Мръсният въздух - стъпки за намаляване на негативния му ефект
Общ проблем за цялото човечество
В наши дни замърсяването на въздуха е факт, който не подлежи на съмнение. Притеснителни са размерите и темповете на замърсяването, а причинителите и процесите, които водят до влошаване качеството на атмосферния въздух стават все повече и повече. Скоростта на нарастване на броя на населението, научно-техническият процес, индустриализацията променят коренно състава на въздуха, който дишаме. В действителност почти навсякъде по света проблемите, свързани с това замърсяване, се трупат от много време, а превантивните мерки или такива за почистване, са неадекватни или на практика не съществуват. Това е особено притеснително, защото влиянието на замърсения въздух върху нашето здраве не е просто косвен, а в случая говорим за доказано повишен риск от заболявания (вкл. ракови, репродуктивни, сърдечно-съдови и пр.). С годините проблемът постепенно от локален започва да става повсеместен.
Как всъщност се замърсява въздухът? По принцип за замърсяване на въздуха може да се говори, когато има процес на внасяне на нехарактерни за атмосферния въздух химични, механични или биологични вещества. Вещества, които най-често причиняват замърсяване на въздуха, са например въглеродният диоксид, серният диоксид, азотният диоксид, въглеводороди и пр. Голяма част от тези вещества се получават при изгарянето на въглища, петрол, природен газ, дървесни материали.
Видове източници на замърсяване на въздуха
В зависимост от причинителя, източниците на замърсяване на въздуха може условно да се разделят на естествени и такива с антропогенен произход. Естествени източници са например вулканичните изригвания (при които се отделят за кратък период от време огромни количества замърсяващи вещества директно в атмосферата), горските пожари, емисиите на летливи органични съединения от растенията (гнилостни процеси), различни процеси под земната повърхност, както и дори самото дишане на живите същества. Антропогенните източници, т.е. такива, свързани с дейността на хората, са например моторните превозни средства (кораби, автомобили, самолети), всички заводи, фабрики и предприятия, рециклирането на отпадъци, дейностите в селското стопанство, различни процеси в химическата и минната промишленост, производството на електроенергия, на биологични, химически и ядрени оръжия, добивът на горива, дори обичайни дейности на домакинствата като горене на дървесни маси за отопление, изхвърлянето на органични отпадъци и др. Както се вижда, списъкът е доста дълъг, като не може да не направи впечатление фактът, че дейността на хората твърде многостранно влияе върху качеството на въздуха, който дишаме.
Влияние върху здравето
Повечето газове, причиняващи замърсяване на въздуха, са вредни за здравето сами по себе си, а в по-голямата си част – дори смъртоносни. Въглеродният оксид, например може да предизвика смърт и е много опасен, тъй като трудно може да бъде доловен – просто газът е без цвят и мирис. Пренасищане на въздуха с въглероден оксид може да се получи при работата на всякакви отоплителни уреди като камини и печки на дърва, а също и изгорелите газове от автомобилите, дори цигареният дим. Натрупването на този газ в атмосферата води и до общо затопляне на планетата, т.е. засилва така наречения парников ефект.
На места с интензивен трафик и използване на автомобили, особено в затворени котловини и места без нормално движение на въздушните маси, както и при интензивно изгаряне на твърди горива, въздухът съдържа големи количества въглероден диоксид, въглероден оксид и други вредни газове, които пряко застрашават здравето на хората.
Редица проучвания и примери доказват, че при правилно контролиране на замърсяването, ползите настъпват бързо и ефективно. Така например в Китай по време на Олимпийските игри 2008 г. са наложени ограничения за заводите и транспорта, които само за около три месеца са причинил спад до 62% в концентрациите на замърсители във въздуха. Освен това посещенията в болница, свързани с астма, също са намалели с 58% за първите 2 месеца след намесата на правителството, а степента на сърдечно-съдовата смъртност, както и възпалителните процеси сред младите, също са спаднали.
Стъпки за намаляване на излагането на замърсен въздух
Ако спрем горенето на твърди горива и преминем към енергия от възобновяеми източници, безспорно ще подобрим общия атмосферен фон. Това означава глобално да се промени системата на транспорта, индустрията, промишлеността. Ясно е, че ако това някога се случи, ще бъде много далеч във времето. Затова, докато това се случи, може да се прилагат няколко прости стъпки за намаляване на излагането на замърсения въздух. Ето например някои от тях:
1. Избягвайте трафика
2. Отваряйте прозорци, които не гледат към натоварена улица
3. Избягвайте спортуването в час пик
4. Използвайте възобновяема енергия или по-малко замърсяваща система за отопление в дома
Това е малка част от нещата, които може да се направят просто с цел да не се излагаме временно на твърде замърсен въздух. Основна стъпка към подобряване на качеството на живот, винаги и навсякъде е била промяната в начина на мислене. Тази промяна тръгва от отделния индивид и чрез изграждането на отговорно гражданско общество възпитава поколенията към екологичен, природосъобразен начин на живот. Големите процеси, големите промени започват с малки стъпки. Това означава, че в ежедневието си всеки от нас трябва да започне да се стреми да избягва действия, които биха могли да окажат влияние върху околната среда. Примерите за това са много – може да се ограничи използването на найлонови торбички (ползвайте платнени, за многократна употреба), да се ограничи безсмисленото използване на хартия (нищо не пречи да разглеждате онлайн издадената например от Билла брошура, нали?), спрете използването на пластмасови чашки, сламки, ограничете тютюнопушенето и т.н. Възпитавайки нашето собствено поколение във воденето на екологичен начин на съществуване е първа стъпка от дългия път за гарантиране на общото подобряване на условията за живот на планетата Земя.
ИЗТОЧНИЦИ:
- Замърсяване на въздуха - eea.europa.eu
- Как замърсяването на въздуха влияе на здравето? – czpz.org
- Екологично потребление - kimbino.bg
- 8 стъпки, за да се предпазим при замърсяване на въздуха - greenpeace.org
- Опасни ли са за човешкото здраве изпаренията от газовата печка по време на готвене
- Пушекът от горските пожари може да влоши симптомите на екзема
- Как фините прахови частици насърчават развитието на рак на белия дроб
- Аспиринът предотвратява вредите от замърсяването на въздуха върху белодробната функция
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЛАНАФОРМ ПРЕЧИСТВАТЕЛ ЗА ВЪЗДУХ AIR PURIFIER AV-99C
Безплатна доставка за България!СТАТИЯТА е свързана към
- Екология
- Опасни ли са за човешкото здраве изпаренията от газовата печка по време на готвене
- Какви са разликите между пречиствател и йонизатор за въздух
- Как мръсният въздух на открито променя качеството на въздуха в затворени помещения
- Пушекът от горските пожари може да влоши симптомите на екзема
- Как фините прахови частици насърчават развитието на рак на белия дроб
- Краткосрочното излагане на фини прахови частици може да предизвика сърдечен удар
- Децата поемат по-мръсен въздух в автомобила, отколкото навън
- Фини прахови частици от въздуха проникват в ембриона още през първия триместър от бременността
- Мръсният въздух е по-опасен от кокаина
- Замърсяването на въздуха е най-голямата световна заплаха за човешкото здраве
Коментари към Мръсният въздух - стъпки за намаляване на негативния му ефект