Жена с рядкото заболяване синдром на Брук успя да роди здраво дете

Лондончанката Хира Ахмад е първата жена, която ражда здраво бебе, независимо че страда от рядкото заболяване синдром на Брук. В света има по-малко от 50 души със синдрома, който се характеризира с крехки кости и почти невъзможно движение на ставите.
Историята Хира Ахмад
Хира Ахмад е на 28 години. Работи като застраховател в Градския съвет на Уондсуърт, квартал на Лондон. Страда от синдрома на Брук. Затова и докато расте, костите й се чупят постоянно и се налага почти на всеки три месеца да влиза в болница. Сега тя е в инвалидна количка.
Младата жена мечтае да има дете, въпреки сериозния си здравословен проблем. Първият лъч на надежда идва, когато лекар й съобщава, че може да забременее. Разбира се, с условието, че няма да е лесно.
Трудностите обаче не плашат Хира и тя в крайна сметка вижда мечтата си реализирана на 29 януари 2022 г., когато се ражда дъщеря й Дуа.
Хира Ахмад споделя, че е изпитала истинско щастие, когато специалистите казват, че детето й ще се роди напълно здраво.
По време на бременността си младата жена се нуждае от специализирано лечение. Тя е под постоянното наблюдение на проф. Асма Халил и нейният екип в лондонската Университетска болница „Сейнт Джордж“.
Всеки месец лекарите вливат кръв и желязо и извършват тестове на плода, за да проверят дали бъдещото дете ще има същото заболяване на костите като майка си.
Хира Ахмад споделя, че най-голямото вълнение през целия си живот е изпитала в мига, когато проф. Халил й съобщава, че ще роди здраво бебе.
Преди самото раждане лекарите извършват симулация, за да може Хира да се справи и да се избегнат наранявания и фрактури. Заради сколиоза младата жена е претърпяла и операция, при която е използван метален прът за изправяне на гръбнака й като целта е да се облекчи натискът върху сърцето й. Именно това налага раждането да стане чрез цезарово сечение и под обща анестезия.
Раждането започва, когато Хира е в 36-тата седмица. Бебето се ражда без усложнения и напълно здраво.
Младата майка признава, че е изпитвала страхове, защото е дребна и е в инвалидна количка. Споделя още колко е благодарна на лекарите, които са я уверили, че през цялото време ще бъдат до нея и ще я подкрепят. „Ще ви преведем през целия процес, казаха те. И наистина обясниха подробно всичко. Раждането беше успешно, а принос за това имахме и аз, и всички лекари, защото общите ни усилия направиха възможно мечтата ми да стане реалност“, казва Хира.
Тя не крие обаче и колко често е чувала как е невъзможно да има дете или са я питали защо си го причинява. Фактът, че семейството се готви да отбележи първия рожден ден на Дуа, е най-смисленият отговор на подобни въпроси.
>>>Присил Дебора – французойката с бионична ръка, която научи всичко за щастието да живееш
Хира споделя, че е решила да говори сега, защото осъзнава колко е важно да сподели своята история, която да се превърне във вдъхновение за други жени с физически увреждания. Да им покаже, че трудностите могат да бъдат преодолени, а мечтите постигнати.
„Хората ще се съмняват във вас, ще ви казват, че не може да имате бебе, че ще е трудно. Затова искам да ви кажа, че не трябва да губите надежда. Искам малкото ми момиченце да обясни след време на всички, че майка й е със синдрома на Брук, на инвалидна количка е. Работи по осем часа на ден и въпреки че има чупливи кости успя да ме рои по възможно най-безопасния начин“, казва Хира, която се надява да бъде вдъхновение за собствената си дъщеря.
Проф. Асма Халил
"Историята на Хира е изключително вдъхновяваща. Целият екип, участвал в лечението й е доволен от фантастичния резултат“, казва проф. Асма Халил, специалстка по акушерство и майчино – фетална медицина в Университетската болница „Сейнт Джордж“. Има и магистърска степен по епидемиология от Лондонското училище по хигиена и тропическа медицина.
Проф. Халил е автор на повече от 300 статии и е носител на множество награди за научни изследвания. Редактор е на списанието за ултразвука в акушерството и гинекологията. Създател е на Центъра за изследвания и клинични постижения в Университетската болница „Сейнт Джордж“.
НОВИНАТА е свързана към
- Откриха лекарство за рядко заболяване с помощта на изкуствен интелект
- Живот с редки болести – с какво се сблъскват хората и защо трябва да се подобрят здравните услуги
- ЕМА разреши първия медикамент за лечение на рядко генетично заболяване на нервната система
- Известни личности, които страдат от редки заболявания
- FDA одобри медикамент за пулмонална артериална хипертония
- Протестът на Асоциация пулмонална хипертония доведе до бърз резултат
- 400 хиляди души в България страдат от редки заболявания
- Разработиха перорален медикамент за пациенти с наследствен ангиоедем
- Селин Дион е категорична: Дори да пълзя, ще се върна на сцената
- Националният център по обществено здраве и анализи ще създаде три нови регистъра
Коментари към Жена с рядкото заболяване синдром на Брук успя да роди здраво дете