Защо продължителността на живота във Великобритания нараства твърде бавно
Темповете, с които животът не само във Великобритания бе започнал да се удължава, се забавиха осезаемо още преди 2016 г. Очакванията са COVID-19 да продължи да стопява добавените години, твърдят учени от университета в Ню Касъл.
За периода, последвал финансовата криза от 2011 г., авторите на изследването отчитат много лошо представяне на страната по почти всички показатели, в сравнение с останалите 28 страни членки на ЕС.
Продължителността на живота, изчислена при раждане и след това на 65-годишна възраст, във Великобритания бързо се увеличава през 2008 г., но след 2011 г. тя започва да намалява. Подобна тенденция се наблюдава и в страни като Германия, Португалия и Франция.
Годините, в които хората са в добро здравословно състояние, наричани "Healthy Life Years" ("Години на здравословен живот"), също стават по-малко, докато в повечето 28 страни от ЕС се случва точно обратното. Великобритания изживява период на превес на нездравословния начин на живот както сред мъжете, така и сред жените.
Причини за по-кратката продължителност на живота на британците
Екипът, ръководен от д-р Клер Уелш от университета в Ню Касъл, намира обяснение за феномена в съкратените разходи на държавата за здравеопазване и социална политика и увеличения брой смъртни случаи в резултат на сезонния грип. Учените не пропускат да вземат под внимание и някои други не по-малко важни фактори като все по-честите резки температурни промени, нарасналия дял на възрастните хора, които са по-податливи на болести, и скока в смъртността сред населението в трудоспособна възраст.
Д-р Уелш разкрива: „Предвид факта, че в други страни от ЕС продължителността на живота се е увеличила, то едва ли негативната тенденция във Великобритания се дължи на естествен процес в световен мащаб. Според нас здравната и социалната системи в страната са били в затруднение още преди избухването на пандемията.“
Продължителност на живота в страните от ЕС
През 2008 г. продължителността на живота, изчислена при раждане, е била най-висока сред французойките (84,8 г.) и шведските мъже (79,2 г.). Страните с най-ниска продължителност на живота са били Литва и България (65,9 г. за мъжете и 77 г. за жените).
През 2016 г. най-високата продължителност на живота е отчетена в Италия (81,0 г.) и при жените в Испания (86,3 г.). Отново на дъното на класацията са Литва и България, съответно 69,1 г. за мъжете и 78,5 г. за жените.
Забавяне темповете на удължаване на живота във Великобритания
През 2008 г. продължителността на живота на жените в страната е била 81,8 г., или на 17-о място, а за мъжете – 77,7 г., или на 10-о място. До 2016 г. англичаните запазват същите места, като при мъжете продължителността достига едва 79,4 г., а при жените – 83 г. Специалистите забелязват, че най-бавни са темповете около 2011 г.
Изчислената продължителност на живота на 65-годишна възраст също нараства твърде бавно около 2011 г. През 2008 г. най-високата продължителност при мъжете, изчислена на 65-годишна възраст, е била 17,6 години, а при жените – 20,2 години. През 2016 г. и при двата пола се наблюдава съвсем слабо нарастване – 18,8 години при мъжете и 21,1 години при жените.
Други скорошни проучвания от експерти от университета в Ню Касъл, базирани на първа и втора част от мащабните изследвания върху когнитивните функции и стареенето, сочат, че все повече се увеличава разминаването между продължителността на живота без увреждания и тежки заболявания сред възрастните хора за периода 1991 г. – 2011 г. Учените прогнозират, че COVID-19 ще направи разликите още по-големи.
newswise.com/articles/uk-life-expectancy-declining-after-financial-crisis
Снимка: pixabay.com
Продукти свързани с НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- Европейски съюз
- Европейски център за превенция и контрол на заболяванията
- Българите са с най-ниската продължителност на живота и в ЕС, и на Балканите
- Здравеопазването в България поглъща много пари, но няма ефект
- Променят наредбата за реда за регистриране и съобщаване на заразните болести
- МС предложи на НС да ратифицира със закон споразумението за заем между ЕС и България
- Пет страни от Европа предлагат забрана на PFAS или вечните химикали
- ЕКП: Жените в ЕС продължават да получават по-ниско заплащане от мъжете
- ЕК създава HERA - ново ведомство с бюджет от 6 милиарда евро за борба с бъдещи здравни кризи и пандемии
- За Съда в Страсбург и решението му, че задължителната ваксинация е нужна във всяко демократично общество
Коментари към Защо продължителността на живота във Великобритания нараства твърде бавно