Приемът на левотироксин от бременни с повишени антитела на щитовидната жлеза няма ефект
Нови изследвания на учени от Бирмингамския университет показват, че лечението на жени с тиреоидни антитела, но с нормална функция на щитовидната жлеза, с лекарството левотироксин не им помага допълнително да изкарат докрай бременността си и да родят живо бебе.
Една от пет жени претърпява спонтанен аборт, което го превръща в едно от най-честите усложнения на бременността. Предишни изследвания установяват силна връзка между наличието на антитела на тироидната пероксидаза и спонтанния аборт. Въпреки това от данните не е ясно дали лечението на жени с нормална функция на щитовидната жлеза с левотироксин би подобрило показателите на раждаемост.
Изследователите от Бирмингамския университет провеждат най-голямото проучване по рода си, за да проверят дали терапията с този медикамент ще увеличи процента на живородените бебета по време или над 34-та гестационна седмица при бъдещи майки, които имат тиреоидни антитела, както и анамнеза за спонтанен аборт или намалена плодовитост.
„Нашето изследване откри, че лечението с левотироксин, започнато преди зачеването при жени с подобен проблем и с история на спонтанен аборт и безплодие, не подобрява шансовете за раждане на живо дете“, казва д-р Рима Дилън-Смит, академичен преподавател в университета.
Специалистите признават, че са изненадани от резултатите, тъй като предишни проучвания сочели, че може да има полза от терапията с медикамента при жени с тиреоидни антитела.
В изследването на учените участват 940 доброволки, настанени в 49 британски болници, които са с нормална функция на щитовидната жлеза, на възраст между 16 и 41 г. Дамите обаче са положителни за тиреоидни антитела, имат анамнеза за спонтанен аборт или безплодие и се опитват да забременеят естествено или чрез асистирана репродукция.
Проучването е проведено между 2011 и 2017 г. 470 жени получават дневно по 50 микрограма левотироксин, а 470 – плацебо. Започват да го пият преди настъпването на бременността и продължават до нейния край. Резултатите са сходни в двете групи. 266 от 470 дами, получавали лекарството, и 274 от 470, приемали плацебо, зачеват. Съответно 176 от първата група и 178 от втората раждат живи бебета.
„Антителата на тироидната пероксидаза се откриват в кръвта на приблизително една от 10 жени, които имат нормална функция на щитовидната жлеза и са свързани с повишен риск от спонтанен аборт и преждевременно раждане“, коментира д-р Дилън-Смит.
Специалистът допълва, че заради качественото и обширно изследване са сигурни, че левотироксинът не подобрява успеха на бременността при тези жени и затова не трябва да се препоръчва или да се използва в практиката.
Сега изследователите поставят въпроса дали тестването за антитела на тироидната пероксидаза изобщо трябва да се прави при жени с безплодие или предишни аборти. Също така терапията с левотироксин може само да генерира тревожност на пациента и ненужни разходи за здравеопазване.
eurekalert.org, freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
МАГНЕЗИЕВ ЦИТРАТ прах 150 г VIRIDIAN
ЦИТОВИТАЛ КРЕМ 50 мл ENERGY GROUP
МАГНЕЗИЙ капсули 300 мг * 30 VIRIDIAN
СУОНСЪН ЧЕРЕН ОРЕХ капсули 500 мг * 60 SW1362
ПРОМООРГАНИЧЕН КЕЛП капсули 600 мг * 90 VIRIDIAN
ТИРОИД КОД капсули * 30 ХЕРБАМЕДИКА
СТАТИЯТА е свързана към
- Бременност и майчинство
- Бременност
- Защо възрастта на майката има значение за забременяването
- Природни средства и билки срещу възли на щитовидната жлеза
- Как да живеем с отстранена щитовидна жлеза?
- Средства против гадене и повръщане при бременност
- Антибиотици по време на бременност
- Установяване на бременност с домашни средства
- Лечение на настинка и грип при бременни
- Лечение при токсоплазмоза
- Кои билки може да предотвратят нежеланата бременност
Коментари към Приемът на левотироксин от бременни с повишени антитела на щитовидната жлеза няма ефект