Нови правила за фармацевтичната практика на обсъждане до 8 ноември, 2019
Здравното министерство постави на обществено обсъждане до 8 ноември, 2019 година проект на правилата за добра фармацевтична практика. В документа, който е съобразен с изискванията на Закона за съсловната организация на магистър-фармацевтите, са описани начинът на работа и професионалните задължения на специалистите.
В мотивите се подчертава, че правилата за добра фармацевтична практика са система от насоки и принципи, които описват професионалните ценности, знания, умения и поведение, които фармацевтите да прилагат. Целта на правилата е да бъдат създадени рамката за дейностите и професионалните стандарти, свързани с управлението на аптека, цялостната дейност в нея, но и консултации за здравословен начин на живот, за използването на предписаните или закупените свободно медикаменти и не на последно място подаване на информация за странични ефекти и разговори за самолечението и опасностите, които крие.
Сред другите ангажименти са още подготовката и приготвянето на лекарствени продукти и етикетирането. Създадени са и правила за работата на болничния и клиничен магистър-фармацевт, отношенията му с останалите звена в лечебното заведение.
Проектът на правилата е свързан още и с изискването дейностите в аптеката да бъдат насочени към отпускането на лекарствени и други продукти с гарантирано качество, съвети за пациенти, подходяща информация и наблюдение за ефекта след употреба на лекарство, а в случаи на инциденти и нежелани реакции фармацевтът трябва незабавно да уведоми медиците.
Създаването на контакти с асоциации, сдружения и съсловни организации е също важен елемент от работата на магистър-фармацевта.
В проекта е въведен и терминът „грижа, насочена към пациента“ и са описани ангажиментите на фармацевтите, когато дават здравна и лекарствена информация. Сред другите задължения им да проверяват точно за кого е предписаното лекарство, да искат информация за състоянието на пациента, да се интересуват дали не използва и други медикаменти, които биха довели до нежелани реакции, да питат за съпътстващи заболявания.
Когато няма резултат от употребата на лекарство магистър-фармацевтите ще са длъжни да предприемат действия за ограничаване на вредните последици, които включват допълнителни разяснения, насочване към лекар и дори кратко обучение по проблема.
МЗ, cpcms.fr
- Д-р Галя Кондева е новият служебен министър на здравеопазването
- Няма доказан нито един случай на починал заради поставена ваксина срещу COVID-19
- И в България ще лекуват COVID-19 с комбинацията от две моноклонални антитела
- Промяна в медицинските стандарти предвижда да отпадне изискването за броя лекари и сестри
НОВИНАТА е свързана към
- Д-р Галя Кондева е новият служебен министър на здравеопазването
- Няма доказан нито един случай на починал заради поставена ваксина срещу COVID-19
- И в България ще лекуват COVID-19 с комбинацията от две моноклонални антитела
- Промяна в медицинските стандарти предвижда да отпадне изискването за броя лекари и сестри
- Министерството на здравеопазването ще финансира животоспасяващите клапи за деца с хидроцефалия
- Закриват домовете за медико-социални грижи за деца и създават центрове за комплексно обслужване
- Край на извънредната епидемична обстановка от 1 април 2022 г.
- Кирил Ананиев: Ще представя новия здравноосигурителен модел в НС през септември
- Ясни са експертните съвети към МЗ, които заменят националните консултанти
- Съдът: МЗ е длъжно да предостави на АКФ договорите за доставката от Китай на маски и респиратори
Коментари към Нови правила за фармацевтичната практика на обсъждане до 8 ноември, 2019