Следпразнично пречистване на черния дроб в три етапа
Черният дроб работи на много станове, обяснява проф. Донка Байкова. Първият е свързан с обработването на всички хранителни вещества - аминокиселини, белтъчини, въглехидрати, мазнини, алкохолни съединения. Вторият е ангажиран с производството на специални сокове, т.нар. жлъчни киселини, чрез които успяваме да усвоим мазната храна. Третият има за задача да произвежда протеини и ензими, свързани с метаболизма. Четвъртата функция на този уникален орган е детоксикацията. Той събира отровите и ги преработва. Именно затова има нужда от паузи, за да самоочисти неуморните си клетки, които да продължат отбранителната си дейност с пълна пара.
"Някои предприемат крути диети след обилните почерпки, но това е неправилно", изтъква проф. Байкова. Рязката промяна стресира всички органи и системи, включително и черния дроб, аргументира се тя. Според нея най-подходящия възстановителен режим е подчинен на формулата "3х3х3". Зад нея се крие 9-дневна хранителна програма, която включва и всекидневна гимнастика в продължение на половин час.
Първите 3 дни трябва да се избягват тежките храни, а именно - тлъсти меса, салами, майонези, сухи супи и бульони, снаксове, чипсове, вафли и други сладкиши, изброява проф. Байкова. Излишно е да се казва, че алкохолът също не присъства на трапезата. Тези, които взимат лекарства, е добре да ги спрат или намалят, ако позволява състоянието им, обяснява специалистката. През този период е подходящо да се хапва кисело мляко, извара, риба, зеленчукови салати. Гимнастическите упражнения пък са важни, за да се засили обмяната и по-бързо да се изхвърлят отровите.
Необходимо е да се изпотяваме, защото организмът се освобождава от отпадни вещества не само чрез отделителната система, но и през кожата. Затова освен гимнастически упражнения, фитнес и джогинг е добре да се включат и процедури с топли вани и парна баня.
Дълбоките вдишвания и издишвания пък дават възможност да се освободим от алкохолните пари и складираната в клетките негативна енергия.
Втората "тройка" от режима изисква в менюто да се включат само плодове - ябълки, банани, цитруси, круши и т. н. Част от свежите природни дарове могат да се поемат и под формата на фреш. Готовите сокове не са за препоръчване заради консервантите, които съдържат, подчертава проф. Байкова. И допълва, че простите захари в пресните плодове (глюкоза и фруктоза) са балсам за черния дроб. Те позволяват да се възстанови изчерпаният гликоген. Недостигът на най-важния полизахарид крие опасност да се получи стеатоза, т.е. някои чернодробни клетки да се изродят в мастни клетки.
В плодовия период трябва да се пият и билкови чайове с мед, който съдържа над 400 биологични вещества, съветва проф. Байкова. Пчелното лакомство съдържа и 40% фруктоза, която щади инсуларния апарат, т.е. не провокира панкреаса да отделя инсулин за разлика от захарта. Хубаво е да се пие и чиста вода. Течностите трябва да бъдат между 2 и 3 л дневно.
Последната тридневка включва храни, богати на сяра. На първо място е зелевата група - броколи, карфиол, бяло и червено зеле, брюкселско зеле. Хрупкавите зеленчуци съдържат т. нар. тиолови групи, които се включват в синтеза на глутатиона, който има в състава си три серни аминокиселини. "Малкият белтък", както още го наричат, изчиства клетките от свободните радикали и ги брани от външни замърсители и токсични вещества - пестициди, нитрати, консерванти, оцветители, подсладители, подобрители (всички Е-та в хранителните продукти, които са отбелязани на етикетите).
Глутатионът влиза в ензимните реакции, които намаляват риска от образуването на ракови клетки, пази от инсулт и инфаркт. През третата част от диетата е добре да се хапват и лук, чесън и праз, както и авокадо, ананас, орехи и други ядки.
Тези, които не могат да издържат на строгия режим, могат да включат в менюто си кисело мляко, извара и пълнозърнест хляб с фибри. Чревните полезни бактерии превръщат овесените и пшеничните трици в късоверижни мастни киселини, които са енергиен източник за възстановителния процес на чернодробните клетки, уточнява проф. Байкова. Приемът на витамин С под формата на киви, грейпфрут, портокали, лимони също е изключително важен, защото той участва в синтеза на глутатина, допълва проф. Байкова
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СВАТБАТА - ПРАЗНИК НА ПРАЗНИЦИТЕ В БЪЛГАРСКИЯ СЕМЕЕН КАЛЕНДАР - ЛИЛИЯ СТАРЕВА - ХЕРМЕС
НовМАСЛО ОТ БЯЛ ТРЪН 500 мл ЗДРАВНИЦА
ЕКВИЛИБРА ФАСТ ДРЕНА 500 мл
НУТРАТИЙ ЧАЙ НУТРАЛИВЪР филтър * 20
БОРОВ ПРАШЕЦ С КУДЗУ ЗА ЗАЩИТА НА ЧЕРНИЯ ДРОБ таблетки * 60 GUOZHEN
ЕКСТРАКТ ОТ МАГАРЕШКИ БОДИЛ 300 мл ДР. ГЕОРГИЕВ
СТАТИЯТА е свързана към
- Отслабване и спорт
- Активен въглен за отслабване: прием, ползи и противопоказания
- Пречистване на организма след излагане на радиация
- Сауна: лечебни ефекти, ползи и рискове
- Лекарства, увреждащи черния дроб
- Компютърна томография (КТ) на корем
- Да си направим "жива" вода сами вкъщи
- 20 продукта, които могат да понижат нивото на холестерола
- Денят на християнското семейство - традиции и обичаи
- 3-дневна диета за цялостна детоксикация на организма
- Гама-глутамилтранспептидаза (ГГТ, ГГТП)
Коментари към Следпразнично пречистване на черния дроб в три етапа