Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Хората с мутации в гена RNU4-2 са с неизвестна форма на умствена изостаналост

Хората с мутации в гена RNU4-2 са с неизвестна форма на умствена изостаналост

от 04 юни 2024г.
Редактор: Гергана Караилиева
Хората с мутации в гена RNU4-2 са с неизвестна форма на умствена изостаналост - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Акценти

  • Изследване показва, че хора с мутации в гена RNU4-2 страдат от неизвестна форма на умствена изостаналост
  • Учените се фокусират върху некодиращата част от ДНК, свързана с развитието на неврологични разстройства
  • Откриват един ген с множество вариации, отговорни за състоянието на десетки хиляди хора с рядко заболяване
  • Резултатите ще помогнат на лекарите за по-точна и бърза диагностика

 

Генетици от Медицинското училище Айкан Маунт Синай (ISMMS), Ню Йорк, САЩ, откриват разстройство на неврологичното развитие, което е причинено от мутациите в гена RNU4-2 и от което страдат десетки хиляди хора по света. Екипът работи съвместно с изследователи от Белгия и Обединеното кралство.

Научната разработка

Факт е, че генетичните причини и механизмите на развитие на умствената изостаналост, но и други нарушения, свързани с функционирането на нервната система, остават неизвестни за почти 60% от хората с подобни проблеми. Генетиците предполагат, че много заболявания от този тип са свързани с мутации не само в гените, кодиращи различни протеини, но със структурата на недокидаращата част на ДНК, която контролира работата на гените.

Работата на учените от ISMMS се основава точно на некодиращата част от ДНК.

Екипът извършва мащабно генетично изследване, задачата на което е търсенето на редки вариации в структурата на некодиращата ДНК, които могат да бъдат свързани с развитието на неврологични разстройства. Както споделя доц. Даниел Грийн, ръководител на проучването и специалист по генетика и геномни науки: „Намирането на един единствен ген, който съдържа генетични вариации, отговорни за състоянието на десетки хиляди хора с рядко заболяване, е изключително необичайно. Нашето откритие убягваше на други екипи години наред поради трудности, свързани със секвенирането на генома и множество аналитични предизвикателства.“

ген-умствена изостаналост

Екипът използва данни за секвениране на целия геном от Националната библиотека за геномни изследвания на Обединеното кралство. Сравнява тежестта на редките генетични варианти в 41 132 некодиращи гена между 5 529 несвързани случая с интелектуални увреждания и 46 401 некодиращи контроли.

>>>Мутация с три копия на гена може да е причината за умствена изостаналост

“RNU4-2, който кодира U4 snRNA – критичен компонент на сплайсозомата, се оказа най-силно свързаният ген. Замесихме варианти de novo сред 47 случая в две области на RNU4-2 в етиологията на синдром, характеризиращ се с интелектуални затруднения, микроцефалия, нисък ръст, гърчове, двигателно забавяне, хипотония“, пишат авторите в статия, публикувана в списанието Nature Medecine.

Анализът на националните геномни диагностични данни показва, че RNU4-2 е по-често срещан етиологичен ген за аномалия в неврологичното развитие в сравнение с всеки докладван по-рано автозомен ген.

Над 99% от гените, за които е известно, че имат мутации, причиняващи нарушения в неврологичното развитие, кодират протеини. Екипът от Медицинското училище Айкан Маунт Синай предполага, че некодиращите гени, които не произвеждат протеини, също могат да имат мутации, водещи до интелектуални затруднения.

„Генетичните промени, които открихме, засягат много къс ген, който е дълъг само 141 единици. Той обаче играе решаваща роля за основната биологична функция на клетките или така нареченото генно снаждане“, разяснява доц. Ърнест Туро, старши автор на проучването.

Резултатите

Генетичният анализ показва, че мутациите в малкия некодиращ ген RNU4-2 причинява сбор от симптоми, които преди това не са свързвани с отделно генетично заболяване.

Особено важно е, че откритието ще помогне на лекарите да диагностицират бързо и точно подобни нарушения в умственото развитие.

Определят откритието на екипа като значимо. Причината е, че общият брой на носителите на тези вариации на гена RNU4-2 са няколко десетки хиляди души, което прави тази форма на умствена изостаналост втората най-често срещана след синдрома на Рет сред всички нарушения на умственото развитие, причинени от точкови мутации в един специфичен ген.

Тези мутации обикновено са спонтанни, а това показва много добре естеството на състоянието, пишат генетиците.

Изводите на учените ще подобрят възможностите за диагностика за хората с разстройства на неврологичното развитие, които много често се появяват в ранна възраст и преди детето да тръгне на училище. Те включват дефицити в развитието, които засягат личното, социалното, образователното, интелектуалното и професионално функциониране.

Интелектуалното увреждане включва сериозни ограничения при учене, разсъждение, решаване на проблеми и в социалните и практически умения.

доц. Ърнест Туро

„Повечето от хората, които имат разстройство на неврологичното развитие, не получават молекулярна диагноза след като им се направи генетично изследване. Сега десетки хиляди семейства ще имат възможността близките им с подобни проблеми да я получат, а това ще сложи край на диагностичните одисеи“, казва доц. Ърнест Туро.

>>>Кръгови ДНК вериги могат да потиснат имунитета на бактериите

Учените планират ново проучване, посветено на по-задълбоченото разбиране на молекулярните механизми, които са в основата на този синдром.

Д-р Хедър Мефорд от Центъра за изследване детските неврологични заболявания в Детската изследователска болница St. Jude коментира по следния начин откритието на колегите си: „Намерих за забележително как толкова често срещана причина за разстройство на неврологичното развитие е била пропусната, само защото сме се фокусирали единствено върху кодиращите гени. Откриването на мутации в некодиращи гени, особено в RNU4-2, показва нуждата да се погледне в друга посока, която разкрива различни генетични причини и открива нови възможности и за изследователската работа, но и за диагностични възможности.“

Източник:

https://www.mountsinai.org/

Още по темата:
  • Повечето патогенни генетични варианти крият малък риск от развитие на болест Повечето патогенни генетични варианти крият малък риск от развитие на болест
  • Гени са причината за безсънието Гени са причината за безсънието
  • База данни с мутации разкрива причината за някои наследствени заболявания База данни с мутации разкрива причината за някои наследствени заболявания
  • Идентифицираха 12 генни мутации, свързани с рака на гърдата Идентифицираха 12 генни мутации, свързани с рака на гърдата
0.0/5 0 оценки

Коментари към Хората с мутации в гена RNU4-2 са с неизвестна форма на умствена изостаналост

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Хората с мутации в гена RNU4-2 са с неизвестна форма на умствена изостаналост
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 19:47
    Коментирайте "Хората с мутации в гена RNU4-2 са с неизвестна форма на умствена изостаналост"

НОВИНАТА е свързана към

  • Наследствена болест ли е шизофренията?
  • 15 генетични мутации, проявяващи се при кръвосмешение
  • Как може да изглежда вашето бъдещо дете според гените ви
  • Генно инженерство
  • Флуоресцентна ин ситу хибридизация (FISH)
  • Предава ли се по наследство болестта на Паркинсон
  • Всички хора със сини очи имат един общ прародител
  • Значение на ДНК в спорта
  • Учени откриха гените, отговорни за шизофрения
  • Как би изглеждало детето ви - инфографика на гените
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Мед или кафява захар - кое е по-подходящо за хората на диета?

преди 138 дни, 9 часа и 38 мин.

Чума по овцете и козите - какво представлява, разпространение, опасна ли е за хората

преди 171 дни, 9 часа и 48 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 7 часа и 52 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 22 часа и 52 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 23 часа и 3 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 23 часа и 10 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival