Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Здравна медиа Здравни новини През 2019 г. следва плавен преход към пълното внедряване на системата за верификация на лекарствата

През 2019 г. следва плавен преход към пълното внедряване на системата за верификация на лекарствата

от 21 яну 2019г., обновено на 25 апр 2019г.
През 2019 г. следва плавен преход към пълното внедряване на системата за верификация на лекарствата  - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Системата за верификация на лекарствата става задължителна за България и останалите страни членки на ЕС след 9 февруари 2019 г. Следва плавен преход към пълното внедряване на системата сред всички участници във веригата на лекарствоснабдяването - от производството до аптеките. Това съобщиха участниците в обучителен семинар за журналисти, организиран от Българската организация за верификация на лекарствата (БОВЛ), който се проведе на 18 януари 2019 г. в София.

У нас системата за верификация се внедрява от БОВЛ – сдружение, което обединява всички участници във веригата на производството и разпространението на лекарствата. Процесът се наблюдава и контролира от Изпълнителната агенция по лекарствата.

“Всички опаковки на лекарства, отпускани с рецепта, трябва да се произвеждат с уникален идентификационен код след 9 февруари 2019 г. Това е задължение на страните от ЕС по Директива 62 от 2011 г. и Делегиран регламент 161 от 2016 г., които целят защита срещу фалшифицирани лекарства на ниво национални пазари, но и на единния европейски пазар”, обясни Деян Денев, председател на БОВЛ, изпълнителен директор на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители.

В държавите от ЕС са изградени национални системи за верификация, които са свързани в европейски хъб. Всяка опаковка от лекарствата по лекарско предписание излиза от производство с двуизмерен матричен код, чрез който се проверява и доказва нейният произход. Кодовете на произведените опаковки се регистрират в европейския хъб и в националните системи.

“Системата за верификация на лекарствата в България работи успешно от април 2018. Свързването на производители, търговци на едро, аптеки започна през ноември 2018 г. и се осъществява всеки ден. До момента в системата има над 7 млн. опаковки лекарства, над 50 търговци на едро, над 1500 аптеки, над 180 притежатели на разрешение за употреба”, съобщи Илиана Паунова, изпълнителен директор на БОВЛ. Много напреднали в процеса са болничните аптеки, сред които 1/3 са вече свързани.

У нас системата се внедрява в пълен синхрон с европейските правила. Освен уникалния код опаковките притежават и средство срещу подправяне – най-често стикер, предпазващ от отваряне.

Спазен е основният принцип на европейските разпоредби: сериализация - поставяне на уникален идентификационен номер от производителя, и верификация при отпускане на лекарството - проверка на кода в аптеките и отписването му от системата. Деактивирането на кода гарантира, че опаковката няма да бъде използвана повторно. “Така системата предпазва не само от фалшифицирани продукти, но и от навлизане на лекарства по незаконен начин на европейските лекарствени пазари”, уточни Илиана Паунова.

Верификацията на лекарствата е най-големият публично-частен проект в ЕС до момента. Финансирането на системата е изцяло от производителите. От аптеките се иска само да свържат софтуера си със системата за верификация и да си осигурят баркод четци. Новата система няма да доведе до поскъпване на лекарствата, увериха представителите на членуващите в БОВЛ организации.

“Системата за верификация завършва усилията от страна на производителите точната опаковка да стигне до конкретния пациент. Без такъв механизъм това не е сигурно. За генеричните производители верификацията е сериозно предизвикателство, тъй като те произвеждат по-голям брой опаковки. Същевременно тя е и отговорност към обществото и към добрата репутация на производителя”, каза д-р Евгени Тасовски, изпълнителен директор на Българската генерична фармацевтична асоциация.

“До края на 2019 г. ще има транзитен период, през който аптеките ще имат възможност да се включват. Ще се предлагат и лекарства без двуизмерен код, които са вече произведени и са в срок на годност. В никакъв случай няма да бъде затруднен достъпът до лекарства. За аптеките няма такса за присъединяване, нито за поддръжка на системата”, каза проф. Илко Гетов, председател на Българския фармацевтичен съюз.

