Ако вирусът на маймунската шарка мутира, може да се появи аналог на изчезналата вариола
Ако вирусът на маймунската шарка мутира, е възможно изчезналата вследствие на масовата имунизация едра шарка да се появи отново. Мнението е на руският имунолог и специалист по особено опасни инфекции д-р Владислав Жемчугов.
Маймунската шарка
Над 6000 са потвърдените случаи на маймунска шарка в света, показват данните на Световната здравна организация. Увеличаващият се брой на заразените буди тревога. От СЗО съобщават, че на 18 юли 2022-а свикват спешния комитет.
Генералният директор на СЗО призова държавите да засилят епидемиологичното наблюдение чрез разширяване на тестването, за да бъде ограничено разпространението на болестта.
Продължителното разпространение на маймунската шарка предполага, че вирусът се налага и може да обхване деца, хора с отслабен имунитет и бременни жени, тоест представители на особено уязвимите и рискови групи, коментира д-р Тедрос Гебрейесус.
На 6 юли 2022-а Розамунд Луис, която е ръководител на Секретариата на СЗО за едрата шарка, съобщи за нови случаи на заразени с маймунска шарка деца.
Според руския имунолог д-р Владислав Жемчугов е възможно мутация на вируса на маймунската шарка да доведе до появата на едра шарка.
„В природата няма носители на едрата шарка, единствено хората са такива и когато бяха ваксинирани масово, то всичко приключи през 80-те години на миналия век. В същото време обаче колективният имунитет в света намалява, което крие реална опасност вирусът на маймунската да мутира в едра шарка" заявява специалистът по особено опасни инфекции.
Когато населението има слаба защита, е напълно възможно и избухването на пандемия. Затова в последните седмици научната общност и експертите обсъждат активно дали трябва да бъде възобновена ваксинацията срещу едра шарка.
Завръщащите се инфекции
Независимо от факта, че част от опасните инфекции в света са победени благодарение на ваксините, те могат да се върнат отново и да застрашат човечеството, казва д-р Жемчугов.
Една от причините е, че някои от победените вируси продължават да съществуват в природата, например във вечните ледове. „Така се случи с патогените на антракса, който е бил запазен идеално стотици години, а се върна, когато топлината размрази гробовете на мъртвите елени (през 2016 г. в Ямало-Ненецки автономен окръг дете умира от антракс, повече от 20 души са заразени с инфекцията и има масова смърт на елени). Същото се случи и с проказата. Става дума за бавно действащ микроб, който е близък родственик на туберкулозния бацил“, пояснява руският имунолог и уточнява, че инкубационният период на туберкулозата е 20 години.
Според д-р Жемчугов климатичните промени играят роля в разпространението на вирусите. Затоплянето променя местообитанията и на насекомите, и на микроорганизмите. Затова и в различни райони на планетата могат да се появят инфекции, които не са характерни за тях.
„Например в района на Москва се появи енцефалит, пренасян от кърлежи. През 2022-а насекоми донесоха петнистата треска, а през 2021 г. имаше западнонилска треска. И всичко това заради пристигналите от юг кърлежи и комари“, обяснява имунологът и подчертава, че науката познава само 10% от микробите, които живеят на Земята. Много е трудно да се предвиди до какво може да доведе контакт между човек и непознат или мутирал микроорганизъм.
Завръщащите се инфекции са факт. Ако в природата има огнище на болести, не е възможно то да бъде премахнато напълно, затова и се връща, казва още д-р Владислав Жемчугов.
НОВИНАТА е свързана към
- Маймунска шарка
- Лекарството Tecovirimat може да се използва в борбата с вируса на маймунската шарка
- Извънредно положение заради маймунската шарка в Африка
- Във Великобритания регистрираха случай на маймунска шарка
- Маймунската шарка се контролира и не е нов COVID-19
- Седем африкански страни призовават за справедлив достъп до ваксини срещу маймунската шарка
- България е поредната страна, в която са регистрирани случаи на маймунска шарка
- Разказ от първо лице: Какво е да се заразиш с маймунска шарка
- Вирусът на маймунската шарка мутира повече от очакванато – близо 50 варианта са установени през 2022 г.
- Маймунска шарка: Какво трябва да знаят хомосексуалните и бисексуалните мъже
Коментари към Ако вирусът на маймунската шарка мутира, може да се появи аналог на изчезналата вариола