Галъп интернешънъл: Българите нямат усещането, че има контрол върху COVID-19
За последните няколко седмици намалява усещането на българите, че властта контролира заплаха от COVID-19, хората не вярват много и в това, че скоро ще се върнат към ритъма си на живот отпреди епидемията. Това са част от изводите от деветото по ред проучване по темата COVID-19 на „Галъп интернешънъл“.
То е проведено от 25 до 27 юни 2020-а сред 820 души. Според екипа анализът извежда на преден план важни хипотези по отношение развитието на общественото мнение по темата, която вече четири месеца е водеща както в България, така и в света.
Само преди месец, през май, от социологическата агенция отчетоха, че тревогата на българите за опасността от SARS-CoV-2 e намаляла. През юни тя нараства отново и 60% от хората се страхуват, че могат те или близките им да се заразят.
Много сериозно се е променило и мнението по един от най-съществените за всички въпроси – дали вирусът се контролира. Ако в началото на юни в това са убедени 72%, то в края на месеца в това вярват двойно по-малко хора – 32%. Влияние върху тази очевидна промяна оказва растящият брой на новозаразените в последните седмици. Това води и до промени в увереността, че до края на 2020-а нормалният ритъм на живот ще се възстанови напълно. Българите все по-малко вярват в това. Според данните в началото на юни 61% са били уверени, че до декември ситуацията ще върне в нормалното си русло, сега на това се надяват 40%.
Въпреки нарастващата тревога, неверието и притесненията обаче няма признаци на паника, констатират социолозите от „Галъп интернешънъл“ и смятат, че обществото е започнало да гледа на вируса по различен начин в сравнение с началния период. Много вероятно е, хората постепенно да свикват с мисълта, че ще се наложи да живеят с новия коронавирус, а не да очакват той да бъде унищожен.
61% от анкетираните се обявяват твърдо против въвеждането на нови, твърди и ограничителни мерки, а 38% искат това да се случи. Очевидно хората не искат нови ограничения. И понеже и правителството е на същото мнение, това води до повече положителни оценки затова как властта се справя с кризата. 59% казват, че се справя, а 39% отговарят отрицателно.
Интересни са отговорите за това как всеки от хората спазва ограниченията. Две трети от всички, включени в проучването, го правят постоянно, 28% вече не спазват наложените противоепидемични правила, а 6% никога не са го правили.
Социолозите смятат, че отговорите показват ясно как немалка част от обществото съзнава ясно своята лична отговорност.
Няма промяна по въпроса преувеличена ли е заплахата от COVID-19. 59% са убедени, че наистина става дума за преувеличаване на проблема.
В края на юни световната асоциация „Галъп интернешънъл“ осъществи в 19 държави третото си поред изследване, посветено на пандемията COVID-19. Както у нас, така и в света, страхът от зараза остава висок. В САЩ, Италия и Великолбритания страхът владее над 70% от ората, като най-голям е процентът в Италия – 79.
54% от гражданите на тези 19 страни не смятат, че заплахата е преувеличена, но 41% са убедени, че е така. Че става дума за преувеличение са убедени най-много в Босна и Херцеговина – 66%, Казахстан – 61%, България – 59% и Молдова – 58%.
Що се отнася до начина, по който правителствата се справят с критичната ситуация, данните показват, че в Япония, Великобритания и Босна и Херцеговина нивото на одобрение е ниско и варира от 33% до 36%. В Малайзия, Швейцария и Южна Корея подкрепата на действията на управляващите се е увеличила, а в Казахстан и България няма промяна от март и април.
Мнението в света е разделено на две по въпроса дали вирусът е под контрол. За 44% това е факт, но за 49% не е.
Почти пълно е единодушието в различните страни затова как пандемията е оказала негативно влияние върху икономиката и личните финанси. В 14 от държавите хората споделят, че доходите им са намалели. 88% от филипинците и 87% от жителите на Пакистан признават, че са изключително притеснени заради обедняването си в резултат на SARS-CoV-2.
47% от участвалите в анкетата не вярват, че животът ще се върне към нормалния си ритъм. Повече оптимисти са в Казахстан, България, Малайзия и Пакистан, докато японците, американците и англичаните са най-големите песимисти.
gallup-international.bg
- Българите продължават да изпитват страх от възможно заразяване с COVID-19
- „Галъп интернешънъл“: Хората по света се тревожат от заразата COVID-19 и от обедняване
- "Галъп Интернешънъл": Близо 1/3 от хората ще се ваксинират срещу COVID-19
- Галъп Интернешънъл отчита колебание у българите по въпроса за ваксините
Продукти свързани с НОВИНАТА
КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
Безплатна доставка за България!СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
Безплатна доставка за България!НОВИНАТА е свързана към
- Коронавирус COVID-19
- COVID-19, идентифициран вирус COVID-19, идентифициран вирус
- Антитялото AZD3152 се бори успешно с всички известни до момента варианти на SARS-CoV-2
- Нови 83 души са заразени с COVID-19, най-много положителни проби има в област Смолян
- Възможност за използване на L-лизин в терапията на болни с Covid-19
- Германия отменя всички мерки срещу COVID-19 до 20 март 2022 г.
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Кардиологът д-р Бойчо Бойчев и приносът му в битката с новия коронавирус
- Кога трябва да приключат мерките срещу COVID-19 в България?
- За какъв период от време човек, инфектиран с варианта Омикрон, може да разпространява вируса
Коментари към Галъп интернешънъл: Българите нямат усещането, че има контрол върху COVID-19