“Верификацията изисква значителни инвестиции от страна и на търговците на едро, но това е наша отговорност за изпълнението на европейското законодателство, както и социална отговорност към обществото. Няма да има увеличение на цените на лекарствата вследствие на новата система”, каза Оля Василева, изпълнителен директор на Българската асоциация на търговците на едро с лекарства.

“Членовете на Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства (БАРТПЛ) са готови за изпълнение на директивата за верификация на лекарствата. Системата ще пресече опитите за пускане на компрометирани продукти на пазара, тъй като нелицензирани търговци не могат да генерират код”, обясни Христофор Иванов, председател на УС на БАРТПЛ. Той припомни, че за фалшиво се смята не само лекарство с променен състав или опаковка, но и продукт, който е освободен за продажба за пазар извън ЕС, но после се прави опит да бъде вкаран обратно на европейския пазар.

Ако една аптека не е включена в системата за верификация веднага след 9 февруари, не следват санкции, но със сигурност ще има проблем, ако продължава да не отговаря на новите законови условия през следващите години.   Обсъждат се санкции за нередовните участници в лекарствения пазар, които ще бъдат съизмерими със сега съществуващите.

Промени в нормативната уредба, свързани с верификацията на лекарствените продукти, са в процес на подготовка от държавните институции.

Официална страница

 

Още по темата:
  • МЗ: Няма да има глоби за аптеки за пропуски по верификацията на лекарствата, докато системата не заработи изцяло МЗ: Няма да има глоби за аптеки за пропуски по верификацията на лекарствата, докато системата не заработи изцяло
  • ИАЛ публикува инструкции за верификацията на лекарствата ИАЛ публикува инструкции за верификацията на лекарствата
  • С преходен период без санкции стартира верификацията на лекарствата у нас С преходен период без санкции стартира верификацията на лекарствата у нас
  • Здравният министър Кирил Ананиев: Гарантирам, че няма да има затворена аптека и пациент, останал без лекарства заради системата за верификация Здравният министър Кирил Ананиев: Гарантирам, че няма да има затворена аптека и пациент, останал без лекарства заради системата за верификация
5.0/5 1 оценка

Коментари към През 2019 г. следва плавен преход към пълното внедряване на системата за верификация на лекарствата

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте През 2019 г. следва плавен преход към пълното внедряване на системата за верификация на лекарствата
    www.framar.bg 
    на 23 January 2021 в 07:10
    Коментирайте "През 2019 г. следва плавен преход към пълното внедряване на системата за верификация на лекарствата "

НОВИНАТА е свързана към

  • МЗ: Няма да има глоби за аптеки за пропуски по верификацията на лекарствата, докато системата не заработи изцяло
  • Здравният министър Кирил Ананиев: Гарантирам, че няма да има затворена аптека и пациент, останал без лекарства заради системата за верификация
  • С преходен период без санкции стартира верификацията на лекарствата у нас
  • ИАЛ публикува инструкции за верификацията на лекарствата
  • Работят по създаването на стратегия за бъдещето на лекарствения сектор
  • Деян Денев: Производителите са готови за плавен старт на системата за верификация на лекарствата след 9 февруари 2019 г.
  • Саад Алуани, магистър-фармацевт: Верификацията на лекарствата в аптеката отнема секунди
  • Аптеките няма да бъдат глобявани в следващите шест месеца заради системата за верификация
  • Системата за верификация на лекарствата защитава пациента и става задължителна за всички страни в ЕС
  • Едва половината от аптеките в страната са готови за евросистемата за верификация на лекарствата

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Кой се грижи за децата ви през грипната ваканция?

преди 365 дни, 14 часа и 4 мин.

Има ли някакъв трик да не пада акумулаторът през зимата?

преди 374 дни, 14 часа и 22 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Белези по задните части и бедрата

преди 5 дни, 22 часа и 41 мин.

Полезно ли може да бъде прането на дивани и матраци?

преди 12 дни, 8 часа и 57 мин.

Препоръки за препарат за премахване на петна и миризма от котешка и кучешка урина

преди 12 дни, 9 часа и 47 мин.

Занимания по време на криза :)

преди 16 дни, 13 часа и 37 мин.
Всички

АНКЕТА

Ще се ваксинирате ли срещу COVID-19?

Виж резултатите

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах