Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Здравна медиа Здравни новини По-ниската консумация на сол във Великобритания може да предпази 200 000 души от сърдечни заболявания

По-ниската консумация на сол във Великобритания може да предпази 200 000 души от сърдечни заболявания

от 23 фев 2021г.
Редактор: Даниела Пройчева
По-ниската консумация на сол във Великобритания може да предпази 200 000 души от сърдечни заболявания  - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Екип от университета „Queen Mary“ в Лондон изчислява, че Националната програма на Англия за намаляване консумацията на сол ще предпази 200 000 души от сърдечни заболявания и ще съкрати разходите за здравеопазване с 1,64 милиарда паунда до 2050 г.

Същевременно обаче учените забелязват застой, което може да има негативен ефект върху поставените дългосрочни цели за подобряване здравето на британските граждани. Данните показват, че консумацията на сол все още е много по-голяма от препоръчаните нива.

Вреди от прекомерната консумация на сол

Повишеният прием на сол води до високо кръвно налягане, сърдечносъдови нарушения, бъбречни заболявания, рак на стомаха и остеопороза. Високото кръвно налягане от своя страна е причина за половината случаи на исхемична болест на сърцето и 60% от инсултите.

Между 2003 г. и 2010 г. Агенцията за стандарти при храните, съвместно с представители на хранителната индустрия, постави цели, свързани с намаляване съдържанието на сол в над 85 категории храни. Промяната в солното съдържание е обвързана с изменения в начина на обработка на продуктите, в етикетирането и паралелното провеждане на информационни кампании за вредите от прекомерната употреба на сол. В резултат на положените усилия за периода 2000 г. – 2011 г. средният прием намалява с 15%, като основен принос за резултатите имат компаниите за производство на хранителни стоки.

Прогнозите на учените

Новото изследване, публикувано в списание „Hypertension“, се базира на национални данни за консумацията на сол сред населението и заболеваемостта, събирани между 2000 г. и 2018 г.

  • От 2003 г. до 2018 г. Програмата за намаляване консумацията на сол във Великобритания води до спад от 1 г дневно на човек, като през 2000 г. количеството е 9,38 г дневно, а през 2018 г. – 8,38 г дневно.
  • Ако консумацията на сол от 2018 г. не се промени във времето, до 2050 г. Програмата ще е предпазила 193 870 души от сърдечносъдови нарушения (83 140 случая на преждевременно развита исхемична болест на сърцето и 110 730 случая на инсулт) и ще е спестила 1,64 милиарда паунда разходи за здравеопазване.
  • Ако до 2030 г. дневният прием на сол в страната достигне препоръчаните от СЗО 5 г дневно, то 213 880 британски граждани биха опазили сърдечното си здраве, а спестените средства за осигуряване на здравни грижи биха били 5,33 милиарда паунда.

Водещият автор на изследването проф. Борислава Михайлова от университета „Queen Mary“ в Лондон споделя: „Резултатите ни са изумителни, защото виждаме безспорните ползи от въведената програма.

Забавяне на Програмата за намаляване консумацията на сол между 2011 г. и 2017 г.

Ако политиката не бъде ускорена, ще загубим преднината си. През последните няколко години наблюдаваме нов регрес, който обезсмисля усилията на всички ни, застрашава живота на населението и увеличава разходите на държавата.

Дневният прием на сол напоследък се задържа много над препоръчвания от СЗО. Можем да го намалим до здравословните 5 г дневно. Ако го направим, до края на 2050 г. ще увеличим двойно ползите за здравето си и същевременно ще намалим финансовата тежест."

Д-р Греъм МакГрегър, професор по сърдечносъдова медицина и председател на Комисията по въпросите на солта и ефекта й върху човешкото здраве (Action on salt), разкрива: „Проучването за пореден път доказва колко важна е умерената консумация на сол и положителния ефект от постепенното й намаляване през периода 2003 г. – 2011 г. От тогава обаче хранителната индустрия спря да полага усилия, до голяма степен по вина на бездействието на британското правителство. Време е то да наложи ограничителни мерки, с които производителите на хранителни стоки да се съобразят. Ако не го направи, тепърва ще започне да нараства броят на пациентите с инсулт или сърдечно заболяване."

Според авторите на изследването именно натискът, оказван от британските власти е довел до големия успех на програмата до 2011 г. За съжаление, от 2011 г. до 2017 г. тя минава под контрола на Департамента по здравеопазване и ефективността й спада значително. Препоръчаните инициативи не постигат нужния успех, а поставената цел за 6 г дневен прием на сол до 2015 г. остава неизпълнена.

Хранителната индустрия във Великобритания продължава да произвежда продукти с високо съдържание на сол, въпреки технологичните и търговски възможности това да се случи. Експертите смятат, че голям процент от солта в състава на храните трябва и може да бъде намален.

Мерки за значително намаляване консумацията на сол

Според учените има няколко начина, по които страната може да навакса загубеното време и пропуснатите здравословни ползи:

1. Строг контрол върху изпълнението на поставените цели за ниско солно съдържание чрез налагане на законодателни или финансови санкции за компаниите, които не ги постигат.

2. Поставянето на по-високи цели, тоест постигане на възможно най-ниско съдържание на сол.

3. Обхващане на ресторантьорския бизнес, чиято роля до момента остава подценена поради липсата на подходящи методи за упражняване на контрол.

Въпреки всеобхватните данни за сравнително дълъг период от време, проучването има своите ограничения.

  • Броят на взетите проби от урина, за да се изследва количеството отделен натрий за едно денонощие, е твърде малък.
  • Липсват данни за консумацията на сол при децата.
  • Продължителният период на проследяване на населението също би могъл да се окаже пречка, тъй като увеличава вероятността от грешни данни и не може да отчете промените в хода на сърдечносъдовите заболявания при хората и количеството консумирана сол през годините.
Източник:

medicalxpress.com/news/2021-02-salt-reduction-cases-heart-disease
Снимка: freepik.com

Още по темата:
  • Косвеният ефект от COVID-19 – по-малко сърдечни операции, повече смъртни случаи Косвеният ефект от COVID-19 – по-малко сърдечни операции, повече смъртни случаи
  • Вирусът на херпеса увеличава опасността от сърдечно-съдови заболявания Вирусът на херпеса увеличава опасността от сърдечно-съдови заболявания
  • Трансджендърите на хормонална терапия са застрашени от сърдечносъдови заболявания Трансджендърите на хормонална терапия са застрашени от сърдечносъдови заболявания
  • Лекари предписват по-често статини на пациенти със сърдечни заболявания, ако бъдат активно подтиквани да го направят Лекари предписват по-често статини на пациенти със сърдечни заболявания, ако бъдат активно подтиквани да го направят
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани с НОВИНАТА

НАТУРАЛНО МАСЛО ОТ РИГАН 50 мл. ЗДРАВНИЦА
19.70лв.

НАТУРАЛНО МАСЛО ОТ РИГАН 50 мл. ЗДРАВНИЦА

КАСИС НА ПРАХ 100 гр. ЗДРАВНИЦА
3.80лв.

КАСИС НА ПРАХ 100 гр. ЗДРАВНИЦА

Коментари към По-ниската консумация на сол във Великобритания може да предпази 200 000 души от сърдечни заболявания

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте По-ниската консумация на сол във Великобритания може да предпази 200 000 души от сърдечни заболявания
    www.framar.bg 
    на 26 February 2021 в 12:28
    Коментирайте "По-ниската консумация на сол във Великобритания може да предпази 200 000 души от сърдечни заболявания "

НОВИНАТА е свързана към

  • Диета №10 - при сърдечно-съдови заболявания
  • Косвеният ефект от COVID-19 – по-малко сърдечни операции, повече смъртни случаи
  • С какво да "храним" сърцето
  • Социално значими заболявания. Сърдечно-съдови заболявания
  • Здравословна диета при сърдечно-съдови заболявания
  • Магданозът помага при бъбречни проблеми и предпазва от сърдечносъдови заболявания
  • 6 неща, които ще ви пазят от сърдечно-съдови болести
  • Как религиозността при южноазиатците увеличава риска от сърдечносъдови заболявания
  • Доц. д-р Димитринка Михайлова Михайлова, д.м.
  • Генетични изследвания при сърдечно-съдови заболявания

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Заболявания на жлъчката и жлъчните пътища - мнения и въпроси

преди 735 дни, 2 часа и 25 мин.

Заболявания на лимфните съдове - мнения и въпроси

преди 735 дни, 2 часа и 28 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Сулфатиазол, сулфатиацол /сулфаметилтиазол, ултрасептил, новосептал, неодисептал/ 99 % на прах.

преди 23 часа и 13 мин.

Как да разбера дали съм била осигурена за общо заболяване и майчинство

преди 8 дни, 53 мин.

Пъпка и сърбеж в зоната на бикини линията

преди 21 дни, 15 часа и 5 мин.

Nexavar - къде мога да го открия в България

преди 23 дни, 23 часа и 41 мин.
Всички

АНКЕТА

Трябва ли да има аптеки в селата и малките населени места?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Как религиозността при южноазиатците увеличава риска от сърдечносъдови заболявания

Как религиозността при южноазиатците увеличава риска от сърдечносъдови заболявания

от 20 яну 2021г. Прочети повече
С какво да "храним" сърцето

С какво да "храним" сърцето

от 20 авг 2020г. Прочети повече
Бездимните продукти намаляват риска от сърдечно-съдови заболявания за пушачите

Бездимните продукти намаляват риска от сърдечно-съдови заболявания за пушачите

от 25 юни 2020г. Прочети повече
Здравословна диета при сърдечно-съдови заболявания

Здравословна диета при сърдечно-съдови заболявания

от 10 фев 2020г. Прочети повече

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах