Редовната консумация на чай кудин намалява риска от улцерозен колит
Изследователи от Университета в Чунцин, Китай, проведоха проучване, насочено към потенциалните ефекти на функционалните храни, по-специално чай кудин, при възпалителни чревни заболявания. Изследването разкрива, че редовната консумация на топлата напитка помага за предотвратяване и лечение на улцерозен колит.
Чаят се произвежда от листата на вечнозеленото субтропично растение падуб, наричано още остролист, което расте в южните части на Китай. Използва се за утоляване на жаждата, премахване на храчките, освежаване на ума и засилване на зрението, но също така има противовъзпалителни, диуретични и детоксикиращи свойства.
Улцерозният колит (язвен колит) е възпалително чревно заболяване, което увеличава риска от развитие на рак на дебелото черво. За него е характерна появата на дълготрайни язви по повърхността на червата и ректума, което води до кървене, силна болка, диария, умора, повишена температура и загуба на тегло. В редки случаи симптомите на заболяването могат да се окажат животозастрашаващи. Също така язвеният колит може да причини забавяне на растежа при децата.
Въпреки че са налични стандартни методи за лечение на улцерозен колит, повечето от тях причиняват странични ефекти след продължителна употреба. Наблюдаваните нежелани реакции на организма е причината изследователите да обърнат внимание на благоприятните ефекти на чая кудин върху възпалителното заболяване.
Какво показва проучването?
За целите на проучването изследователите извършват експеримент с гризачи. Сформирани са пет групи. Първите две групи са без промяна в ежедневната си диета, като при тях не е приложено никакво лечение. Останалите три получават съответно сулфасалазин, ниски и високи дози чай с полифенол. Растителните полифеноли, като тези в чая кудин, са активни съставки, които могат да противодействат на вредните свободни радикали и да потиснат възпалението.
По време на проучването на гризачите, приемащи чай, са прилагани промивки, които имат за цел да предизвикат колит.
Резултатите разкриват, че лечението, включващо чай с полифеноли, намалява възпалението и предотвратява скъсяването на дебелото черво. Консумацията на чай кудин значително намалява нивата на оксидативен стрес и повишава антиоксидантната активност в тъканите на дебелото черво при мишки с колит.
Изследователите стигат до извода, че чаят може ефективно да предотврати колит и да се използва като суровина за функционална храна поради високото съдържание на полифеноли, които имат мощно антиоксидантно действие.
Чаят кудин може да предпази от метаболитни нарушения
Изследване, публикувано в списание „PLOS One”, установява, че чаят може да се използва и за предотвратяване и лечение на метаболитни нарушения. В това проучване изследователи от Шанхайския университет за традиционна китайска медицина разглеждат ефектите от чая кудин върху метаболитни нарушения при мишки, предизвикани от диети с високо съдържание на мазнини.
Учените провеждат два експеримента – превантивен и терапевтичен. Превантивният експеримент включва мишки, подложени на стандартна диета, диета с високо съдържание на мазнини и диета с високо съдържание на мазнини, включваща чай кудин, в продължение на пет седмици. Гризачите от терапевтичния експеримент са на диета с високо съдържание на мазнини в продължение на три месеца.
По време на проучването изследователите измерват телесното тегло и дневния прием на храна на животните. В края на експериментите е извършена оценка на адипоцитите, изграждащи мастната тъкан, с помощта на сканиращ електронен микроскоп. Също така са измерени кръвната захар на гладно, толерантността към глюкозата, серумния липиден профил и липидите в черния дроб.
Въз основа на резултатите от превантивния експеримент, консумацията на чай кудин предотвратява наддаването на телесно тегло и намалява размера на мастните клетки. Топлата напитка също така намалява серумните триглицериди, холестерола, липопротеините с ниска плътност, холестерола в кръвта на гладно и толеранса към глюкоза. При гризачите от терапевтичния експеримент се наблюдава понижаване на размера на белите мастни клетки, нивата на серумните триглицериди и кръвната захар на гладно.
Изследователите стигат до заключението, че чаят кудин показва превантивни и терапевтични ефекти върху метаболитните нарушения при мишки, предизвикани от диети с високо съдържание на мазнини.
naturalnews.com, pexels.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЧАЙ ЗА СТОМАХ ФИЛТЪР * 20 БИОПРОГРАМА
АЛИН ЧАЙ ПЕТОПРЪСТНИК СТРЪКОВЕ 50 гр.
БИЛКОВА СМЕС ПРИ ГАСТРИТ, ЯЗВА, КОЛИТ 100 гр. ФИТО КОНСУЛТ
ПРАНАРОМ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ БЕРГАМОТ 10 мл
ПРАНАРОМ БИО ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ БЕРГАМОТ 10 мл
ПРАНАРОМ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ КУРКУМА / ШАФРАН 10 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Грижа от природата
- Методи и съвети за извършване на клизма
- Диета № 2 – при гастрити, колити, ентерити
- Трънка
- Кактусова смокиня, Бодлива круша
- Чай от лайка като лекарство
- Орфеево цвете, Родопски силивряк, Родопска хаберлея, Каберлия, Китара, Стирака, Шапива билка
- Юка
- Лечение със сулфасалазин
- Пийте чай от джоджен срещу разстройство и стомашни проблеми, дори и при деца
- Комбинирайте чай от лайка със сода, за да излекувате болното си гърло
Коментари към Редовната консумация на чай кудин намалява риска от улцерозен колит