МЗ предлага нов начин за определяне цените на лекарствата, които Касата плаща

Здравното министерство предлага промени в Наредбата 34 от 2005 г., която регламентира реда, по който от държавния бюджет се заплаща лечението на заболявания, извън задължителното осигуряване. Проектът може да бъде коментиран и допълван до 23 юли 2020 г.
Предложението на МЗ е максималната цена на лекарствата, които Касата плаща и които са част от Позитивния лекарствен списък, да се определя в левове въз основа на най-ниската стойност, изчислена според цената, по която се плаща същото лекарство в Испания, Италия, Румъния, Словакия, Франция и още пет държави.
Промяната цели да бъде преодоляно затруднението при купуването на лекарствените продукти за инфекциозните заболявания, за които липсва алтернатива да бъдат лекувани с други медикаменти.
В мотивите за исканите промени е записано, че в световен мащаб са увеличени цените на суровините за лекарства и това е пряк резултат от пандемията от COVID-19.
Промените трябва да бъдат направени и заради сериозните проблеми при осигуряването, провокирани от това как се определя максималната стойност на лекарственото вещество според международното непатентно наименование, но и заради задължението да се вземе предвид стойността от предходно договаряне. Именно този аспект затруднява притежаващите разрешение за употреба да участват в договарянето по Закона за обществените поръчки. В тези случаи те са принудени да продават лекарствата много под стойността им, което води до загуби, а оттук и нежеланието им да внасят този вид продукти. Това, от своя страна, води до негативни последици за болните, нуждаещи се от определена терапия.
Проектът ще премахне същестувавщите трудности и е съобразен с икономическите промени в света, настъпли в резултат на COVID-19. Измененията ще гарантират и непрекъснато лечение на болните с лекарства, които се заплащат по реда на наредбата, посочват още вносителите.
Прогнозите са, че за 2020-а промените няма да изискват допълнителни средства от бюджета, но такива ще са необходими през 2021 г., защото договорените сега лекарства ще бъдат заплащани до средата на следващата година. Анализът, за разлика в сумите, платени през 2018-а и 2019-а, е 0,63% и 0,54%, а това означава, че промените няма да доведат до съществено увеличение на разходите.
До настоящия момент случаите, в които хората, страдащи от инфекциозни заболявания, са принудени да прекъснат лечението си, защото медикаментите за него не могат да бъдат намерени на българския пазар, са много. Кризите избухват на няколко месеца, а болните са принудени да търсят начин и да си доставят лекарството от чужбина. Особено остро проблемът се очерта във времето на извънредното положение, когато напускането на страната стана невъзможно.
mh.government.bg
НОВИНАТА е свързана към
- Доц. д-р Петко Стефановски, д.м.
- Доц. Силви Кирилов е новият министър на здравеопазването
- МЗ въвежда безплатни прегледи за рак на гърдата и на простатата
- Катя Панева - номинирана за здравен министър в кабинета на Мария Габриел
- Психиатърът проф.Хинков оглави здравното министерство в кабинета Денков/Габриел
- Едва 35,2% от българите са съгласни да бъдат донори на органи, показва социологическо проучване от октомври 2019-а
- Пробивът по казуса Национална детска болница е един от успехите ни, отчете министър Асен Меджидиев
- Д-р Галя Кондева е новият служебен министър на здравеопазването
- Стефан Константинов: Министерството на здравеопазването води битка хората в България да бъдат по-здрави
- Съдът: МЗ е длъжно да предостави на АКФ договорите за доставката от Китай на маски и респиратори
Коментари към МЗ предлага нов начин за определяне цените на лекарствата, които Касата плаща