Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно За нашето здраве Дисрегулацията на желязото е рисков фактор за продължителен COVID

Дисрегулацията на желязото е рисков фактор за продължителен COVID

от 14 март 2024г.
Редактор: Вероника Събова
Дисрегулацията на желязото е рисков фактор за продължителен COVID - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Акценти

  • До трима от 10 души, заразени със SARS-CoV-2, могат да проявят продължителни симптоми, включително умора, задух, мускулни болки и мозъчна мъгла.
  • При хората, които съобщават за продължителен COVID, се наблюдават продължаващо възпаление и ниски нива на желязо в кръвта.
  • Дисрегулацията на желязото е често срещано следствие от възпалението и е естествен отговор при инфекция.
  • Откритието може да обясни защо умората е често срещана при продължителен COVID, както и при няколко други поствирусни синдрома с трайни симптоми.

Проблемите с нивата на желязо в кръвта и способността на човешкото тяло да регулира важното хранително вещество в резултат на инфекция със SARS-CoV-2 е възможно да са ключов фактор за продължителен COVID, сочи проучване на учени от Института по терапевтична имунология и инфекциозни болести към Университета в Кеймбридж. Констатациите, публикувани в Nature Immunology, не само посочват възможните начини за предотвратяване или лечение на състоянието, но могат и да обяснят защо симптоми, подобни на тези на продължителен COVID, често се наблюдават и при редица поствирусни състояния и хронични възпаления.

Въпреки че оценките са променливи, до трима от 10 души, заразени със SARS-CoV-2, могат да проявят продължителни симптоми, включително умора, задух, мускулни болки и мозъчна мъгла (проблеми с паметта и концентрацията). От началото на пандемията до март 2023 г. приблизително 1,9 милиона души само в Обединеното кралство са се сблъскали с продължителен COVID.

>>> Кои са факторите, които повишават риска от продължителен COVID

Проучването

Няколко месеца след началото на пандемията от COVID-19 изследователи от Университета в Кеймбридж започват да набират хора, дали положителен тест за вируса, за сформиране на специална група. В нея са включени както пациенти, приети в лечебни заведения, така и асимптоматичен здравен персонал, идентифициран чрез рутинен скрининг.

В течение на една година участниците предоставят кръвни проби, което позволява на изследователите да наблюдават промените, които настъпват след инфекцията. Тъй като е доказано, че значителен брой пациенти продължават да имат симптоми дълъг период от време, учените използват пробите, за да проучат дали промени в кръвта корелират с тяхното по-късно състояние.

За целите на проучването изследователите анализират кръвни проби от 214 пациенти, от които 45% съобщават за симптоми с продължителност между три и десет месеца.

„След като наехме група от хора със SARS-CoV-2 в началото на пандемията, анализът на няколко кръвни проби и клиничната информация, събрана за период от 12 месеца, се оказаха безценни, давайки ни важна и неочаквана идея защо за някои хора първоначалната инфекция е последвана от месеци на постоянни симптоми.“, коментира проф. Кен Смит.

Ниски нива на желязо в кръвта

Кръвна проба

По време на проучването екипът открива, че две седмици след инфекция със SARS-CoV-2 се наблюдават продължаващо възпаление – естествена част от имунния отговор – и ниски нива на желязо в кръвта*.

Ранната дисрегулация на желязото е характерна за групата с продължителни симптоми, независимо от възраст, пол и първоначална тежест на инфекцията. Това предполага възможно въздействие върху процеса на възстановяване дори при тези, които са били с нисък риск от тежка форма на COVID-19 и не са се нуждаели от хоспитализация.

„Нивата на желязото и начинът, по който тялото го регулира, бяха нарушени в началото на инфекцията със SARS-CoV-2, което забавя възстановяването, особено при хората, които продължиха да имат симптоми месеци по-късно.“, коментира д-р Ейми Хансън. „Въпреки че видяхме доказателства, че тялото се опитва да коригира ниските нива на желязо и произтичащата от това анемия, произвеждайки повече червени кръвни клетки, продължаващото възпаление успява да забави значително възстановяването.“

Интересното е, че независимо от това, че нивата на желязото са по-ниски по време и след тежък COVID-19, участниците с продължителни симптоми след по-леко протичане на инфекцията показват подобни модели.

Според проф. Хал Дрейксмит от Института по молекулярна медицина към Оксфордския университет дисрегулацията на желязото е често срещано следствие от възпалението и е естествен отговор при инфекция.

„При инфекция тялото реагира, като премахва желязото от кръвния поток. Това ни предпазва от потенциално смъртоносни бактерии, които с помощта на желязото в кръвта растат бързо. Това е еволюционен отговор, който преразпределя желязото в тялото и кръвната плазма се превръща в желязна пустиня.“, коментира проф. Дрейксмит. „Ако обаче това продължи дълго време, желязото, необходимо на червените кръвни клетки, намалява, което води до затруднения в транспортирането на кислород, засягайки метаболизма и производството на енергия. По този начин защитният механизъм се превръща в сериозен проблем.“

Констатациите могат да помогнат да се обясни защо умората е често срещана при продължителен COVID, както и при няколко други поствирусни синдрома с трайни симптоми, категорични са учените. Също така те са на мнение, че проучването сочи към потенциални начини за предотвратяване или намаляване на въздействието на продължителния COVID чрез коригиране на нарушената регулация на желязото в първите дни на инфекцията, за да се предотвратят неблагоприятни дългосрочни последици за здравето.

