Откриха опасни метали, като арсен и олово, в дамски тампони
Акценти
|
Учени от Колумбийския университет установяват, че някои дамски тампони съдържат опасни вещества като арсен, олово*, кадмий и други токсични метали.
„Известен факт е вече, че в памука могат да се открият някои тежки метали, а именно памук е основният материал, от който се изработват тампоните“, споделя Джени Шиърстън, водещ автор на проучването и учен от Училището по обществено здраве към Калифорнийския университет. Според нея това е първото изследване, което се заема да изчисли концентрацията на метали в тампоните за жени.
Наличието на олово може да причини сериозни здравословни проблеми като високо кръвно налягане и заболявания на мозъка, бъбреците и репродуктивната система. Арсенът е известен канцероген и повишава риска от рак на пикочния мехур, белия дроб, храносмителния тракт и други.
12 от 16 метала се съдържат във всички изследвани дамски тампони
Екипът измерва концентрацията на 16 различни метала, сред които арсен, калций, живак, никел, олово и цинк, в общо 30 дамски тампона на 14 производителя.
Макар да не споменават марките, авторите поясняват, че са избрали някои от най-популярните и често купувани тампони на пазара. Те са закупени онлайн и от магазини в Ню Йорк Сити, Атина и Лондон.
„Открихме, че 12 от 16-е метала се съдържат във всички изследвани тампони. На останалите четири се натъкнахме в поне един от тампоните“, споделя Джени Шиърстън.
Учените анализират състава на органични и неорганични тампони, за да отговорят на още един въпрос – дали наистина органичните са по-добри за вагиналното здраве на жената. Резултатите показват, че неорганичните съдържат повече олово, но пък в органичните е по-висока концентрацията на арсен.
Няма разлики в нивата на металите в тампоните без апликатори и тези с картонени или пластмасови апликатори. Големи са разминаванията в стойностите обаче в зависимост от мястото на производство на продукта.
Шиърстън не крие, че е изненадана от наличието на олово във всички тампони. Според специалистите излагането на този метал, дори когато е в малки количества, е опасно за човешкото здраве.
» Възходът на тампоните през 20 в. - от колебливото начало до масовата употреба
Как металите попадат в дамските тампони
Изследването не проследява пътя, по който металите са попаднали в продукта, но авторите са на мнение, че това се е случило по време на самия производствен процес. Възможно е част от опасните вещества да са навлезли от водата, почвата или въздуха например.
Милър Морис, основател на компания за продукти по време на менструация, допълва, че памукът неслучайно е най-подходящият материал за производство на тампони. Той е силно абсорбиращ, което означава, че задържа в себе си и вредни вещества като откритите по време на изследването метали.
Цинкът и медта се добавят в състава на тампоните, защото имат антимикробно и лубрикантно действие. Те обаче не вредят на здравето в малки количества. Резултатите потвърждават, че нивата им са под прага за безопасност.
Вредят ли металите в дамските тампони
Джени Шиърстън уточнява, че не са намерили доказателства дали металите могат да преминат от тампона в тялото на жената. Ако е възможно, съществува реален риск от тяхната абсорбция, особено предвид факта, че вагината лесно абсорбира различни вещества – медикаменти или токсини.
Ашанда Сейнт Джем, акушер-гинеколог от болница Health Alliance, уточнява, че вагината е покрита със слузеста мембрана, която е високопропусклива.
Следващата крачка пред Шиърстън и екипа й е да проверят дали металите могат да преминат от тампона в женското тяло.
Трябва ли да спрете да използвате тампони по време на менструация
Откритието на учените не е повод да променяте хигиенните си навици от днес. Преди да се изготвят препоръки, е нужно да се съберат повече доказателства. „На този етап няма повод за притеснение или паника. Не знаем дали металите, на които се натъкнахме, причиняват здравословни проблеми на жените“, уверява Шиърстън.
Тя уточнява, че и други хигиенни продукти при цикъл съдържат химикали. В менструалното бельо например са открити така наречените „вечни химикали“, а в менструалната чашка – токсични метали.
Контрол върху безопасността на дамските тампони
Дори и да се докаже, че тампоните не са опасни за женското здраве, изводът от направеното изследване е, че контролът върху качеството и безопасността на тези продукти не е достатъчно строг.
Американската агенция за контрол на храните и лекарствата класифицира дамските тампони като медицинско изделие и отговаря за контрола върху неговата безопасност. Производителите обаче не са задължени да изследват продукта си за наличие на химически замърсители. Единствената препоръка на Агенцията гласи, че тампоните не трябва да съдържат остатъци от пестициди и диоксин.
Морис допълва: „Няма данни за ефекта от дългосрочната употреба на тампоните, което ни пречи да подобрим качеството на крайния продукт. Наистина има много пропуски в тази посока.“
Потребителят има правото да знае, че всяка стока, която купува и използва редовно, е безопасна и изчистена от вредни вещества.Настоящото проучване насочва вниманието именно към необходимостта от по-сериозен контрол на менструалните медицински изделия.
* Jenni A. Shearston, Kristen Upson, Milo Gordon, Vivian Do, Olgica Balac, Khue Nguyen, Beizhan Yan, Marianthi-Anna Kioumourtzoglou, Kathrin Schilling,Tampons as a source of exposure to metal(loid)s, Environment International, 2024.
- A New Study Found Toxic Metals in Tampons—Should You Still Use Them?: https://www.health.com/tampons-contain-toxic-metals-study-8679104
- Tampons as a source of exposure to metal(loid)s: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0160412024004355?via%3Dihub
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ТАМПОНИ СОФТ НОРМАЛ * 50
Безплатна доставка за България!ТАМПОНИ СОФТ НОРМАЛ * 3
ТАМПОНИ СОФТ МИНИ * 50
Безплатна доставка за България!ТАМПОНИ СОФТ МИНИ * 3
ТАМПОНИ ЕВЕНТ СУПЕР * 32
ТАМПОНИ ЕВЕНТ НОРМАЛ ОРГАНИЧЕН ПАМУК * 16
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Циклични промени в ендометриума
- Какво разкрива промяната в цвета на менструалната кръв
- Как да се справим с обилното кървене в периода на менопауза
- Аврамово дърво, Витекс агнус кастус
- Билки за регулиране на естрогеновите нива
- Менструацията по време на кърмене – митове и действителност
- Южна копривка
- Моминска вратига, Танацетум
- Лечение при поликистозни яйчници
- Ежедневният прием на желязо подобрява състоянието на жените в менструация
Коментари към Откриха опасни метали, като арсен и олово, в дамски тампони