Омикрон и Делта - какви са разликите между двата варианта на коронавируса
Наличието на множество мутации в новия вариант Омикрон и бързото му разпространение в Южна Африка разтревожи здравните власти и учените по света.
Предишният Делта вариант, който зарази голяма част от американското население, обаче е не по-малко опасен, припомнят лекари. Само за няколко седмици в началото на лятото той успя да достигне всеки щат, въпреки добрите темпове на ваксинация в страната.
Съобщение на Американските центрове за контрол и превенция на заболяванията гласи: „В края на месец юни средният брой новозаразени за седмица достигна 12 000 души. На 27.07.2021 г. той достигна 60 000, което превръща Делта варианта в най-заразния до момента, поне 2 пъти по-заразен от предходните.“
Към днешна дата Делта продължава да е основен причинител на заразата, след като 99% от секвенираните в САЩ проби установяват наличие на този вариант.
Все още не е ясно дали Омикрон ще надмине Делта, но експертите са на мнение, че ситуацията няма да бъде лека.
Пред „CNN“ директорът на Националните институти по здравеопазване д-р Франсиз Колинс каза: „Делта не е изчезнал и продължава да създава много проблеми в САЩ, не бива да забравяме това.“
По последни данни на университета „Johns Hopkins“ новозаразените в страната за денонощие са 70 094, а починалите - 730. 75% от легловата база на интензивните отделения е заета, като 15% от пациентите са с COVID-19.
Сравнителен анализ на Омикрон и Делта
Новият вариант Омикрон носи 50 мутации. 32 от тях се намират в шиповия протеин, който покрива повърхността на самия вирус и служи за закрепянето му към човешките клетки с цел тяхното инфектиране.
Делта също има своите не по-малко опасни мутации, които го превърнаха в най-сериозната заплаха до момента. Той се предава лесно между хората и успява да замести други варианти, като Бета например, които са изградили механизъм за избягване действието на ваксините.
Робърт Гари, вирусолог от университета „Tulane“, провежда изследване, в което сравнява мутациите на Делта и Омикрон.
„При Омикрон се наблюдават няколко мутации едновременно, но това е нещо нормално. Виждали сме и преди такова явление. То е резултат от еволюцията“, пояснява експертът. „Със сигурност има горещи точки по света, където коронавирусът предпочита да мутира, поне засега. Но всички тези промени в патогена далеч не означават, че вирусът ще бъде много по-опасен. Никой от нас не знае как ще атакува той човешкия организъм.“
Все пак Гари не открива много на брой опасни изменения в коронавируса, които биха могли да направят Омикрон по-заразен от Делта. Според него няма достатъчно мутации, които да улеснят заразяването и разпространението. Важният въпрос е дали, попадайки сред население, където доминира Делта вариантът, той ще вземе надмощие или не.
И според други генетици засега Омикрон не проявява мутации, които да го правят по-лесно преносим от Делта. Тревър Бедфорд, специалист по геномика и епидемиолог във Вашингтонския университет, споделя: „Предвид факта, че Омикрон няма някои от мутациите извън шиповия протеин, благодарение на които Делта е толкова устойчив, няма да се изненадам, ако се окаже, че най-новият вариант е със степен на преносимост като тази на варианта Гама. Той се позовава на проучване от месец септември на екип от института „Broad“, според което Делта има поне 3 ключови мутации, важни за неговото бързо разпространение сред населението.
Някои от тези изменения са наблюдавани в други варианти на коронавируса, които вече се считат за изчезнали, като Капа например.
Защита срещу COVID-19
Робърт Гари не изключва възможността някои от мутациите при Омикрон да му помогнат да избягва действието на ваксините. Много вероятно е той да успява да заобиколи имунната реакция на тялото, така както го правят Делта, а преди и Алфа и Бета. Затова експертът смята, че е важно да се работи върху създаването на специфично насочена ваксина.
Имунният отговор, предизвикан след ваксинация, е много по-сериозен и всеобхватен от този след прекарана инфекция. Според лекарите вероятно ваксинираните ще бъдат по-добре защитени от тежко протичане на коронавирусна инфекция.
Колинс допълва още: „Най-добрата защита срещу Делта остава ваксината. Ако вече сте ваксиниран с лекарствен препарат на „Pfizer“ или „Moderna“ и са изминали поне 6 месеца, то би било добре да помислите за поставяне на бустерна доза. Ако сте си поставили ваксината на „J&J“, трябва да изчакате 2 месеца, преди да следващата доза.“
Центровете за контрол и превенция на заболяванията поде нова информационна кампания за ползите и необходимостта от поставяне на бустерна доза, като припомни колко месеца трябва да се изчака след всяка от ваксините, в зависимост от нейния производител.
Не спират и препоръките за носене на предпазни маски, редовно миене на ръцете и спазване на социална дистанция, с които според учените вирусът не би могъл да се пребори. Честото проветряване на помещенията също предпазва, дори когато е налична мутация, която му позволява по-лесно пренасяне по въздуха.
Omicron vs. Delta: More mutations don't necessarily make a meaner Covid-19 virus: https://edition.cnn.com/2021/11/30/health/omicron-delta-variant-comparison
Продукти свързани с НОВИНАТА
ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
Безплатна доставка за България!СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
Безплатна доставка за България!КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
НОВИНАТА е свързана към
- Защо възрастта на майката има значение за забременяването
- 15 генетични мутации, проявяващи се при кръвосмешение
- Коронавирус COVID-19
- COVID-19, идентифициран вирус COVID-19, идентифициран вирус
- Антитялото AZD3152 се бори успешно с всички известни до момента варианти на SARS-CoV-2
- Значение на точковите мутации за историята на биологичната наука
- Нови 83 души са заразени с COVID-19, най-много положителни проби има в област Смолян
- Възможност за използване на L-лизин в терапията на болни с Covid-19
- Всички хора със сини очи имат един общ прародител
- Херман Дж. Мюлер и приносът му за развитието на генетиката и медицината
Коментари към Омикрон и Делта - какви са разликите между двата варианта на коронавируса