Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Омикрон и Делта - какви са разликите между двата варианта на коронавируса

Омикрон и Делта - какви са разликите между двата варианта на коронавируса

от 01 дек 2021г.
Редактор: Даниела Пройчева
Омикрон и Делта - какви са разликите между двата варианта на коронавируса - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Наличието на множество мутации в новия вариант Омикрон и бързото му разпространение в Южна Африка разтревожи здравните власти и учените по света.

Предишният Делта вариант, който зарази голяма част от американското население, обаче е не по-малко опасен, припомнят лекари. Само за няколко седмици в началото на лятото той успя да достигне всеки щат, въпреки добрите темпове на ваксинация в страната.

Съобщение на Американските центрове за контрол и превенция на заболяванията гласи: „В края на месец юни средният брой новозаразени за седмица достигна 12 000 души. На 27.07.2021 г. той достигна 60 000, което превръща Делта варианта в най-заразния до момента, поне 2 пъти по-заразен от предходните.“

Към днешна дата Делта продължава да е основен причинител на заразата, след като 99% от секвенираните в САЩ проби установяват наличие на този вариант.

Все още не е ясно дали Омикрон ще надмине Делта, но експертите са на мнение, че ситуацията няма да бъде лека.

Пред „CNN“ директорът на Националните институти по здравеопазване д-р Франсиз Колинс каза: „Делта не е изчезнал и продължава да създава много проблеми в САЩ, не бива да забравяме това.“

По последни данни на университета „Johns Hopkins“ новозаразените в страната за денонощие са 70 094, а починалите - 730. 75% от легловата база на интензивните отделения е заета, като 15% от пациентите са с COVID-19.

ваксина коронавирус

Сравнителен анализ на Омикрон и Делта

Новият вариант Омикрон носи 50 мутации. 32 от тях се намират в шиповия протеин, който покрива повърхността на самия вирус и служи за закрепянето му към човешките клетки с цел тяхното инфектиране.

Делта също има своите не по-малко опасни мутации, които го превърнаха в най-сериозната заплаха до момента. Той се предава лесно между хората и успява да замести други варианти, като Бета например, които са изградили механизъм за избягване действието на ваксините.
Робърт Гари, вирусолог от университета „Tulane“, провежда изследване, в което сравнява мутациите на Делта и Омикрон.

„При Омикрон се наблюдават няколко мутации едновременно, но това е нещо нормално. Виждали сме и преди такова явление. То е резултат от еволюцията“, пояснява експертът. „Със сигурност има горещи точки по света, където коронавирусът предпочита да мутира, поне засега. Но всички тези промени в патогена далеч не означават, че вирусът ще бъде много по-опасен. Никой от нас не знае как ще атакува той човешкия организъм.“

Все пак Гари не открива много на брой опасни изменения в коронавируса, които биха могли да направят Омикрон по-заразен от Делта. Според него няма достатъчно мутации, които да улеснят заразяването и разпространението. Важният въпрос е дали, попадайки сред население, където доминира Делта вариантът, той ще вземе надмощие или не.

И според други генетици засега Омикрон не проявява мутации, които да го правят по-лесно преносим от Делта. Тревър Бедфорд, специалист по геномика и епидемиолог във Вашингтонския университет, споделя: „Предвид факта, че Омикрон няма някои от мутациите извън шиповия протеин, благодарение на които Делта е толкова устойчив, няма да се изненадам, ако се окаже, че най-новият вариант е със степен на преносимост като тази на варианта Гама. Той се позовава на проучване от месец септември на екип от института „Broad“, според което Делта има поне 3 ключови мутации, важни за неговото бързо разпространение сред населението.

Някои от тези изменения са наблюдавани в други варианти на коронавируса, които вече се считат за изчезнали, като Капа например.
Защита срещу COVID-19

Робърт Гари не изключва възможността някои от мутациите при Омикрон да му помогнат да избягва действието на ваксините. Много вероятно е той да успява да заобиколи имунната реакция на тялото, така както го правят Делта, а преди и Алфа и Бета. Затова експертът смята, че е важно да се работи върху създаването на специфично насочена ваксина.

Имунният отговор, предизвикан след ваксинация, е много по-сериозен и всеобхватен от този след прекарана инфекция. Според лекарите вероятно ваксинираните ще бъдат по-добре защитени от тежко протичане на коронавирусна инфекция.

Колинс допълва още: „Най-добрата защита срещу Делта остава ваксината. Ако вече сте ваксиниран с лекарствен препарат на „Pfizer“ или „Moderna“ и са изминали поне 6 месеца, то би било добре да помислите за поставяне на бустерна доза. Ако сте си поставили ваксината на „J&J“, трябва да изчакате 2 месеца, преди да следващата доза.“

Центровете за контрол и превенция на заболяванията поде нова информационна кампания за ползите и необходимостта от поставяне на бустерна доза, като припомни колко месеца трябва да се изчака след всяка от ваксините, в зависимост от нейния производител.

Не спират и препоръките за носене на предпазни маски, редовно миене на ръцете и спазване на социална дистанция, с които според учените вирусът не би могъл да се пребори. Честото проветряване на помещенията също предпазва, дори когато е налична мутация, която му позволява по-лесно пренасяне по въздуха.

Източник:

Omicron vs. Delta: More mutations don't necessarily make a meaner Covid-19 virus: https://edition.cnn.com/2021/11/30/health/omicron-delta-variant-comparison

Още по темата:
  • База данни с мутации разкрива причината за някои наследствени заболявания База данни с мутации разкрива причината за някои наследствени заболявания
  • Идентифицираха 12 генни мутации, свързани с рака на гърдата Идентифицираха 12 генни мутации, свързани с рака на гърдата
  • Научен пробив: Мозаечни мутации могат да отключат разстройство от аутистичния спектър Научен пробив: Мозаечни мутации могат да отключат разстройство от аутистичния спектър
  • Хората с мутации в гена RNU4-2 са с неизвестна форма на умствена изостаналост Хората с мутации в гена RNU4-2 са с неизвестна форма на умствена изостаналост
3.0/5 2 оценки

Продукти свързани с НОВИНАТА

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
490.00лв.

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W

Безплатна доставка за България!
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
1090.00лв.

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W

Безплатна доставка за България!
ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
15.00лв.

ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА

КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
12.00лв.

КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE

КОМБИНИРАН АНТИГЕНЕН ТЕСТ 6 В 1 * 1 ADVENT LIFE
17.00лв.

КОМБИНИРАН АНТИГЕНЕН ТЕСТ 6 В 1 * 1 ADVENT LIFE

Нов
БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС/COVID-19 Ag (ТАМПОН) * 1 PROGNOSIS BIOTECH
10.50лв.

БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС/COVID-19 Ag (ТАМПОН) * 1 PROGNOSIS BIOTECH

Нов

Коментари към Омикрон и Делта - какви са разликите между двата варианта на коронавируса

От сайта (1)
Напиши коментар 1 коментар
  1. Елена Жечкова  
    на 06 December 2021 в 08:51
    Нищо не става ясно от статията. Изкарана статистика,нищо общо със заглавието.

НОВИНАТА е свързана към

  • Установиха значителни разлики в смъртността между ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и Moderna
  • След 2-годишно разследване: Ясни са последствията и научените уроци от пандемията от COVID-19
  • Австрия въвежда пълна блокада и задължителна ваксинация срещу COVID-19
  • 15 генетични мутации, проявяващи се при кръвосмешение
  • Множество варианти на COVID-19, наречени Scrabble, могат да предизвикат сериозно нарастване на случаите
  • Четири фактора, които увеличават риска от заразяване с коронавирус при ваксинирани хора
  • Коронавирус COVID-19
  • 196 новозаразени с COVID-19 на 21 юли 2020-а
  • Всички хора със сини очи имат един общ прародител
  • Д-р Аспарух Илиев - Смесването на наука, политика и пожелателно мислене може да ни излезе скъпо
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Келтска сол, месолонги, трапана - каква е разликата между различните видове сол

преди 227 дни, 17 часа и 28 мин.

Има ли взаимодействие между Клиндамицин 600 мг и приема на суроватъчен протеин на прах?

преди 1707 дни, 21 часа и 25 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 3 дни, 3 часа и 57 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 18 часа и 57 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 19 часа и 9 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 19 часа и 16 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

БИОХЕРБА ХЕРБАЛ ЛУКС ГЕЛ ЗА ЛИЦЕ И ДЕКОЛТЕ С РОЗА , АЛОЕ И ХИАЛУРОНОВА КИСЕЛИНА УЛТРА 50 мл

СКОТИШ ФАЙН КРЕМ ЗА ТЯЛО ДИВ ХЕДЪР 200 мл

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС таблетки за дъвчене с вкус на ЛИМОН * 10

ОСТРОВИТ ВИТАМИНИ D3 + K2 таблетки * 90

ОСТРОВИТ ВИТАМИН С ефервесцентни таблетки 1000 мг * 20

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

Литий

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:48:53

БУЛЗИН перорален разтвор 0.33 мг / мл 150 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:31:03

ВОЛТАРЕН РЕТАРД таблетки с удължено освобождаване 100 мг * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:24:35

БЕТАСЕРК таблетки 16 мг * 60 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:23:17

МАСЛО ОТ ВЕЧЕРНА ИГЛИКА капсули 500 мг * 100 РАМКОФАРМ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:21:50
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival