Четири жълти лампички мигат за вашето здраве, ако живеете във Великобритания
Пилешкото месо тук е наблъскано с антибиотици
В британското животновъдство постоянно се използват антибиотици с цел да могат да могат да се отглеждат максимален брой животни на ограничена площ, без те да боледуват. Тези животни и най-вече - пилетата, обаче са развъдник на бактерии. Заради постоянното взаимодействие между бактериите и антибиотиците, бактериите мутират и се създават щамове, които не се поддават на лечение с известните ни антибиотици. Ако човек прихване мутиралите бактерии и му бъдат предписани антибиотици, те не му действат. Мутирали щамове във Великобритания има при бактериите, причиняващи туберкулоза, белодробни инфекции, хранителни отравяния и антракс.
Според PublicHealthEngland, две от три пилета, продавани в английските супермаркети, са заразени с щам на ешерихия коли, на който не му действа никой от познатите антибиотици. За щастие, щамът не предизвиква диария и повръщане, но може да стои в дебелото черво на човек с години и ако на по-късен етап развиете каквато и да е инфекция, може да се активизира и да направи така, че да не ви действат обичайно предписваните антибиотици. В този случай, се разчита или организмът ви сам да се справи с инфекцията, или се пробват различни антибиотици, докато някой подейства.
Пилешкото месо не е единственото, при което има проблеми с антибиотиците, но тук те се проявяват най-често, тъй като това е най-консумираното месо във Великобритания и поради тази причина фермерите гледат да продават максимален брой пилета, гледайки огромен брой от тях на малки пространства, като за целта им се дават много антибиотици.
Източници: www.dailymail.co.uk, www.telegraph.co.uk
Лондонската вода - твърда, та дрънка, а да не отваряме дума за пътя й до нас
В Лондон реално използваме рециклирана канализационна вода. От 2013 г. ThamesWater (покриващa 76% от Лондон) прилага метода на рециклиране на отпадни води. След като водата бъде използвана от потребителите и попадне в канализацията, тя се прецежда, за да се премахнат големите обекти, които биха могли да блокират пречиствателната апаратура (като например, памперси, дамски превръзки, памук, мокри кърпи, бутилки и парцали). Следва процес, в който водата се поставя в кръгли резервоари, в които на дъното потъват изпражненията, за да бъдат лесно изпомпени от водата. Водата после отива в правоъгълни резервоари, в които се вкарва въздух, което позволява на определени полезни бактерии да се размножат и избива вредните. Водата се филтрира през пясък и се изпомпва отново в реката, откъдето пак се взема за битови нужди. Процесът е строго регулиран от EnvironmentalAgency (Агенцията по околна среда), за да не се допусне връщане на мръсна вода в реката и да бъде застрашено човешкото здраве.
Лондонската вода се слави като много „твърда”. Твърдостта на водата се определя от естественото съдържание на калций и магнезий в нея. Твърдата вода се среща в зони с утаечни скали, какъвто е Лондон. По мнение на Световната здравна организация, твърдата вода е напълно безопасна за човешкото здраве. Има обаче някои недостатъци, произтичащи от взаимодействието й със сапуните. Твърдата вода изсушава кожата, тъй като не доизмива сапуна. Също така, косата губи естествения си блясък заради остатъчния шампоан. Има изследвания, които показват, че при хора, страдащи от липса на витамин D, допринасящ за абсорбирането на калция в тънките черва, твърдата вода може да доведе до отлагане на калций по стените на кръвоносните съдове и в бъбреците. Тези изследвания не са официално потвърдени. Доказано е, че в районите с много твърда вода при концентрация на калция и магнезия над 250 mg/l, водата може да има разхлабващ ефект.
Източници: www.thameswater.co.uk, Drinking Water Inspectorate, World Health Organisation
Витамин D - най-важният витамин за живеещите във Великобритания
Повечето хора, живеещи във Великобритания, трябва да приемат всеки ден капсули или таблетки с витамин D, за да неутрализират ефекта от заседналия живот, липсата на слънце и ежедневно меню с дефицит на рибни мазнини, яйца и месо. Този съвет се съдържа в последната версия на британския национален здравен указател на PublicHealthEngland.
