Ниската костна плътност е свързана с повишен риск от деменция
Хората с ниска костна плътност са изложени на по-висок риск от развитие на деменция, сочи проучване, публикувано на 16 май 2023 г. в онлайн изданието на Neurology – медицинското списание на Американската академия по неврология. Изследването установява само корелация и не доказва, че понижената плътност на костите е пряка причина за неврологичното заболяване.
„Ниската костна плътност и деменцията са две състояния, които обикновено засягат едновременно по-възрастните хора, тъй като загубата на кост се увеличава поради липса на физическа активност и лоша диета, които са често срещани при пациентите с неврологичното заболяване.“, коментира авторът на изследването Мохамед Арфан Икрам, доктор по медицина в Университетския медицински център „Еразъм“ в Ротердам, Нидерландия. „Въпреки това малко се знае за загубата на костна маса, която предшества деменцията. Нашето проучване установява, че загубата на кост наистина се наблюдава преди заболяването и следователно е свързана с по-висок риск от деменция.“
>>> Трудовата терапия помага на страдащите от деменция да останат по-активни
Проучването
Екипът от Университетския медицински център „Еразъм“ проследява 3651 души на средна възраст 72 години, живеещи в Нидерландия, които не са били диагностицирани с деменция в началото на проучването. За целите на изследването учените използват апаратура, излъчваща рентгенови лъчи, за да определят плътността на костите на участниците. Също така на всеки четири до пет годни доброволците попълват анкети и биват подлагани на физически тестове като сканиране на кости и изследвания за деменция.
Констатациите показват, че средно за 11 години 688 души или 19% са развили деменция. 90 от участниците (1211) с най-ниска костна плътност развиват невологичното заболяване в рамките на 10 години в сравнение с 57 от тези с най-висока костна плътност.
След коригиране на фактори като възраст, пол, образование, други заболявания, употреба на лекарства, както и фамилна анамнеза за деменция, учените установяват, че в рамките на десет години хората с ниска костна плътност са с 42% по-склонни да развият прогресиращото заболяване, отколкото тези с висока костна плътност.
„Предишни изследвания установяват, че фактори като диета и упражнения могат да повлияят различно на костите, както и на риска от деменция.“, казва Икрам. „Нашето изследване открива връзка между загубата на костна маса и деменцията*, но са необходими допълнителни проучвания, за да се разбере по-добре тази корелация. Възможно е костна загуба да настъпи още в най-ранните фази на деменцията – години преди да се проявят каквито и да било клинични симптоми. Ако това е така, загубата на костна маса може да бъде индикатор и хората да бъдат насочвани към скрининг.“
Според екипа основното ограничение на проучването е, че участниците са предимно от европейски произход и всички са на 70 и повече години в началото на изследването. Това означава, че констатациите може да са различни при хора от други раси и възрастови групи.
* Ikram Mohamad et al. Association of Bone Mineral Density and Dementia. Neurology. 16 May 2023.
New Study Links Low Bone Density to an Increased Risk of Dementia: https://scitechdaily.com/new-study-links-low-bone-density-to-an-increased-risk-of-dementia/?utm_content=cmp-true
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ФЛЕКСОБИОНА ПЛЮС саше * 21
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Остеопороза
- Алтернативно лечение на болест на Паркинсон
- Професията и финансовото състояние влияят на риска от когнитивно увреждане
- ЕМА одобри лекарство срещу лека форма на болест на Алцхаймер
- Деменция и проблеми със съня – каква е връзката между тях
- Тест за общ белтък в ликвор
- Какво представлява делириумът и доколко е опасен
- Халюцинации при деменция — как да реагираме
- Запълнените с течност разширени периваскуларни пространства в мозъка – биомаркер за деменция
- Как да се предпазите от болест на Алцхаймер и деменция
Коментари към Ниската костна плътност е свързана с повишен риск от деменция