По време на бременност сивото вещество в мозъка на жената намалява
Акценти
|
Специалисти по неврология, репродуктивна имунология, протеомика и изкуствен интелект обединяват усилията си, за да разберат повече за промените, които настъпват в мозъка на майката. Проучването е осъществено от екип на Калифорнийския университет в Санта Барбара, САЩ.
Изследователите търсят отговор на въпрос, който продължава да е неясен, и той е, какво причиняват на мозъка големите хормонални промени, предизвикани от бременността. И така създават първата по рода си карта на човешкия мозък по време на бременност. Установяват и това, че сивото вещество в мозъка намалява дълготрайно, а бялото вещество увеличава временно обема си.
Проучването
По време на бременността женското тяло настъпват множество промени, налагат се и бързи физиологични адаптации, които подготвят жената за майчинството. И ако затова се знае достатъчно, то все още няма яснота по въпроса, какво всъщност причиняват сериозните хормонални промени в мозъка, резултат от бременността.
Екипът от лабораторията на доц. Емили Джейкъбс успява да осветли тази слабо проучена област благодарение на създадената карта на човешкия мозък по време на бременност.
Лаура Притчет, която е водещият автор на статията, публикувана в Nature Neuroscience, аргументира ясно целите на проучването: „Искахме да разгледаме траекторията на мозъчните промени точно в рамките на гестационния прозорец. Други проучвания са правили моментни снимки на мозъка преди и след бременност, но никога не сме били свидетели на мозъка на бременна жена между тях, тоест в средата на тази метаморфоза.“
За целта учените от проследяват и наблюдават здравето и мозъчната функция на 38-годишна калифорнийка, която зачева чрез изкуствено осеменяване и това ще бъде първото й раждане.
Първото изследване на структурата на мозъка й е три седмици преди да забременее. Извършват го с ядрено- магнитен резонанс. Така продължават през няколко седмици по време на цялата бременност и две години след раждането. Жената претърпява 26 сканирания на мозъка с ЯМР и венепункция.
Данните са събрани в сътрудничество с екипа на д-р Елизабет Храстил от Калифорнийскя университет в Ървайн.
Те показват наличието на промени в сивото и бялото вещество на мозъка по време на бременността. Учените успяват да уловят динамичната реорганизация на мозъка изключително детайлно.
Сивото вещество намалява, бялото се увеличава
Една от най-ясно изразените промени с течение на времето е намаляването обема на сивото вещество (състои се предимно от клетъчните тела на невроните). Причината за това е свързана с увеличаването на производството на хормони по време на бременността. Учените подчертават, че това не бива да се приема като нещо негативно или опасно. Промяната може да показва, че мозъчните вериги се пренастройват фино. Така, както това се случва при преминаването от детството през пубертета до младата и по-зряла възраст.
„Бременността вероятно отразява друг период на кортикално усъвършенстване“, коментира доц. Емили Джейкъбс и споделя, че екипът и водещият автор Лаура Притчет провеждат изключително прецизен и строг анализ и имат нови прозрения за човешкия мозък и невероятния му капацитет да бъде толкова пластичен в зряла възраст.
За разлика от намаляващото сиво вещество бялото е увеличено значително, а то е, което улеснява комуникацията между мозъчните райони.
Важно е да се отбележи, че промените в структурата на сивото вещество се увеличават с развитието на плода и не изчезват и след раждането. В същото време обаче обемът на бялото вещество се увеличава значително през първия и втория триместър на бременността, докато след раждането се връща към началните си стойности.
„Мозъкът на майката претърпява промяна по време на бременността и най-накрая можем да видим как се развива. Промените, които наблюдавахме, предполагат, че мозъкът на възрастните е способен да претърпи дълъг период на невропластичност, тоест мозъчни промени, които поддържат поведенчески адаптации, свързани с родителството“, казва доц. Джейкъбс.
Лаура Притчет е категорична, че предоставеният от тях набор от данни, достъпен онлайн, е отправна точка за нови проучвания, които този път да са насочени към откриването дали степента на промени в мозъка е причина за рисковете от следродилна депресия, която засяга приблизително една на всеки пет жени.
>>>FDA одобри първото хапче за следродилна депресия Zurzuvae за употреба в САЩ
„Има одобрени лечения за следродилната депресия, но ранното й откриване все още е неуловимо. Колкото повече научаваме за мозъка на майката, толкова по-голям е шансът да облекчим жените от това страдание“, подчертава Притчет, а доц. Емили Джейкъбс я допълва като подчертава, че всички те имат възможността да се справят с най-важните, но и най-малко разбраните проблеми на женското здраве.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ТОП ФОЛАТ капсули 0.400 мг * 60
НЕОФОЛИК МЕТА таблетки 0.4 мг * 90
ФОЛАЦИД таблетки * 100 WEDO
СОЛГАР ПРЕНАТАЛ таблетки * 60
ЛА ВИТА БУТЕР КРЕМ ЗА ТЯЛО 250 мл.
РУМИ ИЛИЕВА БИО МАСЛО ЗАЩИТА ОТ СТРИИ 200 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Бременност и майчинство
- Бременност
- Защо възрастта на майката има значение за забременяването
- Средства против гадене и повръщане при бременност
- Компютърна томография (КТ) на глава
- Антибиотици по време на бременност
- Установяване на бременност с домашни средства
- Електроенцефалограма (ЕЕГ)
- Лечение на настинка и грип при бременни
- Лечение при токсоплазмоза
- Кои билки може да предотвратят нежеланата бременност
Коментари към По време на бременност сивото вещество в мозъка на жената намалява