Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
По данни на Единния информационен портал новите случаи на COVID-19 в страната са 105, което е 6% от направените през последното денонощие 1629 PCR тестове. Общият брой на инфектираните с коронавирус от началото на пандемията е 208 511.
Активните случаи на COVID-19 в страната са 65 126. 4205 души са приети за лечение в болници в цялата страна, от които 380 в интензивни отделениея.
За пореден ден броят на оздравелите за денонощие надхвърля многократно този на новозаразените. Излекуваните за последните 24 часа са 695. Починалите с установен коронавирус са 29 и общо 8126 от началото на пандемията.
До момента 9142 медицински служители са дали положителна проба за COVID-19.
Най-много нови случаи на коронавирус са регистрирани в София (30), Варна (14), Перник (7) и Бургас (7).
COVID-19 в България
Запазва се тенденцията за по-малко извършени тестове и по-нисък процент новозаразени с коронавирус през почивните дни. На 9 януари са регистрирани 753 нови случая на COVID-19, а на 10 януари 394.
Пет са областите, в които не са установени нови случаи през последното денонощие, в седем има по един новозаразен, а в други четири по двама души с положителен тест за коронавирус.
От Министерството на здравеопазването съобщиха, че на 13 януари у нас ще пристигне първата пратка от 2400 дози от ваксината срещу COVID-19 на фармацевтичната компания „Moderna”, която получи одобрение от Европейската агенция по лекарствата на 6 януари. Кратка характеристика на препарата вече е публикувана на официалния сайт на здравното ведомство.
За приема, съхранението и разпределението на дозите към регионалните здравни инспекции в страната е създадена необходимата организация в държавната фирма „Булбио“, която е единственото място за доставка съгласно договор с Европейската комисия. Ваксината на американската компания трябва да се съхранява при минус 20 градуса, а след изваждането от фризерите – при температура от 2 до 8 градуса до 30 дни. От компанията уточняват, че след размразяване на ваксината е невъзможно повторното й замразяване.
Съгласно сключения договор до края на месец юли се очаква да бъдат доставени половин милион дози от ваксината, като през месеците април и юли ще пристигнат общо 440 000. В зависимост от производствения капацитет на фармацевтичната компания са възможни промени в доставката на ваксината.
Днес, 11 януари, в Ямбол се очаква да бъдат доставени ваксини за 170 медици. Ваксините ще се поставят в Специализираната болница за активно лечение по кардиология в областния град, като се очаква имунизациите да приключат до края на седмицата. Предварителните списъци показват, че 437 медицински служители са заявили желание да се ваксинират срещу COVID-19, но към момента има отказали се, тъй като са преболедували вирусната инфекция и имат изградени антитела. До края на 2020 г. на територията на областта са имунизирани общо 100 лекари и медицински сестри.
Същевременно ще бъде ремонтиран специализираният кабинет за ваксиниране, който се намира в РЗИ-Ямбол. В него ще се поставят ваксините от предстоящите доставки, но за да бъде избегнато струпване трите лечебни заведения в Ямбол също имат разрешение за имунизации.
Предстои да стартира фаза 2 от Националния план за ваксиниране срещу COVID-19, която се предвижда да обхване потребители и персонал на социалните институции. Към момента обаче се очертават сериозни проблеми, които затрудняват провеждането на предстоящата ваксинация. В редица домове социалните работници не желаят да поемат отговорност за поставянето на ваксина на хората, които не са способни да направят самостоятелен избор за имунизация и имат множество придружаващи заболявания. На този етап все още няма и ясното относно къде ще се провеждат ваксинациите – на място в социалните домове или при общопрактикуващите лекари.
Желание да се ваксинират са заявили 21% от учителите в образователните институции в страната. Записването ще продължи и по време на ваксинацията на втората група от плана. Приоритетно ще се ваксинира и непедагогическия персонал. Това стана ясно по време на работна среща, в която взеха участие здравният министър проф. д-р Костадин Ангелов, просветният министър Красимир Вълчев и членове на Националния оперативен щаб. Обсъдени бяха и противоепидемичните мерки в училищата, но според здравните власти на този етап е рано за взимане на окончателни решения.
На среща на здравния министър с ръководството на Българския лекарски съюз беше взето решение държавата да заплаща по 10 лева за поставянето на всяка доза от двустепенните ваксини срещу COVID-19. Парите ще се изплащат на личните лекари, работещи в ДКЦ, лекарите в болниците, медиците в мобилните ваксинационни центрове, лекарите в РЗИ. Заплащането ще се осъществява след въвеждане на ваксинацията в специален електронен регистър.
COVID-19 по света
Общият брой на инфектираните с новия коронавирус по света надхвърли 90 милиона. Над милион и 935 хиляди души са загубили битката с вирусната инфекция, сочат данни на Университета „Джон Хопкинс“. До момента са установени 90 298 391 случая на COVID-19. Най-много заразени има в САЩ – 22 409 131. Следват Индия с 10 466 595 случая на заразяване и Бразилия с 8 105 790.
Европа, която стана първият регион съобщил за 25 милиона случая от началото на пандемията, остава най-засегнатият континент в света. Следват Северна и Латинска Америка, където са регистрирани съответно 22,4 милиона и 16,3 милиона случая. Около 31% от общия брой смъртни случаи в световен мащаб, свързани с коронавируса, са регистрирани на територията на Стария континент.
Новите варианти на COVID-19, открити в Обединеното кралство и Южна Африка, се разпространяват бързо в световен мащаб, което накара множество държави да разширят ограниченията за движение, с цел контрол върху разпространението им.
С малко над три милиона случая на COVID-19 Великобритания е най-засегнатата европейска държава. В момента здравната служба е под огромен натиск, което е причината за стартиране на най-голямата програма за ваксинация в страната. Предвижда се да бъдат имунизирани всички от четирите приоритетни категории до средата на месец февруари – около 15 милиона души. За тази цел Великобритания, първата държава одобрила ваксините, разработени от „Pfizer/BioNTech” и „AstraZeneca”, планира да отвори седем мащабни ваксинационни центъра.
В Германия канцлерът Ангела Меркел и премиерите на федералните провинции миналата седмица се споразумяха за ограничаване на несъществените пътувания на жителите на най-засегнатите райони в страната. До въвеждането на тази мярка се стигна, след като блокирането, въведено през декември, не успя да намали значително броя на новите случаи на COVID-19 в страната.
Във Франция също се въвеждат нови мерки заради бързото разпространение на коронавирусната инфекция. Сред тях е и налагането на по-строг вечерен час в Марсилия, след като здравните власти заявиха, че новият вариант на коронавируса, открит първоначално в Обединеното кралство, е регистриран в средиземноморския град.
От началото на пандемията САЩ е регистрирала над 22 милиона случая на коронавирус, отчитайки средно 245 000 нови инфекции на ден през последните седем дни. Миналата седмица страната отчете черен рекорд, регистрирайки над 4000 смъртни случая за един ден.
Броят на загубилите битката с коронавируса нараства и в Индия, където миналата седмица смъртните случаи прехвърлиха 150 000. По този показател страната се нарежда на трето място в световен мащаб. Южноазиатската държава одобри две ваксини срещу COVID-19 и ще стартира програма за ваксинация на 16 януари, като приоритет се дава на около 30 милиона служители в здравеопазването.
Очаквайте подробности!
coronavirus.bg, mh.government.bg, bnr.bg, yambolnews.net, gisanddata.maps.arcgis.com, reuters.com, freepik.com
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Отново висок ръст на нови случаи на COVID-19 на 30 септември 2020-а – 276 при направени 4736 теста
- Дисулфирам и Нератиниб, изследвани за евентуално лечение и на COVID-19
НОВИНАТА е свързана към
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Дистанционно обучение за учениците - на какво мнение сте за тази възможност
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Очаквате ли нова вълна на епидемията COVID-19?
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Армия в бяло - В очакване на Covid-20 - д-р Огнян Калинов
- Дисулфирам и Нератиниб, изследвани за евентуално лечение и на COVID-19
- Каква е точността на PCR тестовете
- Носите ли предпазна маска?
Коментари към Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а