШКА КОЛИЧКА ZAZA 3 В 1
БУБА БЕБЕШКА КОЛИЧКА KARINA 3 В 1
МОКРИ КЪРПИ БЕБО * 64 БЕЗ КАПАК
УИ БЕЙБИ КОМПЛЕКТ ЗА НОВОРОДЕНО EVIL EYE BEAD 271
КАНПОЛ КОМПЛЕКТ ЗА НОВОРОДЕНО РОЯЛ БЕЙБИ РОЗОВ
НовСТАТИЯТА е свързана към
- Бременност и майчинство
- Лечение на инфекция с цитомегаловирус
- Запушен слъзен канал при бебе - какво може да направим у дома
- Процедура по регистрация на новородени
- Обменно кръвопреливане при хемолитична болест на новороденото
- Процедура, документи и условия за припознаване на дете
- Скринингови тестове при новородени
- TORCH скрининг
- КП № 6 ГРИЖИ ЗА ЗДРАВО НОВОРОДЕНО ДЕТЕ
- КП № 15.2 ДИАГНОСТИКА И ИНТЕНЗИВНО ЛЕЧЕНИЕ НА НОВОРОДЕНИ С МНОГОКРАТНО ПРИЛОЖЕНИЕ НА СЪРФАКТАНТ
- Изследване за фенилкетонурия
Коментари към Цитомегаловирусната инфекция през бременността крие риск за новородените