Комбинацията от имуносупресиращи лекарства с екулизумаб се оказва най-подходяща за ксенотрансплантация
Лекари от Университета Алабама в Бирмингам, САЩ, успяват да подберат идеалната комбинация от лекарства, която позволява по време на трансплантация на бъбрек от прасе на човек, имунитетът му да бъде потиснат по възможно най-безопасния начин.
Екипът, ръководен от хирурга проф. Джейми Лок, комбинира използваните и в момента лекарства за трансплантация и инхибитор на комплемента (всички те одобрени от Агенцията за контрол на храните и лекарствата – FDA) и установява, че това е оптималният режим на имуносупресия за трансплантации на бъбрек от прасе на човек.
Предистория
Темата, свързана с ксенотрансплантациите и възможността изходът от тях да е положителен за хората, нуждаещи се от органи, е във фокуса на вниманието на научната общност от години. Учените разработват технологии, които дават шанс бъбреци или други органи, не само от прасета, но и от други животни, да бъдат трансплантирани безопасно на хора.
При тези изследвания клетките на трансплантираните органи се пречистват от маркерите на имунната система и от ретровируси. Избират се и комбинации от имуносупресивни лекарства, които пречат на имунната система на болния да предизвика отхвърляне веднага след присаждането на органа, което е най-голямата заплаха пред всяка трансплантация.
Големият проблем е, че човешката имунна система приема трансплантирания орган като инфекция и заплаха и затова го атакува.
Настоящото откритие стъпва върху предишни, осъществени в Университета Алабама. През 2022 г. учените успяват да трансплантират успешно свински бъбрек на клинично мъртъв пациент.
След това извършват ксенотрансплантацията на още трима души в същото състояние. Именно този опит е в основата на сегашния пробив, определен като забележителен.
>>>Извършиха втора трансплантация на сърце от прасе на жив човек в САЩ
Екипът използва модела на Парсънс, става дума за пионерски предклиничен модел за изследване при реципиент, преживял мозъчна смърт.
Първото изследване от 2022-а установява, че генетично модифицирани бъбреци на прасе са трансплантирани успешно на човек с мозъчна смърт.
През 2023 г. изследователски екип от Университета Алабама установява, че свинските бъбреци могат да осигурят поддържаща живота бъбречна функция при хората. Статията с резултатите е публикувана в JAMA Surgery.
Изследването на проф. Джейми Лок и екипа
Учените изследват случаите на три ксенотрансплантации, осъществени от екипа на Университета и приключили със смъртта на пациентите.
При първото моделиране изследователите използват стандартна имуносупресия, но не и инхибитор на комплемента. В първия ден след трансплантацията биопсиите на свинските бъбреци са хистологично нормални. На следващия ден обаче те започват да показват признаци на отхвърляне.
>>>Първа успешна трансплантация на генномодифицирано сърце от прасе на човек в САЩ
При второто и третото моделно проучване екипът използва стандартна имуносупресия, към която добавя инхибитор на комплемента, който е одобрен от FDA за пациенти с рядкото бъбречно заболяване атипичен хемолитично-уремичен синдром (AHUS). Екулизумаб предотвратява спонтанната поява на тромби в малките кръвоносни съдове на органите.
Инхибиторът на комплемента не позволява на имунната система да образува комплект за мембранна атака, който пробива защитите на клетката и в крайна сметка води до органна недостатъчност.
При използването на инхибиторът на комплемента обаче тялото не отхвърля трансплантираните свински бъбреци, които от своя страна са в състояние да осигурят животоподдържаща функция.
Проф. Джейми Лок обяснява, че комплексът за атака на мембраната прилича на бормашина, разположена на повърхността на клетката, която пробива дупки в нея. „Ако пробиете дупки в клетката, тя отслабва и умира. А ако убиете достатъчно тъкан, тогава умира органът. Инхибиторът на комплемента предотвратява образуването точно на това свредло върху повърхността на клетката. Това е като създаването на силен щит около бъбрека“, казва тя.
Резултатите
Най-важното според учените е, че този пробив е огромна крачка напред и дава реална възможност резултатите от ксенотрансплантации да са успешни. Важно е, защото по данни на здравните власти над 800 000 американци са с бъбречна недостатъчност, а 90 000 души чакат бъбречна трансплантация.
„Сега знаем, че вече разполагаме с одобрен от FDA режим на имуносупресия. А това е режим, за който сме сигурни, че пациентът е в състояние да понесе. Този е нещо, с което лекарите са запознати добре и знаят как да го използват“, казва проф. Лок и изразява надежда, че скоро ще получат разрешение за първата фаза на клиничното изпитване при живи хора.
Резултатите от новото проучване са публикувани в Journal of Clinical Investigation.
За екипите
Проучванията на екипите от Университета Алабама в Бирмингам са подкрепени от биотехнологичната компания United Therapeutic Corporation, сред чиито цели са разширяването на наличността на органи за трансплантация и промени при лечението на редките болести. Именно тя предоставя безвъзмездна помощ на Университета, за да започне иновативната програма за ксенотрансплантация. Предоставя и генетично модифицираните прасета, чиито бъбреци се използват за трансплантация и изследвания. Прасетата са с редактирани десет гена.
Проучването се осъществява и ръководи от отдела по трансплантация в Катедра „Хирургия“ на Университета.
Част от екипа на проф. Лок са още специалисти по нефрология, инфекциозни болести, патолози и анестезиолози.
НОВИНАТА е свързана към
- В Ню Йорк успешно трансплантираха генномодифициран бъбрек от прасе на починал човек
- Подготвят трансплантация на бъбрек от прасе във фетус
- Тестват свински черен дроб върху човек в мозъчна смърт
- Първа успешна трансплантация на генномодифицирано сърце от прасе на човек в САЩ
- Учени трансплантираха два генномодифицирани бъбрека от прасе на човек в мозъчна смърт
- Първа трансплантация на генномодифициран бъбрек от прасе на жив човек
- В Китай трансплантират успешно свински черен дроб на пациент
- Извършиха втора трансплантация на сърце от прасе на жив човек в САЩ
- Изкуствено сърце и бъбрек от прасе бяха поставени едновременно на жив реципиент
- Почина мъжът, на когото за първи път трансплантираха свински бъбрек
Коментари към Комбинацията от имуносупресиращи лекарства с екулизумаб се оказва най-подходяща за ксенотрансплантация