Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Лекарство срещу алергия към фъстъци и още 5 пробива в медицината през 2024 г.

Лекарство срещу алергия към фъстъци и още 5 пробива в медицината през 2024 г.

от 06 дек 2024г.
Редактор: Даниела Пройчева
Лекарство срещу алергия към фъстъци и още 5 пробива в медицината през 2024 г. - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

2024-а година може да се похвали с много научни открития. Голяма част от тях са свързани с развитието на изкуствения интелект и изчислителните методи, но има и няколко наистина впечатляващи успеха в областта на биологията и медицината.

Сърдечна клапа, която расте с тялото

Харвардски екип създаде продукта FibraValve, който може да реши проблема с множеството операции за подмяна на сърдечна клапа при деца.

FibraValve е синтетична сърдечна клапа, проектирана да расте заедно с детското тяло. За целта учените използват иновативен метод за производство, при който капачетата на клапата се създават на микроскопично ниво. Това позволява на клетките на самия пациент да създадат колонии в тях, което пък означава, че капачетата ще започнат да се развиват така, както и самите клетки. Производството на една такава сърдечна клапа отнема десетина минути.

Традиционните клапи се сменят през няколко години, като операцията е сложна и крие големи рискове.

За създаването на синтетичната сърдечна клапа е използван нов вид полимерен материал – PLCL. Той се запазва в тялото на пациента средно шест месеца, което е достатъчно за собствените му клетки да се инфилтрират и да го „превземат“.

До момента учените са провели изследвания само върху овце. Авторът Кевин Паркър отбелязва: „Нашата цел е клетките на пациента да използват устройството като образец, въз основа на който да регенерират собствена, жива сърдечна клапа.“

Комбинирана ваксина срещу COVID-19 и грип

Фармацевтичната компания Moderna съобщи, че е разработила комбинирана ваксина срещу грип и COVID-19, която се прилага еднократно. Резултатите от финалния етап на клиничните проучвания са много добри, твърдят учените.

Третата фаза на изпитанията разкрива, че ваксината осигурява на организма нужните антитела за справяне с двете заболявания. Ефективността й е по-висока от тази на отделните ваксини срещу грип и коронавирусна инфекция.

От Moderna също така подчертават, че колкото по-малко на брой са дозите, толкова по-удобно и лесно е за хората.

Главният изпълнителен директор Щефан Бансел се надява, че препаратът ще бъде пуснат на пазара най-късно през 2026-а.

В клиничните изпитания са включени 8 хиляди доброволци над 50-годишна възраст, като половината са над 64 години. Компанията се фокусира върху по-възрастното население, тъй като се очаква те по-често да си поставят ваксина срещу COVID-19. На по-късен етап ваксината ще бъде достъпна и за по-младите.

Страничните ефекти са слаби – подуване на мястото на убождане и умора.

Конкурентите Pfizer и BioNTech също тестват подобна комбинирана иРНК ваксина.

купичка с фъстъци

Лекарство срещу алергия към фъстъци

През февруари 2024 г. Американската агенция за контрол на храните и лекарствата одобри медикамента Xolair (omalizumab), който се приема инжекционно. Той е показан за някои възрастни и деца над 1 година, които страдат от хранителна алергия. Изследванията показват, че лекарството облекчава симптомите на алергична реакция и намалява риска от анафилактичен шок.

Все пак пациентите, които предприемат лечение с Xolair трябва да бъдат предпазливи и да избягват храните, към които са алергични. Медикаментът се поставя периодично с цел ограничаване риска от тежки алергични реакции и не е одобрен за употреба с цел лечение на вече настъпили такива.

Xolairе е медикамент от класа на моноклоналните антитела, което се свързва с имуноглобулин E (IgE) – антитяло, отговорно за алергичните реакции. След това той блокира IgE и не му позволява да се свържи с рецепторите си.

Безопасността и ефективността на инжекцията е доказана с двойно сляпо, плацебо контролирано изследване върху 168 деца и възрастни, алергични към фъстъци и поне два други вида храна – мляко, яйца, пшеница, кашу и т.н. Участниците са разделени на случаен принцип в две групи – едните получават Xolair, а другите – плацебо, в продължение на 16 до 20 седмици. 68% от доброволците, приемали Xolair, не развиват умерена или тежка алергична реакция след еднократна доза фъстъчен протеин, докато делът им в другата група е едва 6%.

Най-често срещаните странични ефекти от Xolair са реакция на мястото на убождане и повишена температура.

Първите трансплантации на органи от прасе на човек

През последните няколко години ксенотрансплантацията (трансплантацията на животински органи върху хора) извървя дълъг път. Вече са извършени няколко сложни операции.

54-годишната Лиза Пизано бе първият жив реципиент, получил едновременно изкуствено сърце и модифициран бъбрек от прасе. Макар че почина няколко месеца по-късно, жената даде своя личен принос за развитието на този все още недобре познат дял от медицината.

Дейвид Бенет и Лорънс Фосет са първите живи пациенти, които получават сърце от прасе. Те също умират седмици след трансплантацията, но лекарите са категорични, че напредъкът в науката е възможен само благодарение на смели хора като тях.

Кръвен тест за ранно откриване на болест на Алцхаймер

Новият тест, наречен APS2, е разработен от екип от университета „Лунд“ в Швеция. Благодарение на него лекарите могат да поставят диагноза още при поява на първите признаци и да назначават лечение. Прецизността на кръвното изследване е 91%.

» Кръвен тест открива болестта на Алцхаймер с над 90% точност

Откриха защо жените са по-застрашени от автоимунни заболявания

Учени от Станфорд откриха, че рискът от автоимунни заболявания при жените е по-висок заради специфичната връзка между молекулата Xist и допълнителната хромозома Х. Откритието е много важно, тъй като често диагностицирането на такъв тип болести отнема години.

От проведения върху женски мишки научен експеримент става ясно, че онези, които страдат от автоимунно заболяване, произвеждат по-голям брой автоантитела като реакция на протеините, свързани с молекулата Xist.

Източник:
  • This synthetic heart valve from Harvard can grow with the body: https://wired.me/technology/harvard-synthetic-heart-valve-grows-with-body/
  • FDA Approves First Medication to Help Reduce Allergic Reactions to Multiple Foods After Accidental Exposure: https://www.fda.gov/news-events/press-announcements/fda-approves-first-medication-help-reduce-allergic-reactions-multiple-foods-after-accidental
  • Two-in-one flu and Covid jab passes advanced trial: https://www.bbc.com/news/articles/ck55l4rk8z1o
Още по темата:
  • Първа успешна трансплантация на генномодифицирано сърце от прасе на човек в САЩ Първа успешна трансплантация на генномодифицирано сърце от прасе на човек в САЩ
  • Втора трансплантация на бъбрек от прасе на жив човек в САЩ Втора трансплантация на бъбрек от прасе на жив човек в САЩ
  • В Ню Йорк успешно трансплантираха генномодифициран бъбрек от прасе на починал човек В Ню Йорк успешно трансплантираха генномодифициран бъбрек от прасе на починал човек
  • Почина мъжът, на когото за първи път трансплантираха свински бъбрек Почина мъжът, на когото за първи път трансплантираха свински бъбрек
5.0/5 1 оценка

Коментари към Лекарство срещу алергия към фъстъци и още 5 пробива в медицината през 2024 г.

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Лекарство срещу алергия към фъстъци и още 5 пробива в медицината през 2024 г.
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 20:18
    Коментирайте "Лекарство срещу алергия към фъстъци и още 5 пробива в медицината през 2024 г."

НОВИНАТА е свързана към

  • Първа успешна трансплантация на генномодифицирано сърце от прасе на човек в САЩ
  • Тестват свински черен дроб върху човек в мозъчна смърт
  • Учени трансплантираха два генномодифицирани бъбрека от прасе на човек в мозъчна смърт
  • Първа трансплантация на генномодифициран бъбрек от прасе на жив човек
  • В Китай трансплантират успешно свински черен дроб на пациент
  • Извършиха втора трансплантация на сърце от прасе на жив човек в САЩ
  • Изкуствено сърце и бъбрек от прасе бяха поставени едновременно на жив реципиент
  • В Ню Йорк успешно трансплантираха генномодифициран бъбрек от прасе на починал човек
  • Почина мъжът, на когото за първи път трансплантираха свински бъбрек
  • 10 жени иноватори от нашето съвремие с огромен принос в областта на медицината
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Чудеса на медицината

преди 4861 дни, 5 часа и 18 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 8 часа и 23 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 23 часа и 23 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 23 часа и 34 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 23 часа и 41 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
10 жени иноватори от нашето съвремие с огромен принос в областта на медицината 10 жени иноватори от нашето съвремие с огромен принос в областта на медицината

10 жени иноватори от нашето съвремие с огромен принос в областта на медицината

от 05 яну 2023г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival