Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Имаме ли нужда от четвърта бустерна доза срещу COVID-19

Имаме ли нужда от четвърта бустерна доза срещу COVID-19

от 24 фев 2022г.
Редактор: Даниела Пройчева
Имаме ли нужда от четвърта бустерна доза срещу COVID-19 - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Ако наскоро сте си поставили бустерна доза от ваксината срещу коронавирус, вероятно няма да имате нужда от следваща в продължение на месеци, и дори години, сочат наскоро проведени изследвания. Според едно от тях три дози от иРНК ваксината на „Pfizer-BioNTech“ или „Moderna“ са достатъчни да се изградят антитела, които предпазват не само от фатален край и тежко протичане, но и от новите варианти.

Джон Уери, директор на Института по имунология към Университета на Пенсилвания, разкрива, че „учените наблюдават отслабващ ефект от ваксините с всяка следваща поставена доза“. Ако резултатите се потвърдят, то най-вероятно четвъртата игла би била ненужна, особено с цел предпазване от смърт или усложнения на човек в добро здравословно състояние.

Т-клетките след ваксинация или преболедуване имат дългосрочна памет

Поне четири проучвания сочат, че имунната система, с помощта на изградените специални Т-клетки след ваксинация или преболедуване, има потенциала да запомни и атакува вируса месеци, и дори години, наред.

Експерти припомнят, че хората, заразени с коронавируса SARS през далечната 2003 г., са носители на Т-клетки, които 17 години по-късно все още разпознават и преборват патогена. Те не изключват подобно явление да се наблюдава и по отношение на COVID-19.

Събирането на научни доказателства продължава, тъй като според д-р Антъни Фаучи информацията относно ефективността от допълнителна доза е непълна и има нужда от изясняване.

През декември 2021 г. главният медицински съветник на САЩ съобщи, че „предстои да се изчисли колко дълго трае защитата след поставянето на трета доза от иРНК ваксина. Ако тя е много по-висока от тази при хората с две дози, може би поставяне на четвърта няма да е необходимо, при това за дълъг период от време.“

Учените обаче предупреждават, че тя е препоръчителна за най-уязвимите групи – гражданите в напреднала възраст и тези с компрометирана имунна система. Швеция и Израел са сред първите страни, които предложиха четвърта доза за най-застрашените.

пъзел ваксина

Кой може да се възползва от четвърта доза и кой не се нуждае от нея?

По предварителни данни на израелски изследователи, публикувани на 17.02.2022 г., повечето хора няма да се нуждаят от четвърта игла, тъй като тя осигурява доста по-слаба допълнителна защита.

Д-р Джили Регев-Йочей, специалист по инфекциозни болести, споделя: „Нито трета, нито четвърта доза може да спре заразяването, в дългосрочен план. Което, разбира се, съвсем не означава, че бустерната ваксина е безсмислена. За възрастните хора и тези, чието здравословно състояние е влошено, тя може да се окаже по-скоро полезна. Резултатите от направени предварителни изследвания доказват, че тя предпазва срещу тежко протичане.“

Ефект от четвъртата бустерна доза върху имунната система

В своето ново проучване д-р Регев-Йочей и екипът й ваксинират 300 здравни работници с четвърта доза от ваксината на „Pfizer“ или „Moderna“. Целта е да се проследи дали сред тях ще има по-малко заразени в сравнение с контролната група от други 400 техни колеги с три поставени дози.

Освен това експертите измерват нивата на антитела преди и след ваксинацията. Оказва се, че макар допълнителната доза да увеличава техния брой до този непосредствено след поставянето на третата, антителата все пак не осигуряват силна защита срещу инфекция. Изразен в цифри, рискът намалява с между 10% и 30%. През 30-дневния период на проследяване близо 20% от участниците с четвърта доза се заразяват с Омикрон, а в контролната група делът им е 25%. Учените смятат, че четирикратната ваксинация не води до активиране на Т-клетките, от които зависи лекото протичане на болестта.

Предпазва ли четвъртата доза от тежко протичане на COVID-19?

Въпреки данните за ниската ефективност на четвъртата доза, ваксините все пак се оказват най-сигурното средство за спасяване на човешкия живот.

Изследване, публикувано през настоящия месец, разкрива, че три дози постигат 90% защита срещу хоспитализация в случай на заразяване с Омикрон, която трае 2 месеца, считано от поставянето на последната. За съжаление, тя пада до 80% след 4 месеца, сочи друго проучване, публикувано в списание „Morbidity and Mortality Weekly Report“.

Сара Тартоф, епидемиолог от „Kaiser Permanente“ в Пасадена, Калифорния, е сред малкото разтревожени от слабата ефективност учени. „Да, защитата остава много висока срещу усложнения, но не и срещу заразяване. В случая с Омикрон обаче четвъртата доза не води до трайно намаляване дори на риска от тежко протичане. За гражданите под 65-годишна възраст, заплахата не е сериозна, защото при тях по принцип вероятността да стигнат до болница е по-малка. За останалите, които попадат в някоя от рисковите групи, спадът в ефективността може да бъде много опасен“, допълва тя.

Заключението на експертите е, че допълнителна бустерна доза би била необходима на хората над 65 години, тези със съпътстващи заболявания или със силно отслабена имунна система. 

Източник:
  • Studies show many people may not need a fourth COVID-19 booster for several months, or even years: https://www.businessinsider.com/studies-covid-19-booster-may-not-be-needed-for-years-2022-2
  • Who might benefit from a 4th shot — and who might not: https://www.npr.org/sections/goatsandsoda/2022/02/22/1029057935/who-might-benefit-from-a-4th-shot-and-who-might-not
Още по темата:
  • Установиха значителни разлики в смъртността между ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и Moderna Установиха значителни разлики в смъртността между ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и Moderna
  • Гръцки съд обезщети мъж, пострадал след ваксинация срещу COVID-19 Гръцки съд обезщети мъж, пострадал след ваксинация срещу COVID-19
  • След 2-годишно разследване: Ясни са последствията и научените уроци от пандемията от COVID-19 След 2-годишно разследване: Ясни са последствията и научените уроци от пандемията от COVID-19
  • За ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и сделката с Европейската комисия За ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и сделката с Европейската комисия
5.0/5 1 оценка

Коментари към Имаме ли нужда от четвърта бустерна доза срещу COVID-19

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Имаме ли нужда от четвърта бустерна доза срещу COVID-19
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 18:35
    Коментирайте "Имаме ли нужда от четвърта бустерна доза срещу COVID-19"

НОВИНАТА е свързана към

  • Установиха значителни разлики в смъртността между ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и Moderna
  • Гръцки съд обезщети мъж, пострадал след ваксинация срещу COVID-19
  • По-силен имунен отговор от ваксини, поставени на една и съща ръка
  • След 2-годишно разследване: Ясни са последствията и научените уроци от пандемията от COVID-19
  • За ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и сделката с Европейската комисия
  • Австрия въвежда пълна блокада и задължителна ваксинация срещу COVID-19
  • Множество варианти на COVID-19, наречени Scrabble, могат да предизвикат сериозно нарастване на случаите
  • Четири фактора, които увеличават риска от заразяване с коронавирус при ваксинирани хора
  • Първо дело срещу ваксината против COVID-19 на BioNTech в Германия
  • 5 важни въпроса за ваксините срещу COVID-19 и коронавирусните тестове
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Международен форум "Заедно срещу сколиозата" - 7 юни, 2025 година - София

преди 20 дни, 4 часа и 58 мин.

Защо отслабваме, когато имаме висока кръвна захар и диабет?

преди 110 дни, 2 часа и 32 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 6 часа и 39 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 21 часа и 39 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 21 часа и 51 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 21 часа и 58 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival