Лекарство за рак в процес на клинично изпитване имитира благоприятните ефекти от гладуването при мишки
Ново проучване на изследователи от Медицинския факултет на Вашингтонския университет в Сейнт Луис, проведено сред мишки, разкрива, че лекарство за рак в процес на клинично изпитване, което унищожава енергийните доставки на туморите, е способно да подобри метаболизма на цялото тяло. Резултатите са публикувани в списанието „Cell Reports Medicine“.
Проучването
За целите на проучването са използвани мишки, генетично предразположени към затлъстяване, и такива, които наддават тегло в резултат на диета с високо съдържание на мазнини и захар. И при двете групи лечението с медикамента ADI-PEG 20 повишава инсулиновата чувствителност, подобрява нивата на холестерола, понижава натрупването на мазнини в черния дроб и намалява възпалението.
При мишките, генетично предразположени към затлъстяване, лекарството предпазва от типичното наддаване на тегло, докато при останалите, които са затлъстели в резултат на диета, лечението води до отслабване*.
Лекарството се изследва за потенциална употреба за лечение на редица видове рак, включително сарком, рак на гърдата и панкреаса. Медикаментът разгражда аминокиселината аргинин в кръвта, което лишава раковите клетки от ключов източник на енергия. Интересът на изследователите към лекарството е провокиран от откритието, че гените, отговорни за разграждането на аргинина, се увеличават значително при гладно състояние. Въпросът, който си задават учените обаче, е дали лекарството може да имитира този ефект от гладуването.
Всъщност изследователите откриват, че медикаментът провокира процес, наречен автофагия – способността на организма да се самопрочиства от вредни, стари или болни клетки. Клетките, подложени на този процес, изгарят собствените си отпадъчни продукти, с цел набавяне на енергия. По време на гладуване, когато липсват източници на енергия, клетките преминават към автофагия.
„Приемът на това лекарство изглежда имитира някои от метаболитните и терапевтичните ефекти на гладуването.“, казва старшият автор на проучването д-р Брайън ДеБош, доцент по педиатрия. „Бях изненадан от това колко голям е ефектът. При мишките, склонни към наддаване на тегло, тези, които са получавали лекарството, в крайна сметка тежат около 25% по-малко от гризачите, които не са го приемали. Подобна загуба на тегло е наблюдавана и при мишките с наднормено тегло поради високомазнинна диета. Освен това не смятаме, че метаболитните ползи от лекарството се дължат на промени в телесното тегло. Всъщност при няколко измервания метаболитните промени предшестват отслабването.“
Бъдещи изследвания
Лекарството е тествано в клинични проучвания, изследващи неговата безопасност и ефикасност при лечение на няколко вида рак, включително рак на гърдата, простатата, панкреаса и черния дроб. Като цяло метаболитните терапии имат по-малко странични ефекти и са по-безопасни от химиотерапията, радиацията и дори по-новите имунотерапии, използвани за лечение на рак.
ДеБош споделя, че изследователският екип би искал да проведе клинично изпитване на лекарството, за да провери дали предизвиква подобни метаболитни ползи и загуба на тегло при хора със затлъстяване.
Остава един въпрос, а именно дали лекарството е безопасно за дългосрочен прием. То не представлява малка молекула, като статин, която може да се приема в продължение на десетилетия. Лекарството е протеин, така че има вероятност пациентите да развият имунен отговор към него с течение на времето. Въпреки това ДеБош вижда потенциал в такова лечение за период от няколко седмици до месеци.
„Много пациенти със затлъстяване, които обмислят бариатрична хирургия, трябва първо да отслабнат, за да направят процедурата по-безопасна.“, казва ДеБош. „Може да е трудно за такива пациенти да загубят до 10% от телесното си тегло преди операцията. Този тип терапия може да помогне на пациентите да отслабнат преди бариатричната операция, за да намалят риска от усложнения по време и след процедурата.“
*DeBosch Brian et al. Pegylated arginine deiminase drives arginine turnover and systemic autophagy to dictate energy metabolism. Cell Reports Medicine. 2022.
Investigational cancer drug mimics beneficial effects of fasting in mice: https://medicalxpress.com/news/2022-01-cancer-drug-mimics-beneficial-effects
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КОД ЗАТЛЪСТЯВАНЕ - Д-Р ДЖЕЙСЪН ФЪНГ - ИЗТОК - ЗАПАД
КОРДИЦЕПС капсули 450 мг * 60 DXN
Безплатна доставка за България!ЛЕЧЕБНИ ГЪБИ ПРОТИВ РАК И ДРУГИ ЗАБОЛЯВАНИЯ - Д-р Георги Георгиев
ПРЕДПАЗВАНЕ ОТ ВСИЧКИ ВИДОВЕ РАК - Д-Р ХУЛДА КЛАРК ДР. БИОМАСТЕР
ХЕРИЦИУМ таблетки * 120 DXN
АНТИРАК - Д-Р ДАВИД СЕРВАН - ШРАЙБЕР - ИЗТОК - ЗАПАД
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
- Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
- Лекува ли витамин В17 рак?
- Хирургично отстраняване на лимфни възли
- Извара и ленено масло – рецептата на д-р Будвиг срещу рака
- Известната в целия свят рецепта с лимон и сода против рак и още практически съвети
- Как гладът убива рака
- БЦЖ ваксина
- Билки и билкови рецепти при онкологични заболявания
- Палиативно лечение
Коментари към Лекарство за рак в процес на клинично изпитване имитира благоприятните ефекти от гладуването при мишки