Биомаркер в кръвта показва при кои пациенти с COVID-19 рискът от смърт е най-висок
Ново изследване сочи, че вирусна РНК може да бъде използвана като кръвен биомаркер, който да помага при идентифицирането на пациенти с коронавирусна инфекция, изложени на най-голям риск от фатален край.
От началото на пандемията през декември 2019 г., учените не са спирали да търсят начини, по които да откриват кои случаи налагат бърза намеса и кои могат да изчакат известно време.
Досега са разкрити няколко основни фактора, сред които възраст и съпътстващи хронични заболявания. Със сигурност обаче не само от тях зависи как ще протече инфекцията при пациентите.
Проучване на екип от изследователския център към университетската болница в Монреал показва, че кръвен маркер на SARS-CoV-2 може да улесни лекарите, когато трябва да определят кои пациенти са спешни и кои – не толкова. Според експертите, когато са запознати с риска от смърт при някои от тях, специалистите ще могат да насочат усилията си първо към тяхното излекуване.
Изследването е публикувано в списание „Science Advances“.
Кръвна картина при COVID-19
По-стари проучвания върху връзката между коронавируса и състава на кръвта установиха зависимост между COVID-19 и образуването на кръвни съсиреци. Стана ясно, че медикаментите за разреждане на кръвта предпазват от тежки усложнения и бяха открити пет биомаркера, които подсказват кога болестта може да завърши фатално.
Водещият автор д-р Даниел Кауфман, професор от университета в Монреал, споделя, че основната цел на изследването е да се открои един, по възможност прост, но достатъчно надежден кръвен маркер при категоризиране на болните от COVID-19 според степента на риск. Той добавя: „При всеки човек болестта се развива различно. За нас, като клинични специалисти, е най-важно да намерим сигурен начин да разбираме кои пациенти са в най-голяма опасност и да се погрижим първо за тях.
Не един кръвен показател досега е бил свързван с евентуално тежко протичане на инфекцията. Идеята ни е да открием най-надеждният.“
В проучването си д-р Кауфман и колегите му се натъкват на кръвен маркер – вирусна РНК, който дава точна информация за риска от фатален край* при пациентите.
Вирусът SARS-CoV-2 е РНК вирус, което означава, че не ДНК, а РНК носи неговия генетичен материал. Веднъж попаднал в човешката клетка, патогенът използва нашия клетъчен механизъм, за да създаде протеини, кодирани от неговата РНК. Част от вирусната РНК (вРНК) може да бъде открита при анализ на кръвна проба от болния.
Как е открит кръвният биомаркер
За целта екипът взема кръвни проби от 279 пациенти, настанени в болница с диагноза COVID-19.
При всеки от тях болестта протича различно. Някои са на кислородна терапия, а други – на механична вентилация (командно дишане). Пробите са взети на 11-ия ден от проявата на първите симптоми.
Състоянието им се проследява в продължение на 60 дни. За този период 13 от общо 279-те пациента губят живота си. При почти половината от починалите смъртта настъпва между 30-ия и 60-ия ден след първите признаци. Повечето от тях попадат в категорията „критични пациенти“.
Първоначално учените измерват три основни биомаркера в кръвта: протеини, които сигнализират за протичащо възпаление, вРНК и ниво на антитела срещу SARS-CoV-2.
Заключението, до което стигат, е, че количеството вРНК в кръвта е най-точният критерий при изчисляване вероятността от смърт. Болните, които не са в категория „критични“, имат много по-ниска концентрация на вРНК от критичните. Починалите пациенти също са с висока концентрация на вРНК.
Останалите биомаркери се оказват недостатъчно надеждни за изчисленията на експертите.
За да подкрепят теорията си, те изследват други две групи пациенти с COVID-19, при които резултатите са много сходни.
Нов тест
Д-р Кауфман отбелязва, че имунологичните и вирусологични параметри в изследването не са част от вече утвърдения клиничен стандарт.
Той обаче припомня, че вРНК вече се използва като параметър при някои видове тестове, например теста за откриване на ХИВ инфекция. Ето защо, ако се съберат достатъчно доказателства, според него е напълно възможно да бъде одобрен и този тип изследване.
Професорът уточнява, че предстои да се провери до каква степен новите терапии, назначавани на критично болни пациенти, се отразяват върху надеждността на параметъра вРНК. Той допълва: „Направихме наистина важна крачка. Въпросът, на който търсим отговор, е дали проследяването на маркера вРНК може да разкрие ефективността от провежданото лечение на по-ранен етап.“
Д-р Фади Юсеф е пулмолог в медицински център „Long Beach Memorial“ в Калифорния. Той споделя: „Много често ми се е случвало да лекувам двама пациенти, на съседни легла, които са на почти една и съща възраст, с една и съща етническа принадлежност и сходни симптоми. Въпреки това единият се възстановява и се прибира у дома, а другият се влошава, прехвърляме го в интензивно отделение, а понякога дори умира. Не знаем кой и защо ще се влоши и кой ще се излекува. Чудесно би било да имаме инструмент, с чиято помощ да установяваме кои болни са спешни, особено в условия на недостиг на някои медикаменти.“
Според д-р Юсеф тестът с новия биомаркер трябва да се приложи в поликлиниките, където биват лекувани, поне в началото, по-голяма част от пациентите с COVID-19. По този начин ще се облекчи натоварването на болниците, тъй като лекарите предварително ще знаят кои граждани се нуждаят от бърза и адекватна намеса. Той се надява един ден болните от коронавирусна инфекция, да имат възможност да се подложат на новия тест и въз основа на резултатите от него да започнат лечение, което да ги предпази от тежко протичане и хоспитализация.
Д-р Кауфман възнамерява да проучи как новите терапии, насочени към пациенти с тежко възпаление вследствие на COVID-19, се отразяват и на имунния отговор срещу вируса. В своето ново изследване екипът му ще се фокусира върху стойностите на кръвния биомаркер вРНК и доколко те се променят в зависимост от избраната терапия за лечението на пациенти в критично състояние.
* Daniel Kaufmann, Amelie Pagliuzza, Romain Gasser et al. Integrated immunovirological profiling validates plasma SARS-CoV-2 RNA as an early predictor of COVID-19 mortality. Science Advances. November 2021.
- Blood biomarker may predict mortality in COVID-19 patients: https://www.medicalnewstoday.com/articles/blood-biomarker-may-predict-mortality-in-covid-19-patients
- Integrated immunovirological profiling validates plasma SARS-CoV-2 RNA as an early predictor of COVID-19 mortality: https://www.science.org/doi/10.1126/sciadv.abj5629
- Антитялото AZD3152 се бори успешно с всички известни до момента варианти на SARS-CoV-2
- Нови 83 души са заразени с COVID-19, най-много положителни проби има в област Смолян
- Кардиологът д-р Бойчо Бойчев и приносът му в битката с новия коронавирус
- Германия отменя всички мерки срещу COVID-19 до 20 март 2022 г.
Продукти свързани с НОВИНАТА
ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
Безплатна доставка за България!СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
Безплатна доставка за България!КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
НОВИНАТА е свързана към
- Коронавирус COVID-19
- COVID-19, идентифициран вирус COVID-19, идентифициран вирус
- Антитялото AZD3152 се бори успешно с всички известни до момента варианти на SARS-CoV-2
- Нови 83 души са заразени с COVID-19, най-много положителни проби има в област Смолян
- Възможност за използване на L-лизин в терапията на болни с Covid-19
- Кардиологът д-р Бойчо Бойчев и приносът му в битката с новия коронавирус
- Германия отменя всички мерки срещу COVID-19 до 20 март 2022 г.
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Кога трябва да приключат мерките срещу COVID-19 в България?
- За какъв период от време човек, инфектиран с варианта Омикрон, може да разпространява вируса
Коментари към Биомаркер в кръвта показва при кои пациенти с COVID-19 рискът от смърт е най-висок