*Smith Ken et al. Iron dysregulation and inflammatory stress erythropoiesis associates with long-term outcome of COVID-19. Nature Immunology. 2024.

Източник:

Iron dysregulation identified as potential trigger for long COVID: https://www.news-medical.net/news/20240304/Iron-dysregulation-identified-as-potential-trigger-for-long-COVID

Още по темата:
  • По-малко податливи ли са децата на коронавирусна инфекция По-малко податливи ли са децата на коронавирусна инфекция
  • Някои видове вода за уста могат да спрат предаването на коронавируса Някои видове вода за уста могат да спрат предаването на коронавируса
  • Физическите упражнения – средство за намаляване на стреса от пандемията Физическите упражнения – средство за намаляване на стреса от пандемията
  • Класификация на предпазните маски срещу COVID-19 според степента им на защита Класификация на предпазните маски срещу COVID-19 според степента им на защита
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
490.00лв.

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W

Безплатна доставка за България!
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
1090.00лв.

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W

Безплатна доставка за България!
ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
15.00лв.

ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА

КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
12.00лв.

КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE

КОМБИНИРАН АНТИГЕНЕН ТЕСТ 6 В 1 * 1 ADVENT LIFE
17.00лв.

КОМБИНИРАН АНТИГЕНЕН ТЕСТ 6 В 1 * 1 ADVENT LIFE

БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС/COVID-19 Ag (ТАМПОН) * 1 PROGNOSIS BIOTECH
10.50лв.

БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС/COVID-19 Ag (ТАМПОН) * 1 PROGNOSIS BIOTECH

Коментари към Дисрегулацията на желязото е рисков фактор за продължителен COVID

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Дисрегулацията на желязото е рисков фактор за продължителен COVID
    www.framar.bg 
    на 24 July 2025 в 05:58
    Коментирайте "Дисрегулацията на желязото е рисков фактор за продължителен COVID"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Нашето здраве
  • Инфузия на железни препарати (вливане на желязо венозно)
  • Каламинов лосион
  • Изследване на желязо в кръвта
  • Препарати, съдържащи желязо
  • Зеленият сертификат отпада от 20 март 2022 г., обяви премиерът Кирил Петков
  • 10 храни, богати на желязо, за повишаване на хемоглобина
  • Кирил Петков: От януари 2022 г. всеки пенсионер, който се ваксинира срещу COVID-19, ще получи добавка от 75 лв.
  • Ежедневният прием на желязо подобрява състоянието на жените в менструация
  • Изследване на феритин
  • E579 Железен глюконат
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

ИВЕРМЕКТИН - в кое ветеринарно лекарство се съдържа? Ефект при коронавирус?

преди 1934 дни, 17 часа и 54 мин.

Има ли опасност за България от новия китайски коронавирус?

преди 2009 дни, 17 часа и 34 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Преглед при лекар, рецепти, лечение - по време на почивка

преди 7 дни, 16 часа и 40 мин.

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 12 дни, 20 часа и 2 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 14 дни, 19 часа и 39 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 19 дни, 17 часа и 59 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Пандемията от COVID-19 - най-голямото предизвикателство след Втората световна война Пандемията от COVID-19 - най-голямото предизвикателство след Втората световна война

Пандемията от COVID-19 - най-голямото предизвикателство след Втората световна война

от 11 сеп 2024г. Прочети повече
Коронавирус COVID-19 Коронавирус COVID-19

Коронавирус COVID-19

от 05 юли 2024г. Прочети повече
Защо желязото е толкова важно за нашето здраве? Защо желязото е толкова важно за нашето здраве?

Защо желязото е толкова важно за нашето здраве?

от 14 фев 2024г. Прочети повече
Желязото – хранителни източници, дневна необходимост и значение за организма Желязото – хранителни източници, дневна необходимост и значение за организма

Желязото – хранителни източници, дневна необходимост и значение за организма

от 04 яну 2024г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

НАУ ФУДС ЖЕН ШЕН капсули 500 мг * 100

ОСТРОВИТ КОЛАГЕН + ВИТАМИН C прах 200 г ОВКУСЕН

БЕЙЛИС & ХАРДИНГ ПОДАРЪЧЕН КОМПЛЕКТ ЖОЖОБА, ВАНИЛИЯ И БАДЕМОВО МАСЛО 0120085

ДАМАСКИНА КРЕМ ЗА РЪЦЕ С МАСЛО ОТ ЛАВАНДУЛА 50 мл

ВИШИ СОЛЕЙ ББ МАТИРАЩ ФЛУИД - ЕМУЛСИЯ ЗА ЛИЦЕ SPF50 50 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

БЕТАСЕРК таблетки 24 мг * 20 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 юли 2025г. в 20:26:56

АБОФАРМА АБОФОЛИК МЕТА таблетки * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 юли 2025г. в 20:25:44

ТРИПТОЗИН таблетки * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 юли 2025г. в 19:51:42

ХАМОМИЛА ВУЛГАРИС 15 СН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 юли 2025г. в 19:43:19

ХАРМОНИЗАН флакон 25 мл * 14

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 юли 2025г. в 19:41:23
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival