Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини „Галъп интернешънъл“: Хората по света се тревожат от заразата COVID-19 и от обедняване

„Галъп интернешънъл“: Хората по света се тревожат от заразата COVID-19 и от обедняване

от 22 апр 2020г., обновено на 17 ное 2020г.
Редактор: Гергана Караилиева
„Галъп интернешънъл“: Хората по света се тревожат от заразата COVID-19 и от обедняване - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Най-големите тревоги в света са заразата с COVID-19 и обедняването. Това показва вторият експресен сондаж, осъществен от световната Асоциация „Галъп интернешънъл“ в 17 страни в целия свят, сред които Италия, Германия, Русия, Индия и САЩ.

Изследването показва ясно, че в последните дни страхът от зараза с коноравируса нараства. С 25% са се увеличили американците, които се притесняват, същата е ситуацията и във Филипините, Япония, Аржентина, Тайланд и Австрия.

В същото време в Италия, която е една от най-засегнатите страни, се оказва, че в сравнение с първото проучване, проведено през март 2020-а, броят на страхуващите се италианци е намалял с 9%. Според експертите това показва, че обществото е успяло да се адаптира към ситуацията, независимо колко трагична е тя, но и че са преминати пиковите стойности на страха.

Другият важен въпрос, върху който изследването се фокусира, е отношението на хората в различните страни към действията, предприети от правителствата. Най-голямо одобрение за начина, по който се справя, получава правителството на Индия. 91% от индийците смятат, че управляващите се справят и подкрепят действията им. 86% от австрийците и 82 % от пакистанците са на същото мнение.

За времето между първото и второто проучване се е покачило одобрението към действията на управляващите в Германия, Филипините и България. Според данните през март 47% от германците одобряват това, което се прави, сега обаче процентът е 75. Във Филипините от 70% през март, се отчита одобрение от 80% сега, а в България от 60% през март съответно 77% през април.

Най-голямо неудовлетворение е регистрирано в Тайланд. 81% от тайландците не са съгласни, че правителството им се справя с кризата COVID-19. Следват ги японците, от които 69% не одобряват действието на властите. Може би най-интересни са резултатите в САЩ, където 48% са недоволни от мерките на правителството и също толкова не са доволни.

Над половината от анкетираните, 59%, не приемат, че заплахата от коронавируса е преувеличена, една трета обаче продължават да вярват в обратното. Хората, вярващи, че става дума за истинска заплаха са се увеличи в сравнение с март. В САЩ от 36% те вече са 72%, в Тайланд от 55% на 70%, в Швейцария от 41% на 69%, в Япония от 54% на 79%, а в Индия от 43% на 71%.

Според експертите от „Галъп интернешънъл“, осъществили сондажите, увеличаването на усещането за заплаха и чувството на страх са провокирали готовността на хората да бъдат жертвани някои от човешките права, ако това ще предотврати разпространението на COVID-19. И ако през март 75% са били готови да жертват правата си, то през април процентите им са вече 80. Статистиката показва, че най-висок този процент е в Пакистан, където 92% от хората не се противопоставят на идеята да загубят правата си в името на здравето си. В Индия те са 91%, същият процент е и в Тайланд, в Германия са 89%, в Австрия са 86% колкото са и в Швейцария, а в Италия са 85%.

В сравнение с март в Италия, Австрия и България делът на готовите да пожертват правата си се е понижил.

Не по-малко важни са изводите и от отговорите на въпроса какво ще се случи, след като кризата отмине. Оказва се, че точно по този въпрос яснота няма. 41% от хората очакват светът да се върне в състоянието отпреди пандемията, но 45% са убедени, че промени ще има, при това в размер, който ще доведе до създаването на почти нов свят.

Когато става дума за негативните последици от коронавируса, освен здравните, много сериозен дял заемат и икономическите. И в момента кризата оказва силно въздействие върху икономическия живот. 36% от анкетираните съобщават, че са загубили сериозна част от доходите си. В най-силна степен това се случва в Аржентина, Индонезия и Тайланд. Временно не работят 28%, а 15% са загубили работата си. В същото време анкетата показва, че в Австрия, Германия и Япония кризата се е отразила най-малко върху живота на хората.

Особено интересни са отговорите, дадени на въпроса дали демокрацията е ефективна в подобна ситуация и каква е ролята във време на криза. Според 49% от пакистанците, 43% от жителите на Малайзия и 32% от руснаците демокрацията не е ефективна в настоящата криза. За сметка на това над 90% от австрийците, аржентинците, германците, швейцарците, индийците и жителите на Казахстан са убедени, че демокрацията е ефективна. Изводът, който правят от „Галъп интернешънъл“ е, че демократичните принципи са издръжливи дори и във време на криза.

Според Кънчо Стойчев, настоящата паника, която е безпрецедентна в модерната епоха, е кулминация от поредицата масови страхове в света от последните двайсет години, а фундаментите на масовата психоза, казва социологът, са заложени в самата същност на консуматорските общества и в начина, по който елитите им служат.

Социологът подчертава, че в България мерките, предприети от правителството, се приемат много добре. Увеличава се обаче тревогата затова дали хората ще запазят работата си. През април заплахата от COVID-19 се осъзнава малко по-сериозно, но в по-голямата си част българите продължават да се съмняват в значимостта на заплахата.

През март 69% от българите се страхуват, че могат да се заразят, сега през април те са 68%.

55% са на мнение, че опасността е преувеличена. При въвеждането на мерките 83% са заявили, че са готови да жертват някои от правата си, сега този процент е 73. Половината от анкетираните българи смятат, че светът ще се промени, също толкова са на противоположното мнение.

Всъщност най-голямото притеснение в България е възможността да останеш без работа и то се задълбочава. 22% обявяват, че са изгубили сериозна част от доходите си, 14% са спрели временно да работят, 8% са на намален работен ден, а 9% вече са безработни.

Фактът, че 78% са убедени, че демокрацията е ефективна в настоящата криза, дава основание на Кънчо Стойчев да направи заключението, че българите не са изгубили демократичния си рефлекс.

Източник:

gallup-international.bg

Още по темата:
  • Галъп интернешънъл: Българите нямат усещането, че има контрол върху COVID-19 Галъп интернешънъл: Българите нямат усещането, че има контрол върху COVID-19
  • Българите продължават да изпитват страх от възможно заразяване с COVID-19 Българите продължават да изпитват страх от възможно заразяване с COVID-19
  • Галъп Интернешънъл отчита колебание у българите по въпроса за ваксините Галъп Интернешънъл отчита колебание у българите по въпроса за ваксините
  • "Галъп Интернешънъл": Близо 1/3 от хората ще се ваксинират срещу COVID-19 "Галъп Интернешънъл": Близо 1/3 от хората ще се ваксинират срещу COVID-19
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани с НОВИНАТА

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
490.00лв.

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W

Безплатна доставка за България!
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
1090.00лв.

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W

Безплатна доставка за България!
ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
15.00лв.

ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА

КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
12.00лв.

КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE

КОМБИНИРАН АНТИГЕНЕН ТЕСТ 6 В 1 * 1 ADVENT LIFE
17.00лв.

КОМБИНИРАН АНТИГЕНЕН ТЕСТ 6 В 1 * 1 ADVENT LIFE

Нов
БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС/COVID-19 Ag (ТАМПОН) * 1 PROGNOSIS BIOTECH
10.50лв.

БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС/COVID-19 Ag (ТАМПОН) * 1 PROGNOSIS BIOTECH

Нов

Коментари към „Галъп интернешънъл“: Хората по света се тревожат от заразата COVID-19 и от обедняване

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте „Галъп интернешънъл“: Хората по света се тревожат от заразата COVID-19 и от обедняване
    www.framar.bg 
    на 20 May 2025 в 07:09
    Коментирайте "„Галъп интернешънъл“: Хората по света се тревожат от заразата COVID-19 и от обедняване"

НОВИНАТА е свързана към

  • Установиха значителни разлики в смъртността между ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и Moderna
  • След 2-годишно разследване: Ясни са последствията и научените уроци от пандемията от COVID-19
  • Австрия въвежда пълна блокада и задължителна ваксинация срещу COVID-19
  • Множество варианти на COVID-19, наречени Scrabble, могат да предизвикат сериозно нарастване на случаите
  • Четири фактора, които увеличават риска от заразяване с коронавирус при ваксинирани хора
  • Коронавирус COVID-19
  • 196 новозаразени с COVID-19 на 21 юли 2020-а
  • Д-р Аспарух Илиев - Смесването на наука, политика и пожелателно мислене може да ни излезе скъпо
  • FDA предупреждава за негативни ефекти след приема на ивермектин при лечение на COVID-19
  • България ще получи заем от 500 000 000 евро, за да се справи с безработицата, причинена от COVID-19
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Мед или кафява захар - кое е по-подходящо за хората на диета?

преди 140 дни, 20 часа и 59 мин.

Чума по овцете и козите - какво представлява, разпространение, опасна ли е за хората

преди 173 дни, 21 часа и 9 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Temu Coupon Code $100 Off [acu639380] First Time User

преди 3 часа и 8 мин.

Latest Temu Coupon Code [acu639380] – Get Up to 90% OFF

преди 3 часа и 9 мин.

Temu Coupon Code 90% Off [acu639380] For This Month

преди 3 часа и 10 мин.

Latest Temu Coupon Code [acu639380] 40% OFF For Existing 202

преди 3 часа и 13 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЗЕИН ФАРМА ХОНДРОИТИН капсули * 90

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС капсули * 30

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС С ВИТАМИН D3 капки 5 мл

СКОТИШ ФАЙН ДУШ ГЕЛ ДИВ ХЕДЪР 200 мл

БИОХЕРБА ХЕРБАЛ ЛУКС ДЕТОКС И ОТСЛАБВАНЕ УЛТРА ЧАЙ 100 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

КАЛЦИЙ + ВИТАМИН D + ВИТАМИН К таблетки * 30 АРО ЛАЙФ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 16:48:01

Литий

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:48:53

БУЛЗИН перорален разтвор 0.33 мг / мл 150 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:31:03

ВОЛТАРЕН РЕТАРД таблетки с удължено освобождаване 100 мг * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:24:35

БЕТАСЕРК таблетки 16 мг * 60 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:23:17
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival