Касата иска да въведе лимит на ражданията, онкомедикаментите и интензивните грижи

Българският лекарски съюз предупреждава, че НЗОК въвежда лимити за ражданията, медикаментите за онкоболни и интензивните грижи. От организацията отказват да подпишат Анекса към Националния рамков договор, където са посочени именно тези суми, пише Дарик.
ОТ БЛК поясняват, че в новите допълнителни споразумения към договорите на здравните заведения има понятия, които се тълкуват като въвеждане на лимит на дейности и то в т.нар. Приложение 1. Именно там са разпределени ражданията, интензивните грижи за новородените, онкоболни и хемодиализа.
„Досега не е имало понятие индикативна стойност, което всъщност означава прогнозно, наблюдавано“, отбеляза председателя на БЛС д-р Венцислав Грозев.
Той обясни, че ако индикативните стойности се отнасят до медицинските изделия и лекарствените продукти, нещата са стиковани до известна степен. Най-големият преразход на Касата към Закона за бюджета в това отношение е именно в лекарствената политика.
„Въвеждането на термина не означава въвеждане на лимити за болниците, нито пък за ражданията“, категорично заяви подуправителят на НЗОК д-р Димитър Петров. Той поясни, че никой не може да даде лимит на ражданията, които според последни данни спадат с близо 8%. Промяната се прилага спрямо някои дейности в Приложение 1, сред които е химиотерапията, където средствата значително са се увеличили. За миналата година парите са се повишили от 30 милиона на 34 милиона лева.
Според Петров съществуват съмнения за злоупотреба, където именно химиотерапията е основен проблем. Данните сочат, че при обема дейност, броят, приема и извършените дейности особена разлика и завишение няма. Разминаване е установено от лекарствата и техните цени, които касата ще трябва да заплати. Д-р Петров обяснява, че увеличаването на дейността в онкологията, заплащането за пътеки и процеси от страна на касата води след себе си допълнителни средства като отчетени дейности. Примерно процедури за 1 милион лева води след себе си следват медикаменти за 4 милиона лева.
По думите му се назначават скъпи терапии, медикаменти и количества, като една част от тях се изхвърлят. Става дума за едно по-добро планиране на медикаментите, защото голяма част от лекарствата се дозират на килограм тегло, което е и причината да остават. Според д-р Петров никой не взима от медикаментите за дейност.
Подуправителят на НЗОК поясни, че понятието индикативна стойност означава дейности, който се наблюдават и при които има тенденция към надвишаване, касата посочва в правилата, че уведомява изпълнителите за надвишаване на стойностите, което всъщност не означава, че тези дейности няма да бъдат заплатени.
По статията работи: Велина Неделчева
Снимка: Freepik
НОВИНАТА е свързана към
- Безплатни лекарства за децата до 7 години от 1 юли 2025 г.
- Прегледите при личните лекари може да станат платени от 1 април
- Здравната каса ще продължи да плаща по 2 лв. на аптеките
- Здравноосигурените могат да видят своето здравно досие с ПИК от НАП
- Решено е: Няма да намаляват цените на клиничните пътеки
- Регистрационната система става задължителна за заплащане на лечебните заведения от НЗОК
- Приключи проверката на здравната каса в болница "Света Екатерина"
- НЗОК улеснява пациенти с диабет с нови промени
- Касата не е отказала фактуриране на извършена дейност
- Парите за здраве през 2020-а са 4 милиарда и 744 милиона лева
Коментари към Касата иска да въведе лимит на ражданията, онкомедикаментите и интензивните грижи