Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Ако богатите страни не дарят част от своите ваксини, пандемията ще продължи с години

Ако богатите страни не дарят част от своите ваксини срещу COVID-19, пандемията ще продължи с години

от 02 март 2021г.
Редактор: Даниела Пройчева
Ако богатите страни не дарят част от своите ваксини срещу COVID-19, пандемията ще продължи с години  - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

До средата на февруари са извършени 191 милиона ваксинации срещу COVID-19, като 3/4 от тях са концентрирани в 10 страни. Цифрите разкриват колко неравномерно е разпределението на ваксините по света, въпреки призивите на СЗО. Ако богатите държави не променят политиките си така, че да осигурят дози и за по-бедните, няма да има печеливши, твърди здравен експерт от университета „Duke.“

Д-р Гевин Ямей, професор по световно здраве и директор на Центъра за политики по световно здраве към университета „Duke“, смята, че ако силно развитите страни продължават да се презапасяват с ваксини срещу коронавирус, пандемията може да продължи близо 7 години.

В 130 страни все още няма нито един ваксиниран човек

Ямей отправя своето предупреждение под статия в списание „Nature.“ Той също така призовава богатите държави да дарят част от ваксините си на средно и слабо развитите, които нямат финансовата възможност да ги закупят сами. Важно е да се отбележи, че в 130 страни, с общо население 2,5 милиарда души, нито един човек все още не е ваксиниран срещу коронавирусна инфекция.

Професорът припомня, че ако избухне огнище на едно място, това означава, че може да избухне и на второ. В интерес на всички хора е да се споделят вече закупените дози, за да се обезпечат доставките до всяка точка на света.

Световните здравни организации се надяваха да избегнат момента с презапасяването, като призоваха правителствата да купят ваксини чрез глобалния алианс „COVAX“, чиято цел е да подсигури нужното количество и за по-бедните страни. Въпреки че към него се присъединиха близо 190 държави, междувременно 36 богати страни сключиха директни сделки с производителите, за да гарантират нужните дози за своите граждани.

Благодарение на споразуменията, няколко държави, чието общо население представлява едва 16% от населението по света, закупиха повече от половината налични ваксини срещу COVID-19. Алиансът „COVAX“ възнамерява да закупи около 2 милиарда дози до края на 2021 г., което би било достатъчно за ваксиниране на 20% от хората от средно и слабо развитите страни.

Експертът по световно здраве споделя своите лични притеснения: „Това, което ме тревожи, е, че е много вероятно аз самият да бъда ваксиниран преди някой здравен работник или друг човек в рискова група от по-слабо развита държава. Не е правилно и не е справедливо.“

Ефектът на пеперудата

Но, освен несправедливостта, съществуват и рискове за общественото здраве и икономиката, които биха засегнали и богатите страни.

Според Ямей затрудняването на работата на „COVAX“ не само ще остави милиарди хора от по-бедните държави незащитени от коронавируса за година и дори повече, но и ще позволи на патогена да продължи да се разпространява, което от своя страна ще повиши риска от поява на нови, по-лесно преносими или смъртоносни, щамове.

Подобен сценарий би имал пагубен ефект както върху бедните, така и върху богатите държави. Професорът цитира данни от изследване, които сочат, че ако по-бедните народи не бъдат ваксинирани, загубите за световната икономика ще достигнат размер от 9 трилиона долара, половината от които в силно развитите страни.

Част от държавите, които договориха с производителите закупуването на огромни количества ваксини, като например Великобритания, обещаха да дарят излишните дози на „COVAX“, след като приключат ваксинационните им кампании. Те обаче все още текат с недостатъчно бързи темпове. Ето защо ученият съветва да се въведе система, при която всяко правителство да дари до 10% от своите дози, дори, ако ваксинациите все още продължават.

Ямей добавя: „Трябва да спрем да мислим само за себе си и да осъзнаем, че сме част от световна общност, където протичат едни и същи процеси. Ние сме като кораби в океана, които се издигат и спускат заедно.“

Споделяне на технологията за производство на ваксини

Професорът и неговият колега от университета „Duke“ Дейвид МакАдамс се базират на теория в компютърните игри, за да демонстрират как може да бъде избегнато закупуването на ваксини, което обаче впоследствие да доведе до загуба за всички играчи. Според експертите богатите страни биха могли да използват покупателната си способност, за да сключат сделки с производителите на ваксини срещу коронавирус, като по този начин повишат общото производство. Със закупуването на дозите, необходими за техните граждани, те могат например да изискат от разработчиците да споделят технологията си с производители в други части на света.

