Наближаваме критичния праг на хората, настанени в болници – до 1 ноември 2021 г. са хоспитализирани 7973 души
Един от основните показатели за развитието на COVID кризата у нас е броят на хората, които се лекуват в болниците и в интензивните отделения. Към 1 ноември 2021 г. са хоспитализирани 7 973 души, от които 680 са в интензивни отделения.
COVID-19 в България
В осем области в страната заболеваемостта надхвърля 1000 на 100 000 души за 14-дневен период, показват данните на единния информационен портал. Монтана е областта с най-голям брой заразени на 100 000 души – 1425, следват столицата с 1349, Перник с 1252 и Варна с 1100. Габрово, Кюстендил, Видин и София-област са с малко над 1000, заразени с COVID-19.
1457 са регистрираните случаи на COVID-19 за последното денонощие, които са резултат от направените 16 968 теста. Данните на информационния портал показват още, че 87,51% от случаите са на хора, които не са ваксинирани.
Продължава да се увеличава и броят на хората, нуждаещи се от болнично лечение. За последните 24 часа са хоспитализирани 332 души, от които 91,87% не са ваксинирани.
81 са хората, които са загубили битката с COVID-19 за последното денонощие. От тях 92,59% не са ваксинирани. Данните от Института „Джонс Хопкинс“ показват, че страната ни е трета в света и първа в Европа по броя на смъртните случаи.
600 са излекуваните, а от началото на пандемията с COVID-19 са се преборили общо 478 769 българи.
Състоянието на болниците
В повечето от болниците, където са открити COVID отделения, алармират за изчерпване на капацитета. Големият проблем обаче се оказва не липсата на легла, а липсата на медицински екипи. Не от вчера специалистите говорят за това, че легла могат да бъдат разкрити винаги, но няма как да се намерят лекари, медицински сестри и санитари.
Без тях функционирането на здравната система е невъзможно. И това е най-сериозният проблем. Медицинските работници са на прага на изтощението, защото е почти невъзможно един или двама лекари и толкова медицински сестри да се грижат за 50 болни. Още по-притеснително е, че трудно могат да бъдат намерени свободни лекари и сестри, които да бъдат командировани в други болници.
Управляващите и специалистите за ситуацията в страната
Служебният здравен министър определи като най-тежка настоящата четвърта COVID вълна. В интервю за БНР д-р Стойчо Кацаров подчерта, че това поставя на изпитание здравната система, особено като се има предвид, че броят на заразените е с 25% по-висок от всяка от предишните вълни.
Проблемите няма как да бъдат решени с локдаун, чрез него те просто ще бъдат отложени, убеден е министър Кацаров. Единственото работещо решение е ваксинацията.
Проф. Мира Кожухарова, епидемиолог и съветник на здравния министър, заяви от своя страна пред БНТ, че системата не може да поеме повече от 8000 заети легла, тъй като не разполага с толкова персонал.
От своя страна, директорът на Института по микробиология към БАН проф. Пенка Петрова изрази становище, че в момента би било добре да се въведе локдаун за възрастните хора, тъй като те са най-уязвими и незащитени. В същото време пълният локдаун ще бъде катастрофален и за бизнеса, и за образованието, заяви в интервю за bTV проф. Петрова. В момента две трети от населението на страната не е защитено, преболедувалите COVID-19 са 600 000 души, а 1 500 000 са ваксинираkr, всички останали са потенциално застрашени, каза още директорката на Института по микробиология.
Ваксинацията срещу COVID-19
За последните 24 часа в страната са поставени 4979 дози от ваксини срещу COVID-19. Общият им брой от началото на процеса е 2 860 195.
С изцяло завършена имунизация са 1 511 130 души. Бустерна доза от ваксина е поставена на 18 231 души.
След въвеждането на зелен сертификат, който позволява на притежаващите го посещения на обществени места, заведения и институции, броят на ваксинираните се повиши рязко. Тенденцията продължава, но все още твърде малко са имунизираните у нас. В много голяма степен това се дължи на липсата на доверие в управляващите. Кампанията започна хаотично, премина през множество фази и в крайна сметка така и не успя да вдъхне доверие и да убеди хората.
Протестите
У нас продължават протестите както срещу изискването за зелен сертификат и ваксинацията срещу COVID-19, така и срещу тестването на децата в училище.
Своето недоволство срещу наложените мерки изразяват хората в столицата, Велико Търново, Стара Загора, Варна, Ямбол, Сливен, Монтана, Гоце Делчев и други градове на страната.
Според здравния министър това не е повод противоепидемичните мерки да бъдат отменени. Зеленият сертификат не отнема права, а защитава хората от заразяване, категоричен е д-р Кацаров.
Дистанционното обучение
На днешния 1 ноември ще стане ясно кой ще бъде доставчикът на щадящите тестове за учениците от началния курс. На 30 октомври 2021 г. бяха представени публично офертите на 28 фирми. Основните критерии, определени от здравното министерство, са най-ниска цена и най-кратък срок за доставка на тестовете. Щадящите тестове трябва да бъдат доставени до три дни след сключването на договора.
Ако процедурата се приложи, то до 4 или 5 ноември 2021 г. тестовете трябва да бъдат на разположение, което означава, че от 8 ноември процедурата по тестването на децата от 1 до 4 клас би трябвало да започне.
Голям е броят на родителите, които не искат децата им да бъдат тествани, показват данните от учебните заведения в страната.
Министърът на образованието подчерта, че целта е децата да се обучават присъствено. Осигуряването на безопасна среда в училище е от съществено значение, коментира още проф. Николай Денков и заяви, че е важно тестването да става доброволно. Ако родителите не желаят, то децата им ще продължават обучението си дистанционно. Освен за учениците, тестовете ще бъдат безплатни и за учителите, които не са имунизирани и не са преболедували COVID-19.
- И в България ще лекуват COVID-19 с комбинацията от две моноклонални антитела
- Супер зеленият сертификат е в сила от днешния 6 декември 2021 г. в Италия
- И в България разрешиха бустерна доза на ваксина срещу COVID-19 за рисковите групи
- Заради Омикрон Нидерландия въведе пълен локдаун за Коледа, а Лондон – извънредно положение
НОВИНАТА е свързана към
- И в България ще лекуват COVID-19 с комбинацията от две моноклонални антитела
- И в България разрешиха бустерна доза на ваксина срещу COVID-19 за рисковите групи
- Супер зеленият сертификат е в сила от днешния 6 декември 2021 г. в Италия
- Епидемията от COVID-19 във Франция продължава да се влошава, увеличава се броят на хоспитализираните
- Гръцки медици стачкуват против задължителната ваксинация срещу COVID-19
- Идва ли Омикрон в България – все още само предположения и нито една потвърдена проба
- В ловешката болница „Проф. д-р Параскев Стоянов“ лекуват двумесечни близнаци от COVID-19
- Нов вариант на COVID-19 е установен във Франция
- Задължителна ваксинация срещу COVID-19 за медицинските служители и работещите в социалните заведения, предлага Ангел Кунчев
- Пандемичен комитет ще координира изпълнението и контрола на мерките срещу COVID-19
Коментари към Наближаваме критичния праг на хората, настанени в болници – до 1 ноември 2021 г. са хоспитализирани 7973 души