Ако богатите страни не дарят част от своите ваксини срещу COVID-19, пандемията ще продължи с години
До средата на февруари са извършени 191 милиона ваксинации срещу COVID-19, като 3/4 от тях са концентрирани в 10 страни. Цифрите разкриват колко неравномерно е разпределението на ваксините по света, въпреки призивите на СЗО. Ако богатите държави не променят политиките си така, че да осигурят дози и за по-бедните, няма да има печеливши, твърди здравен експерт от университета „Duke.“
Д-р Гевин Ямей, професор по световно здраве и директор на Центъра за политики по световно здраве към университета „Duke“, смята, че ако силно развитите страни продължават да се презапасяват с ваксини срещу коронавирус, пандемията може да продължи близо 7 години.
В 130 страни все още няма нито един ваксиниран човек
Ямей отправя своето предупреждение под статия в списание „Nature.“ Той също така призовава богатите държави да дарят част от ваксините си на средно и слабо развитите, които нямат финансовата възможност да ги закупят сами. Важно е да се отбележи, че в 130 страни, с общо население 2,5 милиарда души, нито един човек все още не е ваксиниран срещу коронавирусна инфекция.
Професорът припомня, че ако избухне огнище на едно място, това означава, че може да избухне и на второ. В интерес на всички хора е да се споделят вече закупените дози, за да се обезпечат доставките до всяка точка на света.
Световните здравни организации се надяваха да избегнат момента с презапасяването, като призоваха правителствата да купят ваксини чрез глобалния алианс „COVAX“, чиято цел е да подсигури нужното количество и за по-бедните страни. Въпреки че към него се присъединиха близо 190 държави, междувременно 36 богати страни сключиха директни сделки с производителите, за да гарантират нужните дози за своите граждани.
Благодарение на споразуменията, няколко държави, чието общо население представлява едва 16% от населението по света, закупиха повече от половината налични ваксини срещу COVID-19. Алиансът „COVAX“ възнамерява да закупи около 2 милиарда дози до края на 2021 г., което би било достатъчно за ваксиниране на 20% от хората от средно и слабо развитите страни.
Експертът по световно здраве споделя своите лични притеснения: „Това, което ме тревожи, е, че е много вероятно аз самият да бъда ваксиниран преди някой здравен работник или друг човек в рискова група от по-слабо развита държава. Не е правилно и не е справедливо.“
Ефектът на пеперудата
Но, освен несправедливостта, съществуват и рискове за общественото здраве и икономиката, които биха засегнали и богатите страни.
Според Ямей затрудняването на работата на „COVAX“ не само ще остави милиарди хора от по-бедните държави незащитени от коронавируса за година и дори повече, но и ще позволи на патогена да продължи да се разпространява, което от своя страна ще повиши риска от поява на нови, по-лесно преносими или смъртоносни, щамове.
Подобен сценарий би имал пагубен ефект както върху бедните, така и върху богатите държави. Професорът цитира данни от изследване, които сочат, че ако по-бедните народи не бъдат ваксинирани, загубите за световната икономика ще достигнат размер от 9 трилиона долара, половината от които в силно развитите страни.
Част от държавите, които договориха с производителите закупуването на огромни количества ваксини, като например Великобритания, обещаха да дарят излишните дози на „COVAX“, след като приключат ваксинационните им кампании. Те обаче все още текат с недостатъчно бързи темпове. Ето защо ученият съветва да се въведе система, при която всяко правителство да дари до 10% от своите дози, дори, ако ваксинациите все още продължават.
Ямей добавя: „Трябва да спрем да мислим само за себе си и да осъзнаем, че сме част от световна общност, където протичат едни и същи процеси. Ние сме като кораби в океана, които се издигат и спускат заедно.“
Споделяне на технологията за производство на ваксини
Професорът и неговият колега от университета „Duke“ Дейвид МакАдамс се базират на теория в компютърните игри, за да демонстрират как може да бъде избегнато закупуването на ваксини, което обаче впоследствие да доведе до загуба за всички играчи. Според експертите богатите страни биха могли да използват покупателната си способност, за да сключат сделки с производителите на ваксини срещу коронавирус, като по този начин повишат общото производство. Със закупуването на дозите, необходими за техните граждани, те могат например да изискат от разработчиците да споделят технологията си с производители в други части на света.
Все пак Ямей споделя, че таи известна надежда, след като САЩ обеща да подкрепи „COVAX“ с 4 милиарда долара, а Норвегия обяви, че ще дари част от дозите си преди приключването на ваксинационната програма в страната.
Той подчертава, че никога преди по време на пандемия не е била създавана организация като „COVAX.“ Въпреки това е скептичен по отношение поставените цели до края на 2021 г. и смята, че макар да се наблюдават положителни промени и тенденции, скоростта им на развитие не е достатъчно бърза.
medicalxpress.com/news/2021-02-rich-countries-dont-vaccines-pandemic
Снимка: freepik.com
НОВИНАТА е свързана към
- Министър Кацаров с призив за ваксинация срещу COVID-19
- Да се допускат ли до учебните заведения деца без ваксини
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Д-р Дрю Вайсман: иРНК технологията се използва не само във ваксини срещу COVID-19, но и срещу рак
- Експертите препоръчват хората с рак да си поставят трета доза иРНК ваксина срещу COVID-19
- Имаме ли нужда от бустерна доза срещу COVID-19 и кои са определящите фактори
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Генерал Джером Адамс очаква ваксина срещу COVID-19 до края на годината
- Д-р Фаучи: трета доза от иРНК ваксините ще осигури пълна защита срещу коронавируса
- Бил Гейтс: COVID-19 ще се превърне в сезонен грип след варианта Омикрон
Коментари към Ако богатите страни не дарят част от своите ваксини срещу COVID-19, пандемията ще продължи с години