Все пак Ямей споделя, че таи известна надежда, след като САЩ обеща да подкрепи „COVAX“ с 4 милиарда долара, а Норвегия обяви, че ще дари част от дозите си преди приключването на ваксинационната програма в страната.

Той подчертава, че никога преди по време на пандемия не е била създавана организация като „COVAX.“ Въпреки това е скептичен по отношение поставените цели до края на 2021 г. и смята, че макар да се наблюдават положителни промени и тенденции, скоростта им на развитие не е достатъчно бърза. 

Източник:

medicalxpress.com/news/2021-02-rich-countries-dont-vaccines-pandemic
Снимка: freepik.com

Още по темата:
  • Кирил Петков: От януари 2022 г. всеки пенсионер, който се ваксинира срещу COVID-19, ще получи добавка от 75 лв. Кирил Петков: От януари 2022 г. всеки пенсионер, който се ваксинира срещу COVID-19, ще получи добавка от 75 лв.
  • Няма причина пациентите с ревматични заболявания да не се ваксинират срещу COVID-19 Няма причина пациентите с ревматични заболявания да не се ваксинират срещу COVID-19
  • Nimbus – „облачният“ вирус, който отново разбуни духовете Nimbus – „облачният“ вирус, който отново разбуни духовете
  • Ваксините срещу COVID-19 са безопасни за пациенти с множествена склероза, но терапията срещу болестта може да понижи ефективността Ваксините срещу COVID-19 са безопасни за пациенти с множествена склероза, но терапията срещу болестта може да понижи ефективността
5.0/5 1 оценка

Коментари към Ако богатите страни не дарят част от своите ваксини срещу COVID-19, пандемията ще продължи с години

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Ако богатите страни не дарят част от своите ваксини срещу COVID-19, пандемията ще продължи с години
    www.framar.bg 
    на 03 July 2025 в 20:22
    Коментирайте "Ако богатите страни не дарят част от своите ваксини срещу COVID-19, пандемията ще продължи с години "

НОВИНАТА е свързана към

  • Кирил Петков: От януари 2022 г. всеки пенсионер, който се ваксинира срещу COVID-19, ще получи добавка от 75 лв.
  • Няма причина пациентите с ревматични заболявания да не се ваксинират срещу COVID-19
  • Да се допускат ли до учебните заведения деца без ваксини
  • Nimbus – „облачният“ вирус, който отново разбуни духовете
  • По-силен имунен отговор от ваксини, поставени на една и съща ръка
  • Ваксините срещу COVID-19 са безопасни за пациенти с множествена склероза, но терапията срещу болестта може да понижи ефективността
  • Четири фактора, които увеличават риска от заразяване с коронавирус при ваксинирани хора
  • В САЩ разрешиха бустерна доза от ваксината срещу COVID-19 на Pfizer за деца от 5 до 11 години
  • Ваксинацията срещу COVID-19 – тука има, тука няма
  • Гръцки медици стачкуват против задължителната ваксинация срещу COVID-19
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Може ли да се пие Респивакс след ваксина срещу COVID-19

преди 1432 дни, 11 часа и 29 мин.

Как да принтирам цифровия зелен сертификат за COVID ваксина

преди 1467 дни, 1 час и 44 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 6 дни, 4 часа и 33 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 7 дни, 21 часа и 14 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 20 дни, 4 часа и 6 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 20 дни, 11 часа и 7 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ДАРОВИТА КОНОПЕНО СЕМЕ БЕЛЕНО 200 г

ЛЮКСЕОЛ ЧАЙ Ф-Р РАСТЕЖ КОСА * 30 337925

ЛЮКСЕОЛ МАСЛО СУХО КОСА/ТЯЛО 100мл 335419

КОЛОР & СОЙН БОЯ ЗА КОСА № 6 G ЗЛАТИСТО ТЪМНО КЕСТЕНЯВО

БЕТИНА БАРТИ СВЕЖА МЕНТА ДУШ ГЕЛ 500 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СПРЕЙ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА КЛИМАТИЦИ - РЕФРЕШ ЕЪР - 500 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 17:45:48

СПРЕЙ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА КЛИМАТИЦИ - РЕФРЕШ ЕЪР - 500 мл

Коментар на: Дамян Стоянов от 03 юли 2025г. в 17:15:49

Задължително ли е да купите подарък на лекуващия лекар/персонала след изписване от болницата?

Коментар на: Дафи от 03 юли 2025г. в 16:33:57

Ревматоиден артрит

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:11:03

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:09:18
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival