Почина мъжът, на когото за първи път трансплантираха свински бъбрек
Мъжът на когото екипът от Масачузетската многопрофилна болница в Бостън трансплантира за първи път генетично модифициран бъбрек, почина на 11 май 2024 г. Краят на Ричард Слейман настъпва близо два месеца след ксенотрансплантацията, осъществена на 16 март 2024 г.
Ричард Слейман – за надеждата и за края
62-годишният Ричард Слейман страда от бъбречна недостатъчност, която преди ксенотрансплантацията е достигнала крайна фаза. В продължение на седем години е на хемодиализа. През 2018-а му трансплантират човешки бъбрек, но за съжаление той спира да работи пет години след интервенцията през 2023 г.. Отново започват процедурите по хемодиализа, вследствие на която се появяват множество усложнения
Единственото, което екипът предлага, е възможността Ричард Слейман да получи генномодифициран бъбрек от прасе. Само така може да бъде спасен животът на мъжа.
Така се стига до датата 16 март 2024 г., когато лекарите от Масачузедската ногопрофилна болница извършва първата трансплантация на генномодифициран бъбрек от прасе на човек. Бъбрекът е с общо 69 геномни редакции.
Екипът, осъществил ксенотрансплантацията, се ръководи от доц. Леонардо Риела, медицински директор по бъбречни трансплантации и в него участват още д-р Нахел Елиас, оперативен директор на Центъра за трансплантация и проф. Тацуо Каваи, който оглавява трансплантационната хирургия в болница и преподава в Харвардското медицинско училище.
Тогава Ричард Слейман признава, че за втори път се доверява безрезервно на екипа, осъществил и първата трансплантация, защото вярва в тях и иска да живее. Операцията е успешна. Най-важното е, че организмът на мъжа не отхвърля животинския орган, а според хирурзите свинският бъбрек ще издържи най-малко две години.
>>>Изкуствено сърце и бъбрек от прасе бяха поставени едновременно на жив реципиент
Проф. Каваи коментира от своя страна, че успехът на ксенотрансплатнацията, извършена от тях е „кулминация на усилията на хиляди учени и лекари в продължение на няколко десетилетия, а надеждата ни е, че този подход ще предложи спасение на милиони хора по света, които страдат от бъбречна недостатъчност.“
За края, който може да бъде надежда
Веднага след съобщението за кончината на Ричард Слейман от Масачузетската многопрофилна болница съобщават, че екипът по трансплантации е дълбоко натъжен.
„Не откриваме индикации, че смъртта е резултат от скорошната му трансплантация. Г-н Слейман ще бъде завинаги възприеман като фар на надеждата за безброй пациенти по целия свят и ние сме дълбоко благодарни за неговото доверие и желанието му да бъде част от напредъка в ксенотрансплантациите. Изказваме искрените си съболезнования на семейството и близките на г-р Слейман – един необикновен човек, чиято щедрост и доброта трогнаха всички, които го познаваха“, пишат медиците от екипа.
>>>Подготвят трансплантация на бъбрек от прасе във фетус
В специално изявление от семейството на Ричард Слейман подчертават, че са дълбоко натъжени от внезапната кончина на техния любим Рик, но: „Утешаваме се, защото знаем, че той вдъхнови толкова много хора. Милиони по света научиха историята му. Продължаваме да се чувстваме утешени от оптимизма, който той вдъхна на пациентите, които отчаяно чакат трансплантация. Изключително благодарни сме на екипа от Масачузетската многопрофилна болница, който направи всичко възможно, а да помогне и даде втори шанс на Рик. Техните огромни усилия дадоха на семейството ни още време с Рик и спомените ни от тези дни ще останат завинаги в сърцата ни.“
От семейството на Ричард Слейман припомнят още, че една от причините да се подложи на ксенотрансплантацията е желанието му даде надежда на хилядите хора, които се нуждаят от трансплантация, за да оцелеят.
„Той постигна своята цел. Вярваме, че ще бъде вдъхновение за пациенти, изследователи и здравни специалисти навсякъде“, пишат още близките на мъжа.
За ксенотрансплантациите
Веднага след първата трансплантация на модифициран генно бъбрек от прасе на човек доц. Леонардо Риела споделя: „70 години след първата бъбречна трансплантация и 60 години след появата на имуосупресивните лекарства ние сме на ръба на монументален пробив в трансплантацията. Само в нашата болница има над 1400 пациенти, които са в списъка на чакащите бъбречна трансплантация. За съжаление някои от тях умират, а при други здравословното състояние се усложнява сериозно. Твърдо вярвам, че ксенотрансплантацията представлява обещаващо решение на кризата с недостига на органи.“
В общия списък в САЩ за трансплантация на бъбрек чака над сто хиляди души.
НОВИНАТА е свързана към
- В Ню Йорк успешно трансплантираха генномодифициран бъбрек от прасе на починал човек
- Подготвят трансплантация на бъбрек от прасе във фетус
- Първа успешна трансплантация на генномодифицирано сърце от прасе на човек в САЩ
- Тестват свински черен дроб върху човек в мозъчна смърт
- Учени трансплантираха два генномодифицирани бъбрека от прасе на човек в мозъчна смърт
- Първа трансплантация на генномодифициран бъбрек от прасе на жив човек
- В Китай трансплантират успешно свински черен дроб на пациент
- Извършиха втора трансплантация на сърце от прасе на жив човек в САЩ
- Изкуствено сърце и бъбрек от прасе бяха поставени едновременно на жив реципиент
- Комбинацията от имуносупресиращи лекарства с екулизумаб се оказва най-подходяща за ксенотрансплантация
Коментари към Почина мъжът, на когото за първи път трансплантираха свински бъбрек