Отразяват ли се на детското развитие лекарствата за епилепсия по време на бременност

В предварително проучване експерти сравняват развитието на деца, родени от здрави майки, и такива, родени от жени, приемали лекарства за епилепсия по време на бременността, и установяват, че медикаментите не предизвикват забавяне в развитието им до 3-годишна възраст.
Трудът им е публикуван на 04.03.2021 г. и ще бъде официално представен по време на виртуалната годишна среща на Американската академия по неврология между 17 и 22 април тази година. Повечето бременни с епилепсия, включени в изследването, се лекуват с ламотригин или леветирацетам, а понякога с двете едновременно.
Дългосрочният ефект от новите препарати за епилепсия остава неясен
Авторът на изследването Кимфорд Мийдор от университета в Станфорд пояснява, че пристъпите по време на бременност са опасни не само за майката, но и за бебето, което налага превантивно лечение, с цел те да бъдат контролирани. Той допълва, че медикаментите при епилепсия са известни с това, че водят до вродени дефекти или неврологично-поведенчески нарушения.
Тежестта им обаче варира в широки граници. Според Мийдор специалистите са запознати с възможните странични ефекти от някои лекарства и следят внимателно лечението на своите пациентки, което обикновено гарантира безпроблемна бременност и здраво новородено. Експертът е скептичен по отношение на по-новите препарати, чиито дългосрочни ефекти все още не са известни на лекарите.
В проучването са включени само бременни жени, от които 275 страдат от епилепсия и 77 – не. Учените записват всеки антиепилептичен препарат, който вземат доброволките. 74% от бъдещите майки с епилепсия са подложени на монотерапия, тоест те са лекувани само с едно лекарство. От тях 43% приемат ламотригин, а 37% - леветирацетам. 4% не приемат нищо, а останалите 22% са подложени на комбинирано лечение с двата препарата, като близо половината от тези 22% приемат ламотригин и леветирацетам.
По време на третия триместър от бременността им екипът измерва концентрацията на всеки от медикаментите в кръвта.
Проследяване развитието на децата, родени от майки с епилепсия
Когато децата навършват 3 години, те са подложени на серия от когнитивни тестове и такива, които имат за цел да установят дали развитието им протича нормално. Експертите измерват параметри като речников запас, слушане с разбиране, запомняне на цифри и определени структури/ шарки.
След това коригират получените резултати спрямо коефициента на интелигентност на майката и нейното образование. Наблюденията им разкриват, че децата, родени от здрави майки и от такива с епилепсия, се развиват еднакво добре.
Оказва се, че и различните нива на концентрация на антиконвулсивни медикаменти в организма на бременните жени, измерени през третия триместър, не се отразяват негативно на детското развитие.
Д-р Мийдор добавя: „Със сигурност са необходими допълнителни проучвания, но резултатите ни разкриват, че бебетата на жени с епилепсия се развиват напълно нормално в неврологичен и невропсихологически аспект, въпреки приеманите от тях лекарства. Важното е изборът и дозата от съответния препарат да са назначени от проследяващия лекар, за да се избегнат възможни рискове за здравето на новороденото.”
Ограничения на проучването
Едно от ограниченията на изследването е, че направените оценки на когнитивното развитие на 3-годишна възраст не са толкова показателни за евентуалните негативни последици, които могат да настъпят на по-късен етап – през юношеските и младежките години.
Също така разпределението на препаратите, приемани от доброволците, може да не отразява тяхната употреба при останалата част от жените с епилепсия.
Проучването е подкрепено от Националните институти по здравеопазване, Националния институт по неврологични нарушения и инсулти и Националния институт по детско здраве и човешко развитие „Eunice Kennedy Shriver.“
newswise.com/articles/do-epilepsy-medications-taken-during-pregnancy-affect-a-child-s-development
Снимка: pixabay.com
Коментари към Отразяват ли се на детското развитие лекарствата за епилепсия по време на бременност