Световен рекорд: Берт Янсен живее 39 години с присадено сърце

Акценти
|
Книгата на Гинес определя като световен рекорд факта, че нидерландецът Берт Янсен живее 39 години с присадено сърце. Трансплантацията е осъществена, когато мъжът е на 18 години.
Историята на Берт Янсен
По време на юношеството си Берт Янсен има здравословни проблеми и изпитва постоянна умора. На 17 години му поставят диагнозата. Младежът страда от кардиомиопатия, което означава, че сърцето му не може да изпомпва правилно кръвта.
Трансплантацията се оказва единственият начин, за да може момчето да продължи да живее.
В онези години в Нидерландия все още не се правят трансплантации. В този случай се намесва кардиологът, който лекува юношата, д-р Матарт. Той поддържа контакт с един от първите медици, извършил трансплантация – проф. Магди Якуб от лондонската болница „Харфийлд“.
Роденият в Египет проф. сър Магди Якуб е специалист по кардиоторакална хирургия. Именно той създава Центъра за сърдечна трансплантация в болница „Харфийлд“. През 1983 г. проф. Якуб извършва и първата в Обединеното кралство комбинирана трансплантация на сърце и бял дроб.
След разговори с него, извършените изследвания и след като се оказва, че отговаря на условията за сърдечна трансплантация в Лондон, се стига и до самата процедура.
Младежът заминава за Лондон през юни 1984 г. Както споделя по-късно неговият кардиолог д-р Матарт, става дума за невероятно съвпадение и късмет. Така е, защото само няколко дни след настаняването на Берт Янсен в болницата в Лондон се случва голяма автомобилна катастрофа. В „Харфийлд“ пристигат сърцата на двама от починалите в нея. Има съвпадение с едното, което се оказва подходящо за 18-годишния младеж.
Всичко се случва на бързи обороти. Сега, 39 години по-късно, мъжът признава: „Беше страшно, но нямах избор“. Днес, над три десетилетия по-късно, мъжът отново изразява своята огромна благодарност към донора, човекът, който губи своя, но спасява неговия живот.
Трансплантацията е успешна. Затова говори и фактът, че Берт Янсен продължава да води нормален живот. Споделя, че се възстановява много скоро след като му присаждат сърцето. А след това нещата следват своя естествен ход. Янсен се жени, има двама сина. Щастлив е, защото: „Мога да ходя с часове, летя с делта планер, спортувам, работя.“
Рекордите на Гинес
Рекордите на Гинес признават за световен рекорд това, че 57-годишният нидерландец Берт Янсен е човекът с най-дълъг живот след сърдечна трансплантация.
По този повод самият Берт казва: „За мен е чест, но смятам за особено важно, че се превръщам в пример за всички трансплантирани. Доказах, че може да постигнеш много, когато имаш донорско сърце. Много ще се радвам, ако друг счупи моя рекорд.“ И допълва: „Всеки ден, в който живея, е нов световен рекорд, нов празник!“
>>>Първата трансплантация на ларинкс във Франция върна гласа на жена, която не говори от 23 години
Ръководителят на службата за сърдечна трансплантация в болница „Харфийлд“ кардиологът д-р Фернандо Гил също коментира решението на Рекордите на Гинес. „Фантастична новина е да чуем, че един от ранните ни пациенти продължава да живее толкова пълноценен и щастлив живот дълго време след трансплантацията“, казва специалистът и изразява надежда, че историята на Берт ще послужи като насърчение към обществеността. „Добре е отново да насочим вниманието си към това колко е важно донорството, защото то е истински дар на живот“, казва д-р Фернандо Гил.
>>>Трансплантациите в България през 2023 г.
Според Фондацията за трансплантации през 2023 г. в Нидерландия са извършени 74 трансплантации на сърце. В списъка с чакащи фигурират 149 души.
И отново за проф. сър Магди Якуб
Проф. Магди Якуб е роден през 1935 г. в Египет. През 1957 г. завършва медицина в Кайро, където специализира хирургия. От 1961 г. живее в Лондон. Създава най-голямата програма за сърдечни и белодробни трансплантации в болница „Харфийлд“.
Разработва оперативното лечение за няколко сложни сърдечни аномалии. Основава и фондацията Магди Якуб, която изгражда Центъра за сърце в Асуан, където безплатно спасява живота ни хиляди деца със сърдечни проблеми. Носител на множество награди и отличия. Получава рицарско звание от Нейно Величество кралица Елизабет за заслугите му в медицината и хирургията през 1992 г.
НОВИНАТА е свързана към
- Лечение на бъбречна недостатъчност
- На кого са неудобни пациентите, чакащи трансплантация
- Жена с трансплантирана матка роди здраво бебе във Великобритания
- Хирургично лечение
- Имуносупресивни лекарства
- Лечение при бъбречна поликистоза (поликистоза на бъбреците)
- Циклоспорин
- Азатиоприн
- Такролимус
- Трансплантация на стволови клетки
Коментари към Световен рекорд: Берт Янсен живее 39 години с присадено сърце