Периодичното гладуване и ефектът му върху продължителността на живота
Независимо дали периодичното гладуване се нарича диета 5:2 (ограничаване на калориите през 2 дни от седмицата) или метод 16/8, много хора заявяват, че този режим на хранене е чудесен начин за отслабване. От известно време постенето е модерно, но науката подкрепя твърденията, че гладуването два дни в седмицата или ограничаването на храненето до осемчасов прозорец всеки ден води до загуба на тегло.
Учени откриват също, че периодичното гладуване има ползи за здравето, които не са свързани с теглото. Редица проучвания върху мишки и други животни разкриват, че цикличното хранене може да удължи живота.
За тези, които желаят да спазват хранителния режим, за да забавят процеса на стареене, има уловка, а именно, че повечето хора са свикнали с три хранения на ден, а периодичното гладуване се оказва трудна задача за мнозина от нас.
И тук възниква въпросът – могат ли ползите от гладуването да бъдат обединени в едно хапче? Ново проучване на плодни мухи, проведено от изследователи от Колумбийския университет, загатва, че отговорът може да е „да“.
Периодичното гладуване може да удължи продължителността на живота
Проучването, публикувано на 29 септември в списанието „Nature“, разкрива как периодичното гладуване въздейства на клетките, като забавя процеса на стареене (поне при плодовите мухи), и посочва потенциалните начини за постигане на ползите за здравето.
Периодичното гладуване и цикличното хранене обикновено ограничават хората, но не и общия прием на калории, до определени часове от деня. За разлика от тях, ограничаването на храненето, за което също е доказано, че води до дълголетие, намалява приема на калории.
„Тъй като този режим на хранене огранича времето за хранене, се предполага, че роля играят естествените биологични часовници.“, казва д-р Мими Ширасу-Хиза, експерт по циркадни ритми и доцент по генетика в Колумбийския университет.
Ширасу-Хиза и д-р Мат Улгерайт, асоцииран изследовател в нейната лаборатория, решават да използват плодови мухи за целите на проучването. Тези насекоми имат сходни биологични часовници с хората, тъй като са активни през деня и спят през нощта, като същевременно споделят приблизително 70% от гените, свързани с човешки болести. Плодовите мухи са отличен модел за стареене, коментира Ширасу-Хиза, тъй като те и хората остаряват по сходен начин.
За целите на проучването са използвани четири режима на хранене – 24-часов неограничен достъп до храна, 12-часов достъп до храна, 24 часа гладуване, последвано от 24 часа неограничено хранене, и 20 часа гладуване, последвано от ден за възстановяване с неограничено хранене (iTRF).
Учените установяват, че сред приложените режими на хранене само iTRF значително удължава живота* – 18% при женските и 13% при мъжките екземпляри.
Продължителността на живота се удължава само при мухите, които гладуват през нощта и се хранят само по обяд. Интересно е обаче, че промяна не се наблюдава при тези, които гладуват през деня и ядат през нощта.
Ефектът на периодичното гладуване се дължи отчасти на автофагията
За изследователите ролята на времето е голяма следа за това как периодичното гладуване е свързано с дълголетието. Те откриват, че способността на организма да се самопочиства от вредни, стари или болни клетки (автофагия) започва след гладуване, но само когато то настъпи през нощта. Също така за автофагията е известно, че забавя стареенето чрез почистване и рециклиране на ненужни и повредени компоненти на клетката.
„Открихме, че за да се постигне дълголетие чрез iTRF са необходими функционални циркаден ритъм и автофагия.“, казва Ширасу-Хиза. „Когато някой от тези процеси е нарушен, хранителният режим няма ефект върху дълголетието на животните.“, допълва тя.
ITRF не само увеличава продължителността на живота на мухите, но и подобрява здравето им чрез насърчаване на мускулната и невронната функция, намаляване на агрегацията на протеини и забавяне на появата на маркери на стареене в мускулите.
Човешките клетки използват същите процеси на почистване. Това означава, че промените в поведението или приема на лекарства, стимулиращи тези процеси, могат да осигурят сходни ползи за здравето на хората, забавяне на свързаните с възрастта заболявания и удължаване на живота.
„Всяко ограничаване на храненето е трудно.“, казва Улгерайт. „Това изисква дисциплина. Би било много по-лесно да се получат същите ползи за здравето, ако можем да подобрим фармакологично автофагията, особено през нощта.“
*Shirasu-Hiza Mimi et al. Circadian autophagy drives iTRF-mediated longevity. Nature. 29 Sep 2021.
Видео
Intermittent fasting makes fruit flies live longer—will it work for people?: https://medicalxpress.com/news/2021-09-intermittent-fasting-fruit-flies-longerwill
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Родените между 1946 и 1964 г. живеят по-дълго, но са по-болни
- Продължителността на човешкия живот зависи от размера на стъпалата
- Фастинг (периодично гладуване): видове, ползи, рискове
- Нефрит за привличане на любов, пари и дълголетие
- 5 лесни тибетски упражнения за здраве и дълголетие
- Д-р Емилова: За много от пациентите ми гладуването е ново начало
- Как да преминем правилно от гладуване към нормално хранене
- 10 тибетски хормонални упражнения за добро здраве и дълголетие
- 12 животни с най-дълъг живот на Земята
- Гладуване при диабет: Какви са ползите и рисковете от ограничения прием на храна
Коментари към Периодичното гладуване и ефектът му върху продължителността на живота