МЗ, браншови и пациентски организации смятат, че въвеждането на електронна система ще подобри здравеопазването
На 17 февруари 2020-а в столицата се проведе дебатът „Управление на съвременното здравеопазване – предизвикателства и добри практики“ като част от проекта „Най-добрите болници“. По време на дискусията представители на браншови и пациентски организации, здравното министерство, Комисията по здравеопазване към НС и управители на лечебни заведения се обединиха около мнението, че въвеждането на електронна информационна система ще подобри българското здравеопазване.
По думите на Жени Начева през настоящата година здравното ведомство си е поставило за цел да покаже видими резултати по въвеждане на компоненти от здравната електронна система. Без внедряването на такава система няма как да е наличен ефективен контрол в сферата на болничната и медицинска помощ, допълни заместник-министърът на здравеопазването.
Д-р Лъчезар Иванов, председател на Комисията по здравеопазване към НС, сподели мнението й, като допълни, че въвеждането на единна информационна система е едно от най-важните неща за постигане на качествено здравеопазване в страната. Чрез нея ще бъде предоставена възможност на Здравната каса да извършва проверки на лечебните заведения.
Стъпките, които могат да подобрят здравната система, са няколко, сподели проф. Асен Балтов (на снимката), изпълнителен директор на Университетска болница „Пирогов“. Сред тях са въвеждането на електронен търг за лекарства и електронна здравна карта. По думите на Балтов това е най-сигурния инструмент за намаляване на цените на медикаментите, закупувани от лечебните заведения.
По време на дебата беше дискутирана и темата за необходимостта от държавно подпомагане на болниците в малките и отдалечени населени места. Тя бе повдигната от председателя на Сдружението на общинските болници д-р Неделчо Тотев. Според него лечебните заведения не могат да съществуват без помощ от държавата. Мнението му беше подкрепено от проф. Григор Димитров, член на НС на НЗОК, според който болниците в малките общини не могат да генерират печалби като останалите здравни заведения. Затова е необходимо в бюджета за здравеопазване да има предвидени средства за подпомагане на общинските болници.
Д-р Станимир Хасърджиев (на снимката), председател на Националната пациентска организация, коментира, че финансирането е голям проблем на българското здравеопазване. Според него системата ще е ефективна, когато заплащането стане на база постигнати резултати, а не на брой пациенти.
Председателят на БЛС д-р Иван Маджаров категорично заяви, че заплащането за извършена дейност е уместно, но проблемът се корени в липсата на реално остойностяване на всички клинични пътеки. Постигнатото в новия Национален рамков договор ще доведе до по-качествено здравеопазване, коментира още д-р Маджаров.
- 100-годишни болници във Великобритания пред срутване, докато чакат финансиране
- Казусът „Пирогов“ като огледало за сгромолясващото се здравеопазване
- Спешна помощ в САЩ: Защо лекарите в спешните отделения са все по-малко
- Нов закон ще задължи болничните заведения във Великобритания да таксуват чуждестранните пациенти
Продукти свързани с НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- 100-годишни болници във Великобритания пред срутване, докато чакат финансиране
- Казусът „Пирогов“ като огледало за сгромолясващото се здравеопазване
- Спешна помощ в САЩ: Защо лекарите в спешните отделения са все по-малко
- Имате ли доверие на вашия личен лекар?
- Проф. д-р Красимир Иванов: Парите за лечение в чужбина трябва да се инвестират в български болници
- Д-р Здравко Златев: Най-големият проблем на здравеопазването в България е липсата на специалисти
- Д-р Владимир Калайджиев - създателят на ХЕИ
- Старобългарско здравеопазване до 1860 година
- Нов закон ще задължи болничните заведения във Великобритания да таксуват чуждестранните пациенти
- Лечебни заведения спират да лекуват онкоболни заради изискванията на здравния министър
Коментари към МЗ, браншови и пациентски организации смятат, че въвеждането на електронна система ще подобри здравеопазването