Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно Знаете ли, че... „Пробивна“ инфекция или възможността от заразяване с коронавирус след ваксинация

„Пробивна“ инфекция или възможността от заразяване с коронавирус след ваксинация

от 21 май 2021г.
Редактор: Вероника Събова
„Пробивна“ инфекция или възможността от заразяване с коронавирус след ваксинация - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Разработването на няколко ваксини срещу COVID-19 за по-малко от година даде надежда за излизане от пандемията. Това позволи фокусът да се измести към осигуряването на ваксини възможно най-бързо по целия свят. Въпреки това е малко вероятно някой от препаратите да предотврати напълно разпространението на вируса. Съществува малък риск при част от хората, ваксинирани срещу COVID-19, да се наблюдава „пробивна“ инфекция – заразяване въпреки получената ваксина, което е напълно очаквано.

Нито една ваксина не е 100% ефективна

Важно е да се осъзнае ефикасността на ваксините. Нито един препарат не предлага пълна защита на всеки имунизиран. Ваксината срещу морбили е с висока ефективност при предотвратяване на инфекция, което почти ограничава разпространението на вируса в някои страни. Въпреки това има съобщения за случаи на заразата дори при високи нива на имунизация на населението. Инфекции се регистрират не само при неваксинираните, но и при ваксинираните.

Ваксината срещу сезонен грип предлага защита от циркулиращите вируси. Проблемът тук е, че те варират, което означава, че част от ваксинираните хора могат да се разболеят, но да изкарат вируса по-леко.

Това е възможно, защото различните рамена на имунния отговор осигуряват различни защитни сили чрез производството на антитела (Y-образни протеини, които се свързват с вирусите и ги неутрализират) и Т-клетки, които намират и унищожават заразените клетки. Те са изключително важни за намаляване тежестта на заболяването.

За SARS-CoV-2 има анекдотични доказателства за „пробивни“ инфекции, но все още са малко научните публикации по въпроса. Доклад, публикуван в списание „New England Journal of Medicine“, описва два случая на COVID-19 след ваксинация, като и при двата е наблюдавана появата на леки симптоми, които отзвучават в рамките на една седмица. Проучване на Станфордския университет, което предстои да бъде прегледано от други учени, пък описва 189 случая на коронавирусна инфекция при проследени 22 729 здравни работници, като някои от тях се приписват на частичната ваксинация.

„Пробивна“ инфекция

Има две възможни обяснения за случаите на „пробивни“ инфекции.

Имунен отговор

Имунният отговор варира от човек на човек, като тази променливост подпомага реакцията на организма срещу множество микроби. Но ефективността на имунния отговор също е променлива, което може да се дължи на няколко неща, включително влошено здраве, прием на лекарства и възраст.

Имунната система при по-възрастните хора не реагира по същия начин на нови антигени и ваксини, както при по-младите. Концентрацията на неутрализиращи антитела, които блокират навлизането на вируса в клетките и неговата репликация, може да е различна при различните възрастови групи. При някои по-възрастни хора, получили двете дози от ваксините срещу COVID-19, изобщо не се произвеждат неутрализиращи антитела.

Вирусни варианти

Наличието на различни варианти на коронавируса, които успяват да избегнат имунната система дори при ваксинирани хора, също е причина за случаите на „пробивна“ инфекция. Мутирането и появата на нови варианти на РНК вирусите е очаквана. Новите мутации могат да бъдат слабо неутрализирани от имунната система, тъй като те могат да променят основните части на вируса, които се разпознават от антителата и Т-клетките.

Смята се, че новият вариант на SARS-CoV-2 (B16172), идентифициран в Индия, е по-заразен, което е повод за безпокойство. Въпреки липсата на научни изследвания има много съобщения за „пробивни“ инфекции, като в повечето случаи за причинител е спряган вариантът B16172, въпреки че все още няма категорични доказателства.

Докато масовата ваксинация остава единственият инструмент за борба с пандемията от COVID-19, все повече доказателства разкриват, че е малко вероятно ваксините да предотвратят всички инфекции. Хората, които се заразят с вируса след ваксинация, вероятно ще я изкарат по-леко, което означава, че рискът от „пробивни“ инфекции не трябва да възпира процеса на ваксинация с одобрените към момента препарати.

Допълнително проучване на причините за „пробивни“ инфекции може да помогне на учените да прецизират ваксините срещу COVID-19 или графика на бустерните дози.

