Хранене без захар и плодове? Защо не се препоръчва
„През юни 2019 г. един от пациентите ми, който страдаше от затлъстяване и диабет и приемаше куп лекарства, реши да премине на хранене с преобладаващи необработени и растителни продукти“, споделя Дженифър Руук, лекар по превантивна медицина в центъра към медицинско училище „Morehouse“ в Атланта.
Руук разказва още: „Пациентката ми беше много ентусиазирана и постигна страхотни резултати. Увеличи консумацията на пресни плодове и растителни храни, отказа се от бонбоните, бисквитите и тортите и намали приема на продукти с животински произход. За 6 месеца отслабна с почти 9 кг, а стойността на кръвната й захар (HbA1c) от 11,5% падна до 7,6%.
Тя се справяше толкова добре, че очаквах кръвната й захар да продължи да пада и да е един от хората, успели да преборят диабета с помощта на хранителен режим на растителна основа.
Три месеца по-късно трябваше да дойде за контролен преглед, който обаче бе отменен заради пандемичната обстановка. Видяхме се на петия месец. Беше качила няколко килограма, а показателят HbA1c се бе покачил до 10.4%. Каза ми, че според лекаря, който следи диабета й, тя приема твърде много „захар“, докато е на този режим.
Посъветвал я е да ограничи въглехидратите, като намали драстично плодовете и зеленчуците с високо съдържание на скорбяла, както и да консумира повече риба и пилешко месо. В същото време я е успокоил, че десерти, бисквити и бонбони без захар и с изкуствени подсладители не са проблем. Изправена пред дилемата да избира между два различни подхода, тя заложила на традиционния, според който „захарта“ е вредна и трябва да се избягва, когато е възможно, особено, когато човек е болен от диабет.“
„Превантивната медицина е насочена към цялостна промяна в начина на живот. Пациентите, които се хранят с необработени и преобладаващо растителни продукти, приемат повече въглехидрати и често успяват да се излекуват от хронични заболявания като диабет и високо кръвно налягане.“ Дженифър Руук |
Плодове срещу захар
Човешкото тяло се нужда от глюкоза, за да функционира нормално. Тя е проста захар, необходима на клетките, за да получават енергия.
Глюкозата е един от най-важните въглехидрати и един от трите основни макронутриента. Другите два са мазнини и протеини.
Скорбялата (нишестето) е сложен въглехидрат, който се разгражда до глюкоза. Естествени въглехидрати могат да бъдат набавени чрез прием на плодове, зеленчуци, пълнозърнести продукти, ядки и семена.
През дългите години на еволюция хората са започнали да търсят бързи източници на енергия, каквито са сладкишите, с една-единствена цел – да оцелеят. Организмът ни се нуждае всеки ден от витамини, минерали и фибри, тъй като не може да си ги произведе сам. Прадедите ни са се хранели със сладки, добре узрели и вкусни плодове, за да си ги осигуряват. Освен това плодовете съдържат фитонутриенти и антиоксиданти – химични вещества, произвеждани само от растенията. Някои фитонутриенти като елаговата киселина в ягодите например имат положителен ефект при лечение на ракови заболявания и подобряване на сърдечното здраве.
Рафинираната захар от своя страна преминава химична обработка и е лишена от всички нутриенти, с изключение на калориите. Тя представлява концентрирана форма на въглехидрати. Най-често използваната е „трапезната“ захар и популярният в САЩ царевичен сироп с високо съдържание на фруктоза, който се съдържа в много от обработените хранителни продукти и подсладени напитки.
Ако човек засища глада си за сладко с рафинирана захар за дълъг период от време, вместо да консумира повече плодове, той се лишава от важни хранителни вещества. Техният дефицит го подтиква към преяждане, което пък води до затлъстяване и произтичащите от него здравословни проблеми. И така се затваря порочният кръг. Изследванията показват, че жените, които консумират редовно плодове, по-рядко страдат от затлъстяване.
Токсични нива на захар
Рафинираната захар не е токсична за клетките, но в комбинацията с протеини и мазнини в храната и кръвта може да стимулира производството на токсични вещества като крайните гликирани продукти (AGE). Високите нива на глюкоза в кръвта понякога играят роля при производството на гликирани липопротеини с ниска плътност. Концентрацията на тези и други токсични вещества е свързана с повишен риск от хронични заболявания каквито са сърдечно-съдовите и диабетът.
Ролята на бета-клетките в панкреаса
Твърде голям е броят на здравните специалисти, които погрешно смятат, че консумацията на захари е причина за отключването на диабет тип 2. Затова и лечението, което се назначава обикновено, е фокусирано върху понижаването на глюкозата в кръвта и стриктното следене на приетите въглехидрати, като се игнорира реалната причина за болестта: прогресивно влошаване функцията на панкреасните бета-клетки. До момента на поставяне на диагнозата пациентът често е загубил между 40% и 60% от тях, което крие сериозен риск, тъй като те отговарят за производството на инсулин.
Инсулинът е хормон, който регулира количеството глюкоза в кръвта, като блокира нейното отделяне в черния дроб и я транспортира до мастните и мускулните клетки, за да я усвоят по-лесно. Загубата на бета-клетки в панкреаса означава, че произвежданият инсулин е твърде малко, което води до повишената кръвна захар, характерна за диабет тип 2.
Бета-клетките съдържат по-малко антиоксиданти и работата им е застрашена от свободните радикали и крайните гликирани продукти. Антиоксидантите в плодовете успешно се борят с тях и защитават бета-клетките. Учени откриват, че консумацията на цели плодове намалява риска от развитие на диабет тип 2, а хората, които приемат такива плодове в големи количества са изложени на минимален риск.
Детоксикация от захарта
Когато човек има за цел да отслабне и да подобри здравето си, той често си задава въпроса дали не трябва да пречисти организма си от захарта. Според Дженифър Руук това е безсмислено, тъй като не е възможно да елиминираме захарите от тялото си. Например, ако консумираме само печени пилешки гърди, черният ни дроб ще започне процес, известен като глюконеогенеза (производство на глюкоза), превръщайки протеина в захар.
Нисковъглехидратният хранителен режим би могъл да спомогне за свалянето на килограми, но ще има и негативно отражение върху здравето на човека. Всеки начин на хранене, в който се ограничава приемът на въглехидрати, неизбежно води до дефицит на важни хранителни вещества и повишен риск от смърт поради различни причини. При нисковъглехидратните кетогенни диети протеинът от мускулите се превръща в глюкоза, а липсата на фибри причинява констипация (запек).
Изключването от менюто обаче на храни, подсладени с рафинирана захар, е много важно. То не бива да се приема като форма на детоксикация, а като дългосрочна промяна в начина на живот. Най-ефективният метод за елиминирането на вредната захар е като се увеличи консумацията на плодове и зеленчуци, които са богати на важни хранителни вещества. Тогава сетивата се обострят и стават много по-чувствителни към естествената сладост на плодовете.
Sugar detox? Cutting carbs? A doctor explains why you should keep fruit on the menu: https://medicalxpress.com/news/2022-01-sugar-detox-carbs-doctor-fruit.html
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ОРГАНИК ШОП СКРАБ ЗА ТЯЛО СИЦИЛИАНСКИ ПОРТОКАЛ 250 мл
ЛОВАРЕ ЧАЙ ТУБА WINTER 80 г + 15 хартиени филтъра
НовБОНБОНИ АЛПИ * 100
БИСОУ ПОЧИСТВАЩ И ХИДРАТИРАЩ СКРАБ ЗА ТЯЛО С ЧЕРВЕНА ГЛИНА 200 г
БИОХЕРБА КОКОСОВА ЗАХАР прах 150 г
ЗАХАР КАФЯВА 500 г ЗДРАВЕ ЗА ВАС
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Кленов сироп - ползи за здравето и употреба
- Колко грама захар да ядем на ден
- Ограниченият прием на захар в ранното детство намалява риска от хронични заболявания
- Берберин - новата алтернатива при диабет
- Карамелизирана захар - рецепта
- Агаве
- Ето как да направите тест за бременност с обикновена захар
- Вредна ли е лактозата?
- Видове захар и тяхното приложение
- Каква е връзката между рака и захарта?
Коментари към Хранене без захар и плодове? Защо не се препоръчва