ЕЕА: 13% от смъртните случаи в Европа са резултат от замърсяването

Здравето на хората в Европа се влошава, а причина затова са мръсният въздух, шумовото замърсяване, въздействието, което оказват климатичните промени, излагането на опасни химикали. 13% от смъртните случаи на Стария континент са в резултат на ниското качество на околната среда.
Изводите са от доклада за основната оценка на здравето и околната среда на Европейската агенция за околна среда (EEA). Той е озаглавен „Здрава околна среда, здрав живот: как околната среда въздейства върху здравето и благосъстоянието в Европа“ и в него се посочва ясно, че заболеваемостта в европейските страни може да бъде обяснена в значителна степен със замърсяването на околната среда в резултат на човешката дейност. Околната среда е определещият за здравето и благосъстоянието на хората фактор. Върху нейното състояние влияние оказват социалните лишения, всички вредни за здравето практики и променящата се демография.
Основните изводи от доклада
- Замърсяването на въздуха е най-голямата екозаплаха за здравето. Над 400 000 са случаите на преждевременна смърт на година в ЕС зарази мръсния въздух. Шумовото замърсяване е причина за 12 000 смъртни случая, следват го климатичните промени и най-вече горещините.
- Има съществена разлика в степента на въздействие върху смъртността в държавите от Източна и Западна Европа. Най-висок процент от смъртните случаи, свързани с околната следа, има в Босна и Херцеговина – 27%, а най-нисък в Исландия и Норвегия – 9%.
- Социално слабите общности се борят с троен товар на бедност, околна среда с лошо качество и влошено здраве. По-бедните са изложени на по-високи нива на замърсяване и шум, а вече съществуващите здравословни проблеми увеличават рисковете от заболявания, свързани с околната среда.
- Хората са подложени постоянно на огромен брой рискове. Европейските градове са изключително уязвими от множество заплахи, а достъпът им до зелени и водни пространства е ограничен.
- Проучване изследва връзките между пандемията от COVID-19 и екологичния аспект. Смята се, че коронавирусът е с типология на „междувидово предаване“ и е преминал от животни към хора, което е непредвиден резултат от натиска, който увеличаващото се потребление оказва върху природните системи. Възможно е замърсяването на въздуха и бедността да имат връзка с по-високото ниво на смъртност, показват ранни резултати от въздействието на COVID-19 върху общностите.

Връзката между състоянието на околната среда и здравето на хората е факт и затова трябва да бъде ясно на всички, че когато се грижим за планетата Земя, ние спасяваме не само екосистеми, но и човешки живот и особено живота на най-уязвимите, убеден е Виргиниюс Синкявичюс, комисар по въпросите на околната среда. Според него Европейският съюз прилага този подход, а чрез новата стратегия за биологичното разнообразие и плана за действие на ЕС за кръгова икономика, държавите членки вървят към създаването на по-устойчива и по-здрава за хората Европа.
Да се подобри здравето на хората е по-важно от всеки друг път заради COVID-19, защото точно пандемията даде пример за сложните връзки между околната среда, социалните системи и здравето на хората.
Комисарят по здравеопазването и безопасността на храните Стела Кириакидис смята, че COVID-19 е поредното напомняне към всички, което трябва да ни накара да проумеем в дълбочина връзката между околната среда и здравето, но и да разберем, че начинът ни на живот, потреблението и производството ни са пагубни за климата и въздействат негативно на здравето ни. Стела Кириакидис определя инициативите като Европейския план за борба с рака и стратегията за здравословна храна „От фермата до трапезата“ като знак за сериозния ангажимент към здравето, поет от ЕС.
От своя страна директорът на ЕЕА констатира, че все пак са налице подобренията в околната среда и определя като важен момент фокусирането на европейската политика върху Зеления пакт за устойчиво бъдеще. В същото време Ханс Брюнинкс е убеден, че са нужни сериозни действия, за да бъдат защитени най-уязвимите в обществото. Важно е, защото много често бедността върви с живот в лоши условия, свързани с околната среда и влошеното здраве.
Как проблемите могат да бъдат решени
Освен констатации докладът съдържа и предложения за решаването на проблемите.
- Интегрираният подход към политиките за околната среда и общественото здраве е начин да бъдат преодолени екологичните рискове и да бъдат защитени най-уязвимите. Той ще даде възможност природата да бъде в помощ на хората и тяхното здраве.
- Здравата природа и ключ към по-добро обществено здраве. Зелените решения имат тройна полза – за здравето, за обществото и за околната среда. Качествени зелени и водни пространства в градовете помагат, защото създават места за почивка, спорт и социални контакти, а това е от огромна полза за бедните общности. Тези пространства охлаждат в горещините, понижават шумовото замърсяване и помагат за градското биологично разнообразие.
- Европейският зелен пакт е инициатива, която променя политиката на европейската политическа програма. Той прави възможна устойчива стратегия, която ще подобри здравето, качеството на живот на хората като в същото време е грижа и за природата.
Важният въпрос е дали както политиците, така и хората в Европа ще разберат колко е важно да работят заедно в името на собственото си здраве и бъдеще. И колко много зависи от всеки един от тях.
eea.europa.eu, novethic.fr.
-
Мръсният въздух причинява смъртта на близо 14 000 души в България годишно, алармират от „Въздух за здраве“
-
Разкриват механизма, по който мръсният въздух причинява рак на белия дроб
-
Мръсният въздух е причина за 6 милиона преждевременни раждания годишно в света
-
Мръсният въздух от трафика уврежда неродените деца
Продукти свързани с НОВИНАТА
ЛАНАФОРМ ПРЕЧИСТВАТЕЛ ЗА ВЪЗДУХ AIR PURIFIER
Безплатна доставка за България!НОВИНАТА е свързана към
- Формалдехидът е замърсителят на въздуха, който най-често причинява рак
- Какви са разликите между пречиствател и йонизатор за въздух
- Краткосрочното излагане на фини прахови частици може да предизвика сърдечен удар
- Опасни ли са за човешкото здраве изпаренията от газовата печка по време на готвене
- Високите нива на замърсяване на въздуха повишават риска от развитие на глаукома
- Мръсният въздух причинява смъртта на близо 14 000 души в България годишно, алармират от „Въздух за здраве“
- Аутизъм може да възникне заради мръсния въздух и стреса по време на бременността
- Излагането на мръсен въздух преди бременност влияе на теглото на детето
- Разкриват механизма, по който мръсният въздух причинява рак на белия дроб
- Климатичните промени могат да забавят раждането до 41 седмици
Коментари към ЕЕА: 13% от смъртните случаи в Европа са резултат от замърсяването