Лекарството за хипотиреоидизъм левотироксин крие риск от остеопороза
Акценти
|
Проучване свързва левотироксина, който се предписва в случаите, когато щитовидната жлеза е с намалена функция, с намаляване на костната маса. Резултатите от проучването ще бъдат оповестени по време на годишната среща на Радиологичното общество на Северна Америка (RSNA), която ще се проведе от 1 до 5 декември 2024 г.
Изследването
Екипът, който работи по темата, е съставен от учени от Отдела по радиология и радиологични науки „Ръсел Морган“ и Отдела по ендокринолотия в Университета„Джонс Хопкинс“, Балтимор, САЩ. Ръководител е д-р Елена Готби.
Задачата, която учените си поставят, е да определят дали употребата на левотироксин и по-високите нива на тиреоиден хормон в рамките на референтния диапазон са свързани с по-висока костна загуба с течение на времето при възрастните с нормална функция на щитовидната жлеза.
За целта екипът използва Балтиморското дългосрочно изследване на стареенето (BLSA), което изучава различни фактори на околната среда, влияещи върху процеса на стареене и здравето на възрастните хора. Между другото проектът се осъществява от 1958 г. и включва над 4000 жители на Балтимор, които в началото на наблюденията са на 20 или повече години.
Доброволците са хора на и над 65 години и в рамките на референтните диапазони имат поне две посещения при лекар и направени тестове за функцията на щитовидната жлеза.
Групата включва две група. Едната е от 81 души (32 мъже и 49 жени), които нямат симптоми на хипо или хиперфункция на щитовидната жлеза и приемат еутиреоиден левотироксин. Другата е от 364 (148 мъже и 216 жени), средната възраст на които е 73 години. Те не приемат лекарството, а нивата им на хормона TSH ( тироид стимулиращия хормон) са 2,35 при първото посещение при лекаря.
При съпоставянето на резлутатите между двете групи са взети предвид още и други рискови фактори като възрастта, пола, ръстът, теглото, расата, приемат на лекарства, тютютнопушенето и употребата на алкохол.
Сериозен аргумент за учените да насочат вниманието си и към хора, които приемат левотироксин, но без да имат симптоми на хипотиреоидизъм е факта, че почти 23 милиона американски пият лекарството, често приемът е от години и при това за мнозина не е ясно защо е предписано и дали е нужно да продължава да се пие.
>>>Над 1,5 милиарда души в света са изложени на риск от заболяване на щитовидната жлеза
„Данните показват, че сериозна част от предписването на хормони на щитовидната жлеза е за по-възрастни хора, които нямат хипотиреоидизъм. Това поражда съмнения за относителния излишък на тези хормони, дори когато лечението е насочено към целите на референтния диапазон“, коментира д-р Елена Готби.
Важно е да се отбележи, че именно излишъкът от хормони на щитовидната жлеза има пряка връзка с високия риск от костни фрактури.
Изследователите уточняват, че независимо от някои променливи нормалният референтен диапазон за TSH е обикновено около 0,4 – 5,0 микроединици на милилитър.
Резултатите
Резултатите показват, че употребата на левотироксин се свързва с по-голяма загуба на обща телесна костна маса и костна плътност. И това е факт дори при доброволците, чиито нива на TSH са в нормалните граници при средно проследяване от 6,3 години. Така е и когато се вземат предвид както изходното ниво на TSH, така и другите рискови фактори.
Проф. Шадпур Демехри, специалист по радиология в Университета „Джонс Хопкинс“ и съавтор на проучването казва, че резултатите предполагат, че употребата на левотироксин е свързана с по-голяма костна загуба при по-възрастните хора.
Доц. Дженифър Мамен, специалистка по ендокринология и друг от съавторите, е категорична: „Трябва да се извърши оценка на съотношението между риск и полза като се претегли силата на показанията за лечение спрямо потенциалните неблагоприятни ефекти на левотироксина сред по-възрастните.“ Доц. Мамен отправя и своите съвети към представителите на тази възрастова група, а те са, приемащите от тях левотироксин да обсъдят терапията си с лекуващия ги лекар и да наблюдават тестовете си на щитовидната жлеза.
Епидемиоложката доц. Еленор Саймонсик, която е заместник-директор на Балтиморското дългосрочно изследване на стареенето и друг от съавторите на изследването, подчертава от воя страна: „Обширните данни на BLSA включват повтарящи се измервания на DEXA (двойноенергийна рентгенова абсорбциометрия – изследване, което измерва костната плътност и прогнозира както риска от остеопороза, така и от счупване). Това предоставя много ценна представа за прогресията на костната плътност и промените на костната маса с течение на времето като предлага по-цялостно разбиране на свързаната със стареенето стеопороза.“
>>>Великобритания одобри ново лекарство за лечение на остеопороза
Основният извод е, че приемът на левотироксин води до силно намаляване на костната плътност и маса не само при излишък на хормона, но и при нормалната му концентрация. Това от своя страна означава, казват учените, че е необходимо още по-задълбочено изследване на ефекта от лекарството върху костите на възрастните хора и особено на онези, които нямат проблеми с щитовидната жлеза.
За левотироксина
Левотироксина е синтетична версия на хормона тироксин, който произвежда щитовидната жлеза и който играе ключова роля за регулирането на метаболизма, енергийния баланс и растежа на клетките. Предписва се за лечение на хипотиреоидизъм, но и при други тиреоидитни болести. При хората с това заболяване щитовидната жлеза не произвежда достатъчно тироксин, което е причина за умора, косопад, наддаване на теглото, нервност и депресия. Ако не се лекува, може да доведе до сериозни и потенциално фатални усложнения.
Лекарството е второто най-често предписвано на възрастните хора в САЩ, близо 23 милиона жени и мъже го приемат всеки ден.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ТЕСТ ЗА ЩИТОВИДНА ЖЛЕЗА * 1 2SAN
НовЕКВИЛИБРА КАЛИЙ + МАГНЕЗИЙ саше * 20
СОЛГАР КАЛЦИЙ МАГНЕЗИЙ ЦИТРАТ таблетки * 50
АБОФАРМА КАЛЦИЙ + ВИТАМИН D3 ефервесцентни таблетки * 20
СОЛГАР БОР капсули 3 мг * 100
КОКСАМИН D таблетки 1000 мг * 60 ХЕРБАМЕДИКА
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Природни средства и билки срещу възли на щитовидната жлеза
- Как да живеем с отстранена щитовидна жлеза?
- Домашни и натурални средства срещу остеопороза
- Лекарства за щитовидната жлеза
- Препоръчителна диета при хипотиреоидизъм
- Тиреоидектомия (отстраняване на щитовидната жлеза)
- Остеопороза
- Алтернативна терапия при загуба на кост
- Съвети и естествени добавки полезни при болест на Хашимото
- От какво се повишава ТСХ (TSH)?
Коментари към Лекарството за хипотиреоидизъм левотироксин крие риск от остеопороза