Източник:

https://medicalxpress.com/news/2021-05-covid-vaccines-fully-vaccinated-people.html

Още по темата:
  • Четири фактора, които увеличават риска от заразяване с коронавирус при ваксинирани хора Четири фактора, които увеличават риска от заразяване с коронавирус при ваксинирани хора
  • Eфективността на ваксината срещу коронавирус зависи от здравословното ни състояние преди нейното поставяне Eфективността на ваксината срещу коронавирус зависи от здравословното ни състояние преди нейното поставяне
  • Кой да бъде първи ваксиниран срещу COVID-19? Отговарят учените Кой да бъде първи ваксиниран срещу COVID-19? Отговарят учените
  • В САЩ разрешиха ваксината срещу COVID-19 на Pfizer/BioNTech за деца от 5 до 11 години В САЩ разрешиха ваксината срещу COVID-19 на Pfizer/BioNTech за деца от 5 до 11 години
5.0/5 1 оценка

Коментари към „Пробивна“ инфекция или възможността от заразяване с коронавирус след ваксинация

От сайта (3)
Напиши коментар 3 коментара
  1. Каролина Денчева 
    на 14 June 2021 в 06:21

    Изглежда ефектът от масовото ваксиниране ще е най-голям за производителите на ваксини, защото това е и една от причините за появата на вируса. Единствената защита си остава стриктната хигиена и носенето на маска в закрити помещения и на открити места, където има струпване на повече хора. Не е желателно ваксинираните да не носят маски, защото това може да бъде фатално както за тях, така и за заобикалящите ги, особено в хранителните магазини, вериги и производствени предприятия.

  2. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 22 May 2021 в 23:26

    Йорданка Минковсща

    Аз се заразих с Ковид 19 след първа игла с ваксина Phayzer. Вашия коментар. 1 седмица бяхмного зле, след това имах подобрение, но не и излекуване.

    Здравейте! Ваксината не предоставя 100% защита. Освен това се счита, че оптимална защита настъпва 2-3 седмици след поставяне на втора игла.

  3. Йорданка Минковсща 
    на 21 May 2021 в 21:26

    Аз се заразих с Ковид 19 след първа игла с ваксина Phayzer. Вашия коментар. 1 седмица бяхмного зле, след това имах подобрение, но не и излекуване.

СТАТИЯТА е свързана към

  • Знаете ли, че...
  • Установиха значителни разлики в смъртността между ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и Moderna
  • Гръцки съд обезщети мъж, пострадал след ваксинация срещу COVID-19
  • По-силен имунен отговор от ваксини, поставени на една и съща ръка
  • След 2-годишно разследване: Ясни са последствията и научените уроци от пандемията от COVID-19
  • За ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и сделката с Европейската комисия
  • Австрия въвежда пълна блокада и задължителна ваксинация срещу COVID-19
  • Множество варианти на COVID-19, наречени Scrabble, могат да предизвикат сериозно нарастване на случаите
  • Четири фактора, които увеличават риска от заразяване с коронавирус при ваксинирани хора
  • Първо дело срещу ваксината против COVID-19 на BioNTech в Германия
  • 5 важни въпроса за ваксините срещу COVID-19 и коронавирусните тестове
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Изтръпване на ръка, пръсти след вземане на кръв

преди 505 дни, 22 часа и 18 мин.

СИНФЛОРИКС - има ли карантина след поставянето?

преди 848 дни, 21 часа и 48 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Международен форум "Заедно срещу сколиозата" - 7 юни, 2025 година - София

преди 11 дни, 3 мин.

Колко яйца седмично са полезни за здравето и кога яйцата стават вредни?

преди 19 дни, 16 часа и 15 мин.

Международна медицинска научна конференция за студенти и млади лекари (MDSC) 2025 година - "The art of medicine: The sparkle of life”

преди 30 дни, 2 часа и 49 мин.

Защо урината ви мирише - 16 възможни причини и здравни проблеми

преди 34 дни, 23 часа и 11 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ГОШ DNA 1 ДЕЗОДОРАНТ РОЛ ОН ЗА ЖЕНИ 75 мл

БЛЕФАДЕРМ крем 40 мл

БЕКЛИ ОРГАНИКС УСПОКОИТЕЛЕН ЧАЙ ФИЛТЪР * 20

БЕКЛИ ОРГАНИКС ЧАЙ ЗА УКРЕПВАНЕ НА ИМУНИТЕТА ФИЛТЪР * 20

БЕКЛИ ОРГАНИКС ПЛОДОВ ЧАЙ ФИЛТЪР * 20

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ИМУНИТ 5PREVE MAX таблетки * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 11:15:48

СИЛВЕРЖИН ПЛЮС вагинални капсули * 10 ЕКОФАРМ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 11:14:06

СЕДАТИФ PC таблетки * 40

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 11:13:32

ХЕМОРРЕЛ капсули * 60

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 11:12:20

ПЛАСТИР ЗА БЕБЕШКО ПЪПЧЕ - ТЕГАДЕРМ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 11:11:06
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival