Тестват свински черен дроб върху човек в мозъчна смърт
Акценти
|
Учени от Университета в Пенсилвания тестват успешно модифициран свински черен дроб върху човек, изпаднал в мозъчна смърт. Резултатите от проучването на екип от Медицинския факултет на Университета в Пенсилвания показват, че има надежда в търсенето на ефективни начини хората, чакащи за трансплантация, да бъдат спасени.
Проучването
В средата на януари 2024 г. екипът на проф. Ейбрахам Шейкт, директор на Penn Transplant Institute и ръководител на изследването, съобщава за приключил успешно експеримент, по време на който кръвта на изпаднал в мозъчна смърт донор циркулира през генетично модифициран свински дроб, който е извън тялото му.
Експерименталната процедура се провежда през декември 2023 г. Мъж изпада в мозъчна смърт. Прегледите установяват, че органите не са подходящи за трансплантация. Лекарите запазват дишането и кръвоносната система. На място запазват и черния му дроб.
Следва най-важната част от теста. Свързват свинския черен дроб с тялото на с помощта на кръвоносни тръби, за да се оцени потенциалът му да служи като средство за перфузия.
Експерименталният подход, наречен екстракорпорална перфузия, включва циркулирането на кръвта на пациента през генетично модифициран свински черен дроб, който е извън тялото му. Това става с помощта на устройство за кръстосана циркулация на извънтелесен черен дроб. Устройствоот е изработено от OrganOx.
За проучването е използван уникален свински черен дроб, който е конструиран генетично, за да предотврати отхвърлянето и да подобри съвместимостта с хората. Органът е разработен от eGenesis и се основава на констатациите от проучване от октомври 2023 г., посветено на същата тема, но за бъбреци от прасе.
>>>Подготвят трансплантация на бъбрек от прасе във фетус
Свинският черен дроб не показва признаци на възпаление по време на 72-та часа на изследването. В същото време тялото на донора остава много стабилно физически.
„Успехът на първата част от нашето проучване е важен. Особено значим е за хората, страдащи от чернодробна недостатъчност, защото има дава надеждата, че благодарение на иновативните решения, могат да дочакат трансплантацията, която чакат. В противен случай те са обречени“, казва ръководителят на изследването проф. Ейбрахам Шейкд. Специалистът по чернодробни трансплантации споделя още, че екипът работи активно за разработването на нови начини за удължаване живота на хората, които се нуждаят от трансплантация на органи.
„Търсенето на иновативни решения е важно, защото е истинска трагедия, когато пациент умре, докато чака за присаждане на органи“, казва още проф. Шейкд.
Какво предстои
Сега екипът усъвършенства процедурата като я тества върху други трима починали донори. На учените им предстои да проучат и как подходът ще работи при починали донори, черният дроб на които е отстранен. Целта е да определят осъществимостта на процедурата както и нейната безопасност и ефективност. И така да отговорят на най-важния въпрос – може ли системата за перфузия на свински черен дроб да бъде използвана в бъдеще като потенциален мост за трансплантация.
Ще направят оценка още и на приложението на подхода при използването му при пациенти с наранен черен дроб, за да видят може ли да се възстанови подобно на използването на екстракорпорална мембранна оксигенация при хора с тежки белодробни и сърдечни заболявания.
Още за проучването и партньорите
PERFUSE-2, както се нарича изследването, се осъществява в тясно сътрудничество с медицински изследователи и със семействата на донорите. Съвместната работа с всички тях продължава.
Ключов партньор е донорската програма Gift of Life. Именно тя има решаваща роля, за да бъде получено съгласие от страна на семейството на пациента да дари тялото на любимия човек за участие в новаторския проект. „Това уникално изследване беше възможно само благодарение на щедростта на семейството, което въпреки личната загуба изрази готовност да помогне за облекчаване на страданието на други хора“, казва главният изпълнителен директор на Gift of Life и споделя още, че той и екипът на донорската програма са горди, че са част от „това пионерско проучване, което има потенциала да донесе нова надежда на пациенти с болен черен дроб като бъде или техния безопасен мост към трансплантацията или начин да се излекуват.“
От своя страна президентът на биотехнологичната компания eGenesis, която финансира проучването, д-р Майк Къртис изразява искрената си признателност към починалия и близките му, като подчертава ключовата им роля в осъществяването на тази първа стъпка от проучването, което проправя пътя към бъдещите усилия на учените, посветени на решение за много хора, които имат нужда от животоспасяваща поддръжка на черния дроб.
Главният медицински директор на OrganOx, компанията от Обединеното кралство, която изработва устройството за кръстосана циркулация, д-р Питър Френд, определя тази първа стъпка като “крайъгълно събитие, което ни приближава към бъдещето, в което можем да предложим ефективни лечения за остра чернодробна декомпенсация“.
Д-р Френд е категоричен, че тяхната система, съчетана с генетично модифициран черен дроб, представлява комбинация между модерна технология за перфузия на органи с функциите на цял черен дроб, а това е потенциално мощна комбинация, която може да спаси животи.
В САЩ Повече от 330 000 души годишно се нуждаят от лечение на черния дроб. Трансплантацията е единственият начин да бъдат спасени, защото за разлика от страдащите от бъбречна или сърдечна недостатъчност не съществува друг начин на лечение. Над 10 000 души чакат за чернодробна трансплантация. Това често продължава до пет години и за съжаление някои не дочакват.
НОВИНАТА е свързана към
- В Ню Йорк успешно трансплантираха генномодифициран бъбрек от прасе на починал човек
- Подготвят трансплантация на бъбрек от прасе във фетус
- Първа успешна трансплантация на генномодифицирано сърце от прасе на човек в САЩ
- Учени трансплантираха два генномодифицирани бъбрека от прасе на човек в мозъчна смърт
- Първа трансплантация на генномодифициран бъбрек от прасе на жив човек
- В Китай трансплантират успешно свински черен дроб на пациент
- Извършиха втора трансплантация на сърце от прасе на жив човек в САЩ
- Изкуствено сърце и бъбрек от прасе бяха поставени едновременно на жив реципиент
- Почина мъжът, на когото за първи път трансплантираха свински бъбрек
- Комбинацията от имуносупресиращи лекарства с екулизумаб се оказва най-подходяща за ксенотрансплантация
Коментари към Тестват свински черен дроб върху човек в мозъчна смърт