Според някои учени плодовете са причина мозъкът ни да е голям
Нова теория е на път да обърне представите в научните среди защо човешкият мозък е един от най-големите спрямо тялото, сравнено с останалите животински представители. Учените от години са обединени около теорията, че той е толкова голям, защото на първобитните хора им се е наложило да развият комуникативните си умения. Затова мозъкът е трябвало да нарасне.
Определени научни среди смятат, че причината този орган да достигне днешните си размери са плодовете. Изследователи от университета в Ню Йорк проучват храненето, поведението и условията на живот на различни видове примати.
Заедно с нуждата да развиват социалните и комуникационните връзки, защото повечето маймуни живеят на групи, има и втора причина за повишаването на умствения им капацитет. Наблюдението, че например орангутаните по принцип живеят сами, но имат големи глави, се изтъква като подкрепа на твърдението, че не само общуването е поводът за нарастването на мозъка.
Доказано е, че приматите, които предпочитат да се хранят с плодове, са по-развити от останалите, които ядат листа. Последните по-трудно се усвояват, а плодовете съдържат повече полезни и нужни за организма съставки. Привържениците на новата теория смятат, че първоначална трябва да е храната, заради която после са се развили комуникативните и социални умения на маймуните, а оттам и мозъка. Логиката за това според тях идва от факта, че изхранването с плодове е по-сложно заради сезонността им, различните климатични условия, в които растат, и заради многобройните други примати, които се явяват конкуренти за храната.
Тези, които предпочитат този вид меню, трябва да изминават определени разстояния, а това предполага развиването на умения за планиране кога и къде да се тръгне. Също и да победят в битката коя група да се добере най-бързо до най-хубавата храна.
Несъгласните с теорията изтъкват, че начинът на хранене и социалният модел на общуване са взаимодопълващи се фактори, което донякъде я опровергава. От университета в Оксфорд коментират още, че неокортексът, който се намира в сивото вещество, е определящият елемент. Неговият размер е по-важен, а не този на черепа и мозъка като цяло, защото от него зависят мисловните процеси и социалните умения.
По статията работи: Ирина Тенева
Снимка: www-tc.pbs.org
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЧАЙ ФИЛТЪР ФИТОЛЕК ЕЛЕГАНС * 20 БЧК
ЧАЙ ЛАКТОГОНЕН
МЕЛИСА ЕНД ДЪГ КОМПЛЕКТ ДЪРВЕНИ ПЛОДОВЕ ЗА РЯЗАНЕ 14021
ОЛ НУТРИШЪН КОНФИТЮР ЧЕРЕША 1 кг
НЕСТИ ДАНТЕ НАТУРАЛЕН СТЯГАЩ САПУН ТРОПИЧЕСКИ РАЙ С ЕКСТРАКТ ОТ ХАВАЙСКА МАРАКУЯ И ГУАВА 250 гр.
ПРАЙВ ДАМСКА ТОАЛЕТНА ВОДА PURE KANZ 100 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Сравнителна таблица за размерите на дрехите в различните страни
- Компютърна томография (КТ) на глава
- Електроенцефалограма (ЕЕГ)
- Дюля
- Асоциативни корови зони
- Млечно смути със замразени плодове
- Печени дюли с мед, орехи и стафиди
- КП № 56 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА БОЛЕСТИ НА ЧЕРЕПНО-МОЗЪЧНИТЕ НЕРВИ (ЧМН), НА НЕРВНИТЕ КОРЕНЧЕТА И ПЛЕКСУСИ, ПОЛИНЕВРОПАТИЯ И ВЕРТЕБРОГЕННИ БОЛКОВ И СИНДРОМИ
- Функционална асиметрия на мозъчните хемисфери
- Как да изберем най-доброто авокадо на пазара?
Коментари към Според някои учени плодовете са причина мозъкът ни да е голям