Изследване на „Тренд“ показва, че според 86 % от българите държавата трябва да отделя повече пари за здравеопазването
Изследователският център „Тренд“ прави от 12 до 19 август 2020-а изследване, чиято задача е да покаже нагласата към здравната система. Проучването е поръчано от Лекарския и Фармацевтичния съюзи и от Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България. На въпросите на Центъра отговарят 1005 българи.
Като най-сериозен проблем хората определят лошия контрол в системата. На въпроса дали посоката на развитие на здравеопазването е положителна или отрицателна 63% са за негативната, а 23 % за положителната. Интересното е, че по време на изследване по същата тема през октомври 2019 г. 70 % от българите са недоволни, а това е знак, че независимо от кризата COVID-19 броят на хората, които виждат повече негативи е намалял. В същото време се е повишил процентът на хората, даващи положителна оценка – от 13 % през 2019-а на 23 % сега.
52% са убедени, че здравната ни система се е справила с предизвикателството на пандемията от COVID-19, а 26 % смятат, че не е успяла.
На въпроса дали след COVID-19 повече или по-малко вярват в българската здравна система 40 % от участниците в проучването отговарят по категоричен начин, че доверието им се е повишило. За 32 %, обаче то е намаляло.
48 % от анкетираните са категорични, че България не е подготвена да посрещне адекватно кризи подобни на COVID-19. 30 % обаче смятат, че е готова.
За 73 % нуждата от допълнителни инвестиции в здравеопазването е належаща, докато за 12 на сто от тях това не е необходимо.
Проблемите в системата
Кои са проблемите пред системата така, както ги виждат включилите се в проучването.
На първо място те поставят високите цени при доплащането на медицинските услуги (52 %). За 42 % липсата на медицински кадри е не по-малко притеснително, същият процент българи са на мнение, че ниското качество на лечението у нас е най-сериозният проблем.
Лошото състояние на голяма част от здравните заведения е проблем за 39 %. Почти толкова определят като най-сериозно предизвикателство високото доплащане за лекарствата.
20 % от анкетираните смятат за такова лошото отношение към пациентите, за 12 % това е трудният достъп до съвременни медикаменти, а за 8 % достъпът до лекари. За 24 % проблемът е в лошо платения и немотивиран да работи медицински персонал.
Отговорите показват ясно едни от най-големите пробойни в системата, които провокират постоянни дискусии от десетилетие и които бяха в основата на протестите на медицинските сестри, които продължават.
Лошият контрол е в основата на проблемите в общественото здравеопазване, смятат 47 % от отговорилите на въпросите на „Тренд“, за 23 % това е недостатъчното финансиране, а 19 % недостатъчно добрата нормативна база.
Как проблемите могат да бъдат решени
Според мнението на хората, участвали в проучването, за решаването на проблемите са необходими:
- повече средства в системата
- по-високи заплати на работещите в нея
- модернизацията на базата
- премахването на търговския принцип
- по-добър достъп на хората до медицински услуги
- по-ниски цени на услугите и на лекарствата
- за 4% от българите проблемите биха могли да се решат ако държавата поеме изцяло финансирането на здравеопазването
- наличието на повече лекари и медицински сестри
- цялостна реформа в системата
- борба с корупцията
Зад тезата, че парите в здравеопазването трябва да бъдат харчени по-ефективно заставата 96% от анкетираните. Толкова са били и през октомври 2019-а. Същият процент от хора настоява за повече инвестиции и модернизация на лечебните заведения и за осигуряването на повече лекари специалисти.
54 % са категорични, че българските пациенти няма добър достъп до съвременните медикаменти, а 25 % са на обратното мнение. По отношение на модерните терапии и достъпа до тях 60 % са убедени, че няма такъв, а 20 %, че има.
Най-много са онези, които защитават тезата, че повече пари трябва да бъдат отделяни за материалната база (41 %),
39 % смятат, че трябва да е за нова апаратура и за заплащане на лекарствата от държавата, а 29 % - за по-високи заплати в сектора.
22 % искат повече средства за иновативни лечения, а 19 % за по-добра профилактика.
Според 74 % от хората тези допълнителни средства, които трябва да влязат в системата, могат да дойдат от акцизите върху алкохола и цигарите. За 11 % решението е в повишаването на здравните осигуровки, а за 18 % в допълнително здравно осигуряване.
rctrend.bg, pixabay.com
Продукти свързани с НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- Все повече медицински сестри в Англия напускат заради ниско заплащане
- 100-годишни болници във Великобритания пред срутване, докато чакат финансиране
- Д-р Здравко Златев: Най-големият проблем на здравеопазването в България е липсата на специалисти
- Казусът „Пирогов“ като огледало за сгромолясващото се здравеопазване
- Спешна помощ в САЩ: Защо лекарите в спешните отделения са все по-малко
- Имате ли доверие на вашия личен лекар?
- Проф. д-р Красимир Иванов: Парите за лечение в чужбина трябва да се инвестират в български болници
- Д-р Владимир Калайджиев - създателят на ХЕИ
- Старобългарско здравеопазване до 1860 година
- Нов закон ще задължи болничните заведения във Великобритания да таксуват чуждестранните пациенти
Коментари към Изследване на „Тренд“ показва, че според 86 % от българите държавата трябва да отделя повече пари за здравеопазването