Имаме ли нужда от четвърта бустерна доза срещу COVID-19
Ако наскоро сте си поставили бустерна доза от ваксината срещу коронавирус, вероятно няма да имате нужда от следваща в продължение на месеци, и дори години, сочат наскоро проведени изследвания. Според едно от тях три дози от иРНК ваксината на „Pfizer-BioNTech“ или „Moderna“ са достатъчни да се изградят антитела, които предпазват не само от фатален край и тежко протичане, но и от новите варианти.
Джон Уери, директор на Института по имунология към Университета на Пенсилвания, разкрива, че „учените наблюдават отслабващ ефект от ваксините с всяка следваща поставена доза“. Ако резултатите се потвърдят, то най-вероятно четвъртата игла би била ненужна, особено с цел предпазване от смърт или усложнения на човек в добро здравословно състояние.
Т-клетките след ваксинация или преболедуване имат дългосрочна памет
Поне четири проучвания сочат, че имунната система, с помощта на изградените специални Т-клетки след ваксинация или преболедуване, има потенциала да запомни и атакува вируса месеци, и дори години, наред.
Експерти припомнят, че хората, заразени с коронавируса SARS през далечната 2003 г., са носители на Т-клетки, които 17 години по-късно все още разпознават и преборват патогена. Те не изключват подобно явление да се наблюдава и по отношение на COVID-19.
Събирането на научни доказателства продължава, тъй като според д-р Антъни Фаучи информацията относно ефективността от допълнителна доза е непълна и има нужда от изясняване.
През декември 2021 г. главният медицински съветник на САЩ съобщи, че „предстои да се изчисли колко дълго трае защитата след поставянето на трета доза от иРНК ваксина. Ако тя е много по-висока от тази при хората с две дози, може би поставяне на четвърта няма да е необходимо, при това за дълъг период от време.“
Учените обаче предупреждават, че тя е препоръчителна за най-уязвимите групи – гражданите в напреднала възраст и тези с компрометирана имунна система. Швеция и Израел са сред първите страни, които предложиха четвърта доза за най-застрашените.
Кой може да се възползва от четвърта доза и кой не се нуждае от нея?
По предварителни данни на израелски изследователи, публикувани на 17.02.2022 г., повечето хора няма да се нуждаят от четвърта игла, тъй като тя осигурява доста по-слаба допълнителна защита.
Д-р Джили Регев-Йочей, специалист по инфекциозни болести, споделя: „Нито трета, нито четвърта доза може да спре заразяването, в дългосрочен план. Което, разбира се, съвсем не означава, че бустерната ваксина е безсмислена. За възрастните хора и тези, чието здравословно състояние е влошено, тя може да се окаже по-скоро полезна. Резултатите от направени предварителни изследвания доказват, че тя предпазва срещу тежко протичане.“
Ефект от четвъртата бустерна доза върху имунната система
В своето ново проучване д-р Регев-Йочей и екипът й ваксинират 300 здравни работници с четвърта доза от ваксината на „Pfizer“ или „Moderna“. Целта е да се проследи дали сред тях ще има по-малко заразени в сравнение с контролната група от други 400 техни колеги с три поставени дози.
Освен това експертите измерват нивата на антитела преди и след ваксинацията. Оказва се, че макар допълнителната доза да увеличава техния брой до този непосредствено след поставянето на третата, антителата все пак не осигуряват силна защита срещу инфекция. Изразен в цифри, рискът намалява с между 10% и 30%. През 30-дневния период на проследяване близо 20% от участниците с четвърта доза се заразяват с Омикрон, а в контролната група делът им е 25%. Учените смятат, че четирикратната ваксинация не води до активиране на Т-клетките, от които зависи лекото протичане на болестта.
Предпазва ли четвъртата доза от тежко протичане на COVID-19?
Въпреки данните за ниската ефективност на четвъртата доза, ваксините все пак се оказват най-сигурното средство за спасяване на човешкия живот.
Изследване, публикувано през настоящия месец, разкрива, че три дози постигат 90% защита срещу хоспитализация в случай на заразяване с Омикрон, която трае 2 месеца, считано от поставянето на последната. За съжаление, тя пада до 80% след 4 месеца, сочи друго проучване, публикувано в списание „Morbidity and Mortality Weekly Report“.
Сара Тартоф, епидемиолог от „Kaiser Permanente“ в Пасадена, Калифорния, е сред малкото разтревожени от слабата ефективност учени. „Да, защитата остава много висока срещу усложнения, но не и срещу заразяване. В случая с Омикрон обаче четвъртата доза не води до трайно намаляване дори на риска от тежко протичане. За гражданите под 65-годишна възраст, заплахата не е сериозна, защото при тях по принцип вероятността да стигнат до болница е по-малка. За останалите, които попадат в някоя от рисковите групи, спадът в ефективността може да бъде много опасен“, допълва тя.
Заключението на експертите е, че допълнителна бустерна доза би била необходима на хората над 65 години, тези със съпътстващи заболявания или със силно отслабена имунна система.
- Studies show many people may not need a fourth COVID-19 booster for several months, or even years: https://www.businessinsider.com/studies-covid-19-booster-may-not-be-needed-for-years-2022-2
- Who might benefit from a 4th shot — and who might not: https://www.npr.org/sections/goatsandsoda/2022/02/22/1029057935/who-might-benefit-from-a-4th-shot-and-who-might-not
НОВИНАТА е свързана към
- Министър Кацаров с призив за ваксинация срещу COVID-19
- Да се допускат ли до учебните заведения деца без ваксини
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Д-р Дрю Вайсман: иРНК технологията се използва не само във ваксини срещу COVID-19, но и срещу рак
- Експертите препоръчват хората с рак да си поставят трета доза иРНК ваксина срещу COVID-19
- Имаме ли нужда от бустерна доза срещу COVID-19 и кои са определящите фактори
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Генерал Джером Адамс очаква ваксина срещу COVID-19 до края на годината
- Д-р Фаучи: трета доза от иРНК ваксините ще осигури пълна защита срещу коронавируса
- Бил Гейтс: COVID-19 ще се превърне в сезонен грип след варианта Омикрон
Коментари към Имаме ли нужда от четвърта бустерна доза срещу COVID-19