„Галъп интернешънъл“: Хората по света се тревожат от заразата COVID-19 и от обедняване

Най-големите тревоги в света са заразата с COVID-19 и обедняването. Това показва вторият експресен сондаж, осъществен от световната Асоциация „Галъп интернешънъл“ в 17 страни в целия свят, сред които Италия, Германия, Русия, Индия и САЩ.
Изследването показва ясно, че в последните дни страхът от зараза с коноравируса нараства. С 25% са се увеличили американците, които се притесняват, същата е ситуацията и във Филипините, Япония, Аржентина, Тайланд и Австрия.
В същото време в Италия, която е една от най-засегнатите страни, се оказва, че в сравнение с първото проучване, проведено през март 2020-а, броят на страхуващите се италианци е намалял с 9%. Според експертите това показва, че обществото е успяло да се адаптира към ситуацията, независимо колко трагична е тя, но и че са преминати пиковите стойности на страха.
Другият важен въпрос, върху който изследването се фокусира, е отношението на хората в различните страни към действията, предприети от правителствата. Най-голямо одобрение за начина, по който се справя, получава правителството на Индия. 91% от индийците смятат, че управляващите се справят и подкрепят действията им. 86% от австрийците и 82 % от пакистанците са на същото мнение.
За времето между първото и второто проучване се е покачило одобрението към действията на управляващите в Германия, Филипините и България. Според данните през март 47% от германците одобряват това, което се прави, сега обаче процентът е 75. Във Филипините от 70% през март, се отчита одобрение от 80% сега, а в България от 60% през март съответно 77% през април.
Най-голямо неудовлетворение е регистрирано в Тайланд. 81% от тайландците не са съгласни, че правителството им се справя с кризата COVID-19. Следват ги японците, от които 69% не одобряват действието на властите. Може би най-интересни са резултатите в САЩ, където 48% са недоволни от мерките на правителството и също толкова не са доволни.
Над половината от анкетираните, 59%, не приемат, че заплахата от коронавируса е преувеличена, една трета обаче продължават да вярват в обратното. Хората, вярващи, че става дума за истинска заплаха са се увеличи в сравнение с март. В САЩ от 36% те вече са 72%, в Тайланд от 55% на 70%, в Швейцария от 41% на 69%, в Япония от 54% на 79%, а в Индия от 43% на 71%.
Според експертите от „Галъп интернешънъл“, осъществили сондажите, увеличаването на усещането за заплаха и чувството на страх са провокирали готовността на хората да бъдат жертвани някои от човешките права, ако това ще предотврати разпространението на COVID-19. И ако през март 75% са били готови да жертват правата си, то през април процентите им са вече 80. Статистиката показва, че най-висок този процент е в Пакистан, където 92% от хората не се противопоставят на идеята да загубят правата си в името на здравето си. В Индия те са 91%, същият процент е и в Тайланд, в Германия са 89%, в Австрия са 86% колкото са и в Швейцария, а в Италия са 85%.
В сравнение с март в Италия, Австрия и България делът на готовите да пожертват правата си се е понижил.
Не по-малко важни са изводите и от отговорите на въпроса какво ще се случи, след като кризата отмине. Оказва се, че точно по този въпрос яснота няма. 41% от хората очакват светът да се върне в състоянието отпреди пандемията, но 45% са убедени, че промени ще има, при това в размер, който ще доведе до създаването на почти нов свят.
Когато става дума за негативните последици от коронавируса, освен здравните, много сериозен дял заемат и икономическите. И в момента кризата оказва силно въздействие върху икономическия живот. 36% от анкетираните съобщават, че са загубили сериозна част от доходите си. В най-силна степен това се случва в Аржентина, Индонезия и Тайланд. Временно не работят 28%, а 15% са загубили работата си. В същото време анкетата показва, че в Австрия, Германия и Япония кризата се е отразила най-малко върху живота на хората.
Особено интересни са отговорите, дадени на въпроса дали демокрацията е ефективна в подобна ситуация и каква е ролята във време на криза. Според 49% от пакистанците, 43% от жителите на Малайзия и 32% от руснаците демокрацията не е ефективна в настоящата криза. За сметка на това над 90% от австрийците, аржентинците, германците, швейцарците, индийците и жителите на Казахстан са убедени, че демокрацията е ефективна. Изводът, който правят от „Галъп интернешънъл“ е, че демократичните принципи са издръжливи дори и във време на криза.
Според Кънчо Стойчев, настоящата паника, която е безпрецедентна в модерната епоха, е кулминация от поредицата масови страхове в света от последните двайсет години, а фундаментите на масовата психоза, казва социологът, са заложени в самата същност на консуматорските общества и в начина, по който елитите им служат.
Социологът подчертава, че в България мерките, предприети от правителството, се приемат много добре. Увеличава се обаче тревогата затова дали хората ще запазят работата си. През април заплахата от COVID-19 се осъзнава малко по-сериозно, но в по-голямата си част българите продължават да се съмняват в значимостта на заплахата.
През март 69% от българите се страхуват, че могат да се заразят, сега през април те са 68%.
55% са на мнение, че опасността е преувеличена. При въвеждането на мерките 83% са заявили, че са готови да жертват някои от правата си, сега този процент е 73. Половината от анкетираните българи смятат, че светът ще се промени, също толкова са на противоположното мнение.
Всъщност най-голямото притеснение в България е възможността да останеш без работа и то се задълбочава. 22% обявяват, че са изгубили сериозна част от доходите си, 14% са спрели временно да работят, 8% са на намален работен ден, а 9% вече са безработни.
Фактът, че 78% са убедени, че демокрацията е ефективна в настоящата криза, дава основание на Кънчо Стойчев да направи заключението, че българите не са изгубили демократичния си рефлекс.
gallup-international.bg
Продукти свързани с НОВИНАТА
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
Безплатна доставка за България!СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
Безплатна доставка за България!ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
КОМБИНИРАН АНТИГЕНЕН ТЕСТ 6 В 1 * 1 ADVENT LIFE
НовНОВИНАТА е свързана към
- Кардиологът д-р Бойчо Бойчев и приносът му в битката с новия коронавирус
- Съдът: МЗ е длъжно да предостави на АКФ договорите за доставката от Китай на маски и респиратори
- В Русия регистрираха „МИР-19“ - лекарство срещу COVID-19, разработено от Института по имунология
- Предпазва ли витамин D от COVID-19
- Четири фактора, които увеличават риска от заразяване с коронавирус при ваксинирани хора
- Окончателно: В България са регистрирани първите 4 случая на коронавирус
- 95 нови случая на COVID-19 след направени 3155 теста в първия ден на седмицата 20 юли 2020-а
- Миокардитът в резултат на COVID-19 не е толкова често срещано явление
- Децата произвеждат различни антитела срещу коронавируса
- 196 новозаразени с COVID-19 на 21 юли 2020-а
Коментари към „Галъп интернешънъл“: Хората по света се тревожат от заразата COVID-19 и от обедняване