ДНК тестът „GETMap“ с потенциал да разкрива точното място в човешкото тяло, от което ракът започва развитието си
Научният метод може да се окаже много полезен както за бързото откриване на точното местонахождение на туморни образувания в тялото, така и за оценка успеваемостта на органна трансплантация и установяване на генетични увреждания при плода.
Когато една клетка умира в раково образувание, развиващ се ембрион или някъде другаде в човешкото тяло, частици от нейната ДНК попадат в кръвообращението. Нов тест, който може да открие източника на тази ДНК, ще улесни специалистите в откриването на ракови образувания в труднодостъпни, скрити места. С негова помощ ще е възможно проследяването на пациенти, претърпели трансплантация на орган, както и извършването на пренатални изследвания по време на бременност. За целта учените откриват начин, по който да анализират едновременно два вида отклонение в показателите, за да могат по неинвазивен път да определят мястото, от което се отделят фрагментите на ДНК, при това с почти стопроцентова прецизност.
Биомедицинският инженер Ивейн де Фламинк от университета „Cornell“ разказва още за научния експеримент: „Циркулиращите в кръвта ДНК парченца са като златна мина в областта на диагностиката. Така например, ДНК от тумор може да попадне в кръвообращението преди раковото заболяване да бъде открито чрез конвенционалните диагностични инструменти.“
„За съжаление, съществуващите ранни кръвни тестове, които са насочени именно към намирането на такива частици, са ограничени от факта, че всички клетки в нашата система до голяма степен притежават един и същи геном. Високата степен на резолюция на новия метод дава възможност да разберем откъде идват ДНК молекулите“, добавя Денис Ло, химичен патолог от китайския университет в Хонг Конг и автор на проучването, което е публикувано в списание „eLife“.
ДНК метилиране
Новият тест се нарича „GETMap“, което в превод означава генетично-епигенетичен мапинг/ графично изобразяване на тъканите. Той не само установява разлики в генетичните кодове, които могат да разкрият дали ДНК идва от трансплантиран орган или от ембрион, но и отчита наличие на така нареченото ДНК метилиране. То представлява процес, при който клетките добавят молекулни групи към определени ДНК секвенции, за да активират или деактивират гени. Метилирането показва първоначалното място/ тъкан, от което е започнало разпръсването на ДНК частиците.
Къде може да се приложи методът „GETMap“?
Изследователският екип прилага метода „GETMap“ върху бременни жени, пациенти с белодробна трансплантация и такива с установено раково заболяване. В кръвните проби от първата група доброволци учените успяват много по-лесно да разграничат клетъчна ДНК (с признаци на метилиране, характерни за плацентата) от майчината ДНК, отколкото с познатите до момента подходи.
Генетични увреждания в плода
Вирджиния Уин, акушер-гинеколог от Станфордския университет, която не участва в изследването, споделя: „Ако съумяваме да различим коя циркулираща ДНК е от плацентата и коя от майката, ще можем да откриваме навреме специфични генетични дефекти в плода.“
Трансплантация на органи
Екипът забелязва, че при пациентите с трансплантиран бял дроб по-голямата част от отделената ДНК е от кръвоносните съдове на присадения орган. Това откритие би помогнало по-лесно и точно да се проследи дали организмът ще го отхвърли или не.
Раково болни пациенти
Благодарение на „GETMap“ лекарите могат да установят къде точно се развива туморът и да спестят на болния многобройните скенерни изследвания на цялото тяло. Така те ще назначават конкретни тестове и тясно насочено лечение.
Според Денис Ло ДНК методът за навременно диагностициране и лечение на болести може да се използва при изследване не само на кръв. Амбициите на екипа са да проверят неговата приложимост при анализ на урина, гръбначно-мозъчна и други телесни течности.
- Терапия с технологията за генно редактиране Crispr-Cas9 блокира рядкото генетично заболяване ангиоедем
- ДНК тест успява да идентифицира близо 50 редки болести
- Съществува клас лекарства, който може да подобри неврологичната функция при пациенти с рядко генетично нарушение, твърдят експерти
- Нова форма за лечение на пациенти с болест на Александър преминава към изпитания върху хора
Продукти свързани с НОВИНАТА
ЯМАМОТО РИСЪРЧ ВИТАМИН B12 таблетки * 60
ТЪРСИ СЕ ИСТИНАТА ЗА РАКА - ПРОФ. ДАВИД ХАЯТ - ИЗТОК - ЗАПАД
ХРОНИКИ НА РАКА - ДЖОРДЖ ДЖОНСЪН - ИЗТОК - ЗАПАД
РАКЪТ: МИТОВЕ И РЕАЛНОСТ - ИВАН НЕУМИВАКИН - ЖАНУА 98
РАКЪТ МОЖЕ ДА БЪДЕ ИЗЛЕКУВАН - Отец Романо Заго от Ордена на францисканците минорити
ГАНОДЕРМА RG капсули * 30 DXN
НОВИНАТА е свързана към
- Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
- Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
- Лекува ли витамин В17 рак?
- Хирургично отстраняване на лимфни възли
- Извара и ленено масло – рецептата на д-р Будвиг срещу рака
- Известната в целия свят рецепта с лимон и сода против рак и още практически съвети
- Как гладът убива рака
- БЦЖ ваксина
- Билки и билкови рецепти при онкологични заболявания
- Палиативно лечение
Коментари към ДНК тестът „GETMap“ с потенциал да разкрива точното място в човешкото тяло, от което ракът започва развитието си