Ако не приемате дневния еквивалент на консумацията на 2 и половина консерви с риба тон, едно филе от сьомга или 10 яйца, трябва да си набавяте витамин по изкуствен път – чрез прием на капсули или таблетки с витамин D.
Нивата на недостига на витамина в храната тук са най-високи от последните 50 години. Независимо от храната, обаче, основният фактор за невъзможността да бъдат достигнати нормалните нива на витамина в организма, остава липсата на слънце. Това състояние на организма благоприятства за появата на сърдечно-съдови заболявания, рак на дебелото черво, рак на гърдата, диабет и множествена склероза.
В страната се наблюдава тенденция за нарастването на случаите на рахит при децата – отслабване на костната система, което е било разпространено през викторианските времена в началото на 19-и век. Рахитът е бил напълно изкоренен в страната след Втората Световна война след въвеждането в масова употреба на маргарин, подсилен с витаминD.
Дори слабият недостиг на съставката може да доведе до остеопороза, която прави костната система по-податлива към всякакъв вид фрактури при падане.
Възстановяването на баланса на витамин D чрез приемане на хранителни добавки, най-вече през периода октомври-март, трябва да стане част от дневните ни навици във Великобритания.
Източник: www.thetimes.co.uk
Влагата - тук дишаме в повече помещения с мухъл (скрит или открит), отколкото във всяка друга държава в Европа
Влагата на Острова има две основни последствия – тя създава благоприятна среда за образуването на мухъл и има неблагоприятно въздействие върху костната система, ставите и мускулите.
Мухълът произвежда алергени и понякога токсични вещества.
Дишането на въздуха в помещения с мухъл или докосването на мухъла, могат да предизвикат алергична реакция, като кихане, отделяне на секрети от носа, зачервяване на очите и обриви. Мухълът може да предизвика астматични пристъпи при хората боледуващи от астма.
Най-рисковите групи от развиването на алергии и други здравословни проблеми вследствие на контакт с мухъл са бебетата и малките деца, възрастните хора, хората с кожни заболявания, хората с дихателни проблеми и тези с отслабена имунна система. Понякога мухълът във Великобритания се получава и от факта, че стените на новопостроените сгради се боядисват с бои на водна основа, които не могат лесно да изсъхнат, като се има предвид високата обща влажност на въздуха.
Ако във вашия дом има мухъл и той влияе на здравето ви, е по-добре да не се опитвате да го чистите сами, а да извикате професионална почистваща компания, тъй като контактът с него може да влоши състоянието ви.
Влиянието на влагата върху опорно-двигателната система
Влагата тук предразполага към развитието на ревматизъм, артрит, остеопороза, болки в кръста, болки в лицевите мускули и др. Когато времето е лошо и вали, атмосферното налягане пада, което означава, че молекулите на въздуха и течностите се разширяват. Разширяването на течността в ставите, води до увеличаване на напрежението върху тях и съответно болка. Влагата и ниското атмосферно налягане правят и нервите по-чувствителни към болката. Особено ако вече имате някакво заболяване постоянните промени в атмосферното налягане и високата влажност карат тъканите да взаимодействат по различен от обичайния начин, а това причинява скованост и болка. Липсата на слънце и съответно понижените нива на витамин D допълнителноусилват болката, тъй като водят до намалена плътност на костите. Същото влияние има и студът, който пък охлажда мускулите и ги застопорява в свито състояние.
Има ли поне една добра новина насред цялото това неблагоприятно стечение на фактори тук?
Има, но трябва сами да си я създадете - прием на витамин D, редовно движение и престой на открито в редките слънчеви дни.
Източници: www.nhs.uk и www.muscleclinic.co.uk
Евгений Кайдъмов, БГ БЕН
Коментари към Четири жълти лампички мигат за вашето здраве, ако живеете във